Connect with us

GÜNDEM

İngiltere’de işsizlik 2,5 yılın zirvesinde

Published

on

Salı günü açıklanan veriler, genel seçim öncesinde İngiltere’de işsizliğin beklenmedik bir şekilde iki buçuk yılın en yüksek seviyesine çıktığını gösterdi.

İngiltere’de Ulusal İstatistik Ofisi (ONS), Şubat ve Nisan ayları arasındaki işsizlik oranının önceki çeyrekteki yüzde 4,3′ten yüzde 4,4′e yükseldiğini açıkladı. İşsizlik rakamları Eylük 2021′den bu yana en yüksek seviyesine çıktı.

AFP’nin haberine göre ONS, “Bu ayın rakamları, boş pozisyonların sayısının hala düşmesi ve işsizliğin artmasıyla birlikte işgücü piyasasının soğuyor olabileceğine dair işaretler göstermeye devam ediyor, ancak kazanç artışı nispeten güçlü kalıyor.” diye ekledi.

İkramiyeler hariç ortalama düzenli maaş artışı yüzde 6,0 seviyesinde kaldı ve bu durum uzmanlar tarafından İngiltere Merkez Bankası (BoE) için endişe verici olarak tanımlıyor.

Araştırma danışmanlığı Capital Economics’in Birleşik Krallık ekonomist yardımcısı Ruth Gregory, “Nisan ayındaki ücret artışının yapışkanlığı BoE için kalıcı bir endişe kaynağı olacak. Ancak istihdamın keskin bir şekilde düşmesi ve işsizlik oranının artmasıyla birlikte ücret artışının yakında sağlam bir düşüş yoluna gireceğini düşünüyoruz.” dedi.

BoE geçen ay ana faiz oranını 16 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,25’te tuttu ancak İngiltere’de enflasyonun daha da soğuması nedeniyle yazın indirime gidileceğinin sinyalini verdi.

Merkez bankası son faiz oranı kararını gelecek hafta, 20 Haziran’da açıklayacak ve bir gün önce Mayıs ayı enflasyon verileri açıklanacak.

Son veriler, İngiltere’de yıllık enflasyonun Nisan ayında yavaşlayarak yaklaşık üç yılın en düşük seviyesi olan yüzde 2,3’e gerilediğini gösterdi. Bu durum, önümüzdeki ay yapılacak genel seçimler öncesinde iktidardaki Muhafazakarları güçlendirdi.

Ancak Tüketici Fiyatları Endeksi ölçümü inatla BoE’nin yüzde 2,0 hedefinin üzerinde kaldı.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GÜNDEM

Mangaldan sıçrayan kıvılcımlar yangın çıkardı

Published

on

Lefkoşa’nın Küçük Kaymaklı bölgesinde sönmemiş mangaldan sıçrayan kıvılcımlar yangına neden oldu.

Lefkoşa’nın Küçük Kaymaklı bölgesinde saat 00.50 sıralarında A.G.(E-38), apartmanın terasında sönmemiş şekilde bırakmış olduğu mangaldan atılan kıvılcımların teras katında bulunan ve başka bir şahsa ait olup içerisinde muhtelif ev eşyalarının olduğu ahşaptan imal edilmiş ambarı tutuşturması sonucu yangın meydana geldi.

Polisten verilen bilgiye göre, yangın itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü.

Yangın sonucu ahşap ambar ve içerisinde bulunan 1 adet vantilatör, 1 adet gazlı soba ve muhtelif ev eşyaları yanarak kullanılmaz hale geldi.

Bahse konu şahıs hakkında yasal işlem başlatıldı, soruşturma devam ediyor.

Continue Reading

GÜNDEM

BM: İsrail’in Gazze’ye saldırıları 39 milyon ton enkaza yol açtı

Published

on

Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP), İsrail’in 7 Ekim’den sonra Gazze Şeridi’ndeki yerleşim alanlarına saldırılarının 39 milyon ton enkaza yol açtığını bildirdi.

UNEP, Gazze’ye yönelik saldırıların çevreye etkisine ilişkin bir rapor yayımladı.

Raporun, güvenlik durumu ve erişim engelleri nedeniyle uzaktan ve Birleşmiş Milletlerin (BM) sahadaki faaliyetlerinden elde edilen bilgilerle hazırlandığına dikkati çekilerek, güvenlik durumu elverişli hale geldiğinde saha çalışması yapılacağı kaydedildi.

– “Çevreye etkiler daha önce görülmemiş boyutta”

“Gazze’deki savaşın çevreye etkileri daha önce görülmemiş boyutta.” ifadesine yer verilen raporda, Gazze toplumunun toprak, su ve hava kirliliği risklerine maruz bırakıldığına ve doğal ekosisteme geri dönülmez zarar bırakıldığına işaret edildi.

Raporda, hayatların korunması ve çevreye etkinin azaltılması için acilen ateşkes çağrısı yapıldı.

– “39 milyon ton enkaza yol açtı”

Gazze’de şimdiye kadar çevre yönetimine ilişkin kaydedilen adımların çatışma nedeniyle kaybedildiği bildirilen raporda, “Saldırılar, Gazze Şeridi’nde 39 milyon ton enkaza yol açtı. Bu, Gazze’nin her bir metrekaresinde 107 kilogram ve 2017’de Musul’daki çatışmanın 5 katı daha fazla enkaza tekabül ediyor.” ifadeleri kullanıldı.

Raporda, enkaz altında gömülü cesetlerin bulunduğu, bu konunun hassasiyet gerektirdiği kaydedildi.

Molozların temizlenmesinin “çok büyük ve karmaşık” bir iş olacağı belirtilen raporda, bu sürecin yeniden inşa çalışmalarında ele alınması gerektiğinin altı çizildi.

Raporda, su, sıhhi tesisat ve hijyen sistemlerinin hemen hemen hepsinin çöktüğüne işaret edilerek, lağım sularının denizler, toprak, tatlı su ve gıdalara dahi karışmaya başladığına ilişkin uyarı yapıldı.

Katı atık yönetim sisteminin de çok büyük yıkıma uğradığı kaydedilen raporda, Gazze’deki 6 katı atık yönetim tesisinden 5’inin zarar gördüğü aktarıldı.

Raporda, Gazze’nin yoğun nüfuslu alanlarında bulunan cephane ve patlayıcı kimyasalların toprak ve su kaynaklarını kirlettiği, güneş panellerinin zarar görmesi sonucu ağır metal sızıntısı riskinin önemli olduğu belirtildi.

İsrail’in Gazze’de tünel sistemlerini su pompalayarak yıkma girişimlerinin de çevresel zarara yol açacağı altı çizilen raporda, Gazze’deki çevre sorunlarına acil çözüm bulunması gerektiği vurgulandı.

Continue Reading

GÜNDEM

Arda Güler ve Mert Müldür, ilk maçların en iyi golü kategorisinde aday gösterildi

Published

on

Milli futbolcular Arda Güler ve Mert Müldür, 2024 Avrupa Şampiyonası’nda (EURO 2024) “ilk grup maçlarının en iyi golü” için oylanacak.

UEFA’nın internet sitesinde başlatılan oylamada, ay-yıldızlıların 3-1 kazandığı Gürcistan mücadelesinde rakip fileleri havalandıran Arda Güler ve Mert Müldür, “ilk grup maçlarının en iyi golü” kategorisinde aday gösterildi.

Ukrayna’yı 3-0 yenen Romanya’nın ilk golünü atan Nicolae Stanciu ve Arnavutluk’u 2-1 mağlup eden İtalya’nın galibiyet golünü kaydeden Nicolo Barella da adaylar arasında yer aldı.

Continue Reading