Connect with us

GÜNDEM

Zaroğlu: Anayasal değişiklik şart

Published

on

Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bertan Zaroğlu, Kıbrıs Tv’de Elif Şen Çatal’ın sorularını yanıtladı.

Zaroğlu, Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği’nin 10 gün süren eylemi ve hükümetin yaklaşımına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Zaroğlu, sürecin en başından bugüne kadar hükümetin çözüm için iyi niyetli bir yaklaşım sergilediğini belirtti.

Zaroğlu, bir türlü önüne geçilemeyen et fiyatlarının önüne geçebilmek için hükümetin kararlılıkla adımlar attığını, narh koyduğunu, kasaplarla, üreticilerle görüştüğünü, 3 bakanlığın görevlendirildiğini, komisyonlar kurduğunu söyledi.
Zaroğlu, hükümetin et ithali kararını almadan önce girişimlerde bulunduğunu ancak çözüm bulamayacağını anladığı anda ithal et iznini verdiğini kaydetti.

Zaroğlu “hükümet uzlaşı için doğru olanı yaptı ancak üretici eylem hakkını kullandı” dedi. Zaroğlu, “Eleştirmek, eylem yapmak haktır, karşı olduğumuz nokta eylemin yöntemi olmuştur ifadelerini kullandı. Zaroğlu “hak uzlaşı masasında yetkililerle görüşerek aranır, Hayvancılar Birliği de Başbakanlığın önünde eylemini sonlandırarak olumlu bir adım atmıştır” dedi. Zaroğlu, siyasi bir niteliğe dönüşen eylemin halk nezdinde destek bulmadığını belirtti. Hayvancının da yanlışından dönerek, uzlaşı yoluna döndüğünü savundu.

Zaroğlu, Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin eyleme yönelik tutumunu da eleştirerek, Zaroğlu, CTP’nin geçmişte ülkeye ithal et getirme girişimnde bulunduğunu da hatırlatarak, bugün ise populist bir yaklaşımla hayvancıları eylemi sürdürmeleri için teşvik ettiğini söyledi.

Zaroğlu, ülke sorunlarına çare üretebilmek ve icraat yapabilmek için sistem değişikliğinin bir ihtiyaç olduğunun altını çizdi. Palyatif çözümler ile bir sonuç alınamayacağını vurguladı. Parlamenter sistemin topalladığinı söyleyen zaroğlu anayasal bir değişikliğin şart olduğunun belirtti. Siyasi istikrarın ancak bu şekilde sağlanacağını savundu. Zaroğlu “tüm siyasi partilerin bir araya gelerek yeni bir ufuk çizilmesi gerekir, değişim ancak cesur kararlar alabilmekle mümkündür” dedi.”

Zaroğlu, Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde bir erken seçimi öngörmediğini belirtirken, YDP’nin seçimlere en hazır parti konumunda olduğuna da işaret etti. Zaroğlu, kurultay sürecinden parti olarak büyük bir birlik ve bütünlükle çıktıklarına dikkat çekti.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GÜNDEM

Mangaldan sıçrayan kıvılcımlar yangın çıkardı

Published

on

Lefkoşa’nın Küçük Kaymaklı bölgesinde sönmemiş mangaldan sıçrayan kıvılcımlar yangına neden oldu.

Lefkoşa’nın Küçük Kaymaklı bölgesinde saat 00.50 sıralarında A.G.(E-38), apartmanın terasında sönmemiş şekilde bırakmış olduğu mangaldan atılan kıvılcımların teras katında bulunan ve başka bir şahsa ait olup içerisinde muhtelif ev eşyalarının olduğu ahşaptan imal edilmiş ambarı tutuşturması sonucu yangın meydana geldi.

Polisten verilen bilgiye göre, yangın itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü.

Yangın sonucu ahşap ambar ve içerisinde bulunan 1 adet vantilatör, 1 adet gazlı soba ve muhtelif ev eşyaları yanarak kullanılmaz hale geldi.

Bahse konu şahıs hakkında yasal işlem başlatıldı, soruşturma devam ediyor.

Continue Reading

GÜNDEM

BM: İsrail’in Gazze’ye saldırıları 39 milyon ton enkaza yol açtı

Published

on

Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP), İsrail’in 7 Ekim’den sonra Gazze Şeridi’ndeki yerleşim alanlarına saldırılarının 39 milyon ton enkaza yol açtığını bildirdi.

UNEP, Gazze’ye yönelik saldırıların çevreye etkisine ilişkin bir rapor yayımladı.

Raporun, güvenlik durumu ve erişim engelleri nedeniyle uzaktan ve Birleşmiş Milletlerin (BM) sahadaki faaliyetlerinden elde edilen bilgilerle hazırlandığına dikkati çekilerek, güvenlik durumu elverişli hale geldiğinde saha çalışması yapılacağı kaydedildi.

– “Çevreye etkiler daha önce görülmemiş boyutta”

“Gazze’deki savaşın çevreye etkileri daha önce görülmemiş boyutta.” ifadesine yer verilen raporda, Gazze toplumunun toprak, su ve hava kirliliği risklerine maruz bırakıldığına ve doğal ekosisteme geri dönülmez zarar bırakıldığına işaret edildi.

Raporda, hayatların korunması ve çevreye etkinin azaltılması için acilen ateşkes çağrısı yapıldı.

– “39 milyon ton enkaza yol açtı”

Gazze’de şimdiye kadar çevre yönetimine ilişkin kaydedilen adımların çatışma nedeniyle kaybedildiği bildirilen raporda, “Saldırılar, Gazze Şeridi’nde 39 milyon ton enkaza yol açtı. Bu, Gazze’nin her bir metrekaresinde 107 kilogram ve 2017’de Musul’daki çatışmanın 5 katı daha fazla enkaza tekabül ediyor.” ifadeleri kullanıldı.

Raporda, enkaz altında gömülü cesetlerin bulunduğu, bu konunun hassasiyet gerektirdiği kaydedildi.

Molozların temizlenmesinin “çok büyük ve karmaşık” bir iş olacağı belirtilen raporda, bu sürecin yeniden inşa çalışmalarında ele alınması gerektiğinin altı çizildi.

Raporda, su, sıhhi tesisat ve hijyen sistemlerinin hemen hemen hepsinin çöktüğüne işaret edilerek, lağım sularının denizler, toprak, tatlı su ve gıdalara dahi karışmaya başladığına ilişkin uyarı yapıldı.

Katı atık yönetim sisteminin de çok büyük yıkıma uğradığı kaydedilen raporda, Gazze’deki 6 katı atık yönetim tesisinden 5’inin zarar gördüğü aktarıldı.

Raporda, Gazze’nin yoğun nüfuslu alanlarında bulunan cephane ve patlayıcı kimyasalların toprak ve su kaynaklarını kirlettiği, güneş panellerinin zarar görmesi sonucu ağır metal sızıntısı riskinin önemli olduğu belirtildi.

İsrail’in Gazze’de tünel sistemlerini su pompalayarak yıkma girişimlerinin de çevresel zarara yol açacağı altı çizilen raporda, Gazze’deki çevre sorunlarına acil çözüm bulunması gerektiği vurgulandı.

Continue Reading

GÜNDEM

Arda Güler ve Mert Müldür, ilk maçların en iyi golü kategorisinde aday gösterildi

Published

on

Milli futbolcular Arda Güler ve Mert Müldür, 2024 Avrupa Şampiyonası’nda (EURO 2024) “ilk grup maçlarının en iyi golü” için oylanacak.

UEFA’nın internet sitesinde başlatılan oylamada, ay-yıldızlıların 3-1 kazandığı Gürcistan mücadelesinde rakip fileleri havalandıran Arda Güler ve Mert Müldür, “ilk grup maçlarının en iyi golü” kategorisinde aday gösterildi.

Ukrayna’yı 3-0 yenen Romanya’nın ilk golünü atan Nicolae Stanciu ve Arnavutluk’u 2-1 mağlup eden İtalya’nın galibiyet golünü kaydeden Nicolo Barella da adaylar arasında yer aldı.

Continue Reading