Connect with us

GÜNDEM

Özsaygın: “Ülkemizin geleceği için gençlerimizin değeri, paha biçilemezdir”

Published

on

“2. Genç Enerji Video İçerik Yarışması”nı kazananlara dün akşam düzenlenen törenle ödülleri verildi

Başbakan Yardımcılığı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanlığı’na bağlı Gençlik Dairesi tarafından yürütülen ve ikincisi “Yolculuk” teması ile gerçekleştirilen “2. Genç Enerji Video İçerik Yarışması”nı kazananlara dün akşam düzenlenen törenle ödülleri verildi.

Törende açılış konuşmasını yapan Gençlik Dairesi Müdürü Hakan Özsaygın, “Ülkemizin geleceği için gençlerimizin değeri, paha biçilemezdir” ifadelerini kullanarak, yarışmanın üçüncüsünün de yapılacağını kaydetti.

Yarışmayı hayata geçirmekteki amaçlarının gençlerin yeni medya araçlarını doğru ve verimli kullanmalarını teşvik etmek olduğunu dile getiren Özsaygın, gençleri her zaman desteklediklerini belirtti.

Yarışmanın üçüncüsünü de hazırlandıklarını belirten Özsaygın, hedeflerinin sürekliliği yakalamak olduğunu kaydetti.

“Gençlerimiz temaya uygun video içerikleri üretti.” ifadelerini kullanan Özsaygın, gençlerin ürettikleri videoların “gencenerjiburada” instagram sayfasından da izlenebileceğini belirtti.

Videoların bir aylık süre içerisinde yaklaşık olarak 180 bin izleme aldığına da dikkat çeken Özsaygın, bu verilerin gençlerin her zaman ve her alandaki başarılarının teyidi olduğunu söyledi.

Jüri Başkanı Derviş Zaim de konuşmasında sosyal medyanın olumsuz etkilerine rağmen yapılan güzel işlerde önemli faktör haline de dönüştüğünü kaydetti.

Gençlik Dairesi’nin çalışmalarından dolayı emeği geçen herkes teşekkür eden Zaim, Gençlik Dairesi sayesinde bu alanda farklı şeylerin de olabilme ihtimalini görmüş olduklarını söyledi.

Konuşmaların ardından “2. Genç Enerji Video İçerik Yarışması”nı kazananlara ödülleri verildi.

2. Genç Enerji Video İçerik Yarışması’nda dereceye girenlerin isimleri şöyle:

“12-18 yaş kategorisinde 1. Ali Aral Batmaz; 2. Ali Ege Kasap; 3. Melisa Sultan Tokpınar ile Dora Doğa.

19-35 yaş kategorisinde ise 1. Dila Dindar; 2. Eylül Karataş; 3. Talia Ülgülü.”

2. Genç Enerji Video İçerik Yarışması’nda Bonus Ödül kazananlar ise şöyle:

“1. Mert Can Mavi; 2. Dora Doğa.”

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GÜNDEM

Mangaldan sıçrayan kıvılcımlar yangın çıkardı

Published

on

Lefkoşa’nın Küçük Kaymaklı bölgesinde sönmemiş mangaldan sıçrayan kıvılcımlar yangına neden oldu.

Lefkoşa’nın Küçük Kaymaklı bölgesinde saat 00.50 sıralarında A.G.(E-38), apartmanın terasında sönmemiş şekilde bırakmış olduğu mangaldan atılan kıvılcımların teras katında bulunan ve başka bir şahsa ait olup içerisinde muhtelif ev eşyalarının olduğu ahşaptan imal edilmiş ambarı tutuşturması sonucu yangın meydana geldi.

Polisten verilen bilgiye göre, yangın itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü.

Yangın sonucu ahşap ambar ve içerisinde bulunan 1 adet vantilatör, 1 adet gazlı soba ve muhtelif ev eşyaları yanarak kullanılmaz hale geldi.

Bahse konu şahıs hakkında yasal işlem başlatıldı, soruşturma devam ediyor.

Continue Reading

GÜNDEM

BM: İsrail’in Gazze’ye saldırıları 39 milyon ton enkaza yol açtı

Published

on

Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP), İsrail’in 7 Ekim’den sonra Gazze Şeridi’ndeki yerleşim alanlarına saldırılarının 39 milyon ton enkaza yol açtığını bildirdi.

UNEP, Gazze’ye yönelik saldırıların çevreye etkisine ilişkin bir rapor yayımladı.

Raporun, güvenlik durumu ve erişim engelleri nedeniyle uzaktan ve Birleşmiş Milletlerin (BM) sahadaki faaliyetlerinden elde edilen bilgilerle hazırlandığına dikkati çekilerek, güvenlik durumu elverişli hale geldiğinde saha çalışması yapılacağı kaydedildi.

– “Çevreye etkiler daha önce görülmemiş boyutta”

“Gazze’deki savaşın çevreye etkileri daha önce görülmemiş boyutta.” ifadesine yer verilen raporda, Gazze toplumunun toprak, su ve hava kirliliği risklerine maruz bırakıldığına ve doğal ekosisteme geri dönülmez zarar bırakıldığına işaret edildi.

Raporda, hayatların korunması ve çevreye etkinin azaltılması için acilen ateşkes çağrısı yapıldı.

– “39 milyon ton enkaza yol açtı”

Gazze’de şimdiye kadar çevre yönetimine ilişkin kaydedilen adımların çatışma nedeniyle kaybedildiği bildirilen raporda, “Saldırılar, Gazze Şeridi’nde 39 milyon ton enkaza yol açtı. Bu, Gazze’nin her bir metrekaresinde 107 kilogram ve 2017’de Musul’daki çatışmanın 5 katı daha fazla enkaza tekabül ediyor.” ifadeleri kullanıldı.

Raporda, enkaz altında gömülü cesetlerin bulunduğu, bu konunun hassasiyet gerektirdiği kaydedildi.

Molozların temizlenmesinin “çok büyük ve karmaşık” bir iş olacağı belirtilen raporda, bu sürecin yeniden inşa çalışmalarında ele alınması gerektiğinin altı çizildi.

Raporda, su, sıhhi tesisat ve hijyen sistemlerinin hemen hemen hepsinin çöktüğüne işaret edilerek, lağım sularının denizler, toprak, tatlı su ve gıdalara dahi karışmaya başladığına ilişkin uyarı yapıldı.

Katı atık yönetim sisteminin de çok büyük yıkıma uğradığı kaydedilen raporda, Gazze’deki 6 katı atık yönetim tesisinden 5’inin zarar gördüğü aktarıldı.

Raporda, Gazze’nin yoğun nüfuslu alanlarında bulunan cephane ve patlayıcı kimyasalların toprak ve su kaynaklarını kirlettiği, güneş panellerinin zarar görmesi sonucu ağır metal sızıntısı riskinin önemli olduğu belirtildi.

İsrail’in Gazze’de tünel sistemlerini su pompalayarak yıkma girişimlerinin de çevresel zarara yol açacağı altı çizilen raporda, Gazze’deki çevre sorunlarına acil çözüm bulunması gerektiği vurgulandı.

Continue Reading

GÜNDEM

Arda Güler ve Mert Müldür, ilk maçların en iyi golü kategorisinde aday gösterildi

Published

on

Milli futbolcular Arda Güler ve Mert Müldür, 2024 Avrupa Şampiyonası’nda (EURO 2024) “ilk grup maçlarının en iyi golü” için oylanacak.

UEFA’nın internet sitesinde başlatılan oylamada, ay-yıldızlıların 3-1 kazandığı Gürcistan mücadelesinde rakip fileleri havalandıran Arda Güler ve Mert Müldür, “ilk grup maçlarının en iyi golü” kategorisinde aday gösterildi.

Ukrayna’yı 3-0 yenen Romanya’nın ilk golünü atan Nicolae Stanciu ve Arnavutluk’u 2-1 mağlup eden İtalya’nın galibiyet golünü kaydeden Nicolo Barella da adaylar arasında yer aldı.

Continue Reading