Connect with us

GÜNDEM

Gıda mühendisleri uyardı: Donmuş gıdaların güvenli çözündürülmesi hayati önem taşıyor

Published

on

Gıda Mühendisleri Odası Başkanı Dr. Beste Oymen, donmuş gıdaların doğru şekilde çözündürülmesinin önemini belirtmek için yaptığı açıklamasında, “Oda sıcaklığında veya sıcak su kullanarak çözündürme yapma işleminden kaçının” dedi.

Gıda Mühendisleri Odası Başkanı Dr. Beste Oymen, donmuş gıdaların doğru şekilde çözündürülmesinin önemini vurguladı.

Oymen, derin dondurucuda dondurulan gıdaların mikroorganizma üremesini durdurduğunu ancak çözündürme işlemi başladığında bu sürecin hızla yeniden başladığını belirtti. Bu nedenle, gıdaların tek seferde çözündürülüp hemen kullanılması gerektiğini vurgulayan Oymen, çözdürülen gıdaların tekrar dondurulmaması gerektiğini önemle hatırlattı. Oymen bu durumun, içerisindeki mikroorganizmaların hızla çoğalmasına ve sonraki tüketimde besin zehirlenmelerine sebep olabileceğini söyledi.

Gıda Mühendisleri Odası olarak önerilen güvenli çözündürme yöntemlerini sıralayan Oymen, buzdolabında çözündürme yönteminin en güvenli seçenek olduğunu belirtti. Buzdolabında çözündürme işleminin, gıdaların 4°C’nin altında tutularak bakteri çoğalmasının önüne geçtiğini ve çözdürülen gıdaların hemen pişirilmesi gerektiğini vurguladı.

Ayrıca mikrodalga fırın kullanımının da etkili bir çözündürme yöntemi olduğunu ancak dikkatli olunması gerektiğini söyleyen Oymen, mikrodalga fırının gıdanın tamamen çözündüğünden emin olunmadan kullanılmaması gerektiğini belirtti.

Son olarak, oda sıcaklığında veya sıcak su kullanarak çözündürmenin kesinlikle kaçınılması gerektiğini vurgulayan Oymen, bu yöntemlerin bakteri çoğalmasına ve gıda bozulmasına neden olabileceğini ifade etti.

Gıda mühendisleri olarak, halk sağlığını korumak adına tüketicileri bilinçlendirme çabalarının devam edeceğini belirten Oymen, doğru çözündürme yöntemlerinin uygulanmasının önemine dikkat çekti.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GÜNDEM

Mangaldan sıçrayan kıvılcımlar yangın çıkardı

Published

on

Lefkoşa’nın Küçük Kaymaklı bölgesinde sönmemiş mangaldan sıçrayan kıvılcımlar yangına neden oldu.

Lefkoşa’nın Küçük Kaymaklı bölgesinde saat 00.50 sıralarında A.G.(E-38), apartmanın terasında sönmemiş şekilde bırakmış olduğu mangaldan atılan kıvılcımların teras katında bulunan ve başka bir şahsa ait olup içerisinde muhtelif ev eşyalarının olduğu ahşaptan imal edilmiş ambarı tutuşturması sonucu yangın meydana geldi.

Polisten verilen bilgiye göre, yangın itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü.

Yangın sonucu ahşap ambar ve içerisinde bulunan 1 adet vantilatör, 1 adet gazlı soba ve muhtelif ev eşyaları yanarak kullanılmaz hale geldi.

Bahse konu şahıs hakkında yasal işlem başlatıldı, soruşturma devam ediyor.

Continue Reading

GÜNDEM

BM: İsrail’in Gazze’ye saldırıları 39 milyon ton enkaza yol açtı

Published

on

Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP), İsrail’in 7 Ekim’den sonra Gazze Şeridi’ndeki yerleşim alanlarına saldırılarının 39 milyon ton enkaza yol açtığını bildirdi.

UNEP, Gazze’ye yönelik saldırıların çevreye etkisine ilişkin bir rapor yayımladı.

Raporun, güvenlik durumu ve erişim engelleri nedeniyle uzaktan ve Birleşmiş Milletlerin (BM) sahadaki faaliyetlerinden elde edilen bilgilerle hazırlandığına dikkati çekilerek, güvenlik durumu elverişli hale geldiğinde saha çalışması yapılacağı kaydedildi.

– “Çevreye etkiler daha önce görülmemiş boyutta”

“Gazze’deki savaşın çevreye etkileri daha önce görülmemiş boyutta.” ifadesine yer verilen raporda, Gazze toplumunun toprak, su ve hava kirliliği risklerine maruz bırakıldığına ve doğal ekosisteme geri dönülmez zarar bırakıldığına işaret edildi.

Raporda, hayatların korunması ve çevreye etkinin azaltılması için acilen ateşkes çağrısı yapıldı.

– “39 milyon ton enkaza yol açtı”

Gazze’de şimdiye kadar çevre yönetimine ilişkin kaydedilen adımların çatışma nedeniyle kaybedildiği bildirilen raporda, “Saldırılar, Gazze Şeridi’nde 39 milyon ton enkaza yol açtı. Bu, Gazze’nin her bir metrekaresinde 107 kilogram ve 2017’de Musul’daki çatışmanın 5 katı daha fazla enkaza tekabül ediyor.” ifadeleri kullanıldı.

Raporda, enkaz altında gömülü cesetlerin bulunduğu, bu konunun hassasiyet gerektirdiği kaydedildi.

Molozların temizlenmesinin “çok büyük ve karmaşık” bir iş olacağı belirtilen raporda, bu sürecin yeniden inşa çalışmalarında ele alınması gerektiğinin altı çizildi.

Raporda, su, sıhhi tesisat ve hijyen sistemlerinin hemen hemen hepsinin çöktüğüne işaret edilerek, lağım sularının denizler, toprak, tatlı su ve gıdalara dahi karışmaya başladığına ilişkin uyarı yapıldı.

Katı atık yönetim sisteminin de çok büyük yıkıma uğradığı kaydedilen raporda, Gazze’deki 6 katı atık yönetim tesisinden 5’inin zarar gördüğü aktarıldı.

Raporda, Gazze’nin yoğun nüfuslu alanlarında bulunan cephane ve patlayıcı kimyasalların toprak ve su kaynaklarını kirlettiği, güneş panellerinin zarar görmesi sonucu ağır metal sızıntısı riskinin önemli olduğu belirtildi.

İsrail’in Gazze’de tünel sistemlerini su pompalayarak yıkma girişimlerinin de çevresel zarara yol açacağı altı çizilen raporda, Gazze’deki çevre sorunlarına acil çözüm bulunması gerektiği vurgulandı.

Continue Reading

GÜNDEM

Arda Güler ve Mert Müldür, ilk maçların en iyi golü kategorisinde aday gösterildi

Published

on

Milli futbolcular Arda Güler ve Mert Müldür, 2024 Avrupa Şampiyonası’nda (EURO 2024) “ilk grup maçlarının en iyi golü” için oylanacak.

UEFA’nın internet sitesinde başlatılan oylamada, ay-yıldızlıların 3-1 kazandığı Gürcistan mücadelesinde rakip fileleri havalandıran Arda Güler ve Mert Müldür, “ilk grup maçlarının en iyi golü” kategorisinde aday gösterildi.

Ukrayna’yı 3-0 yenen Romanya’nın ilk golünü atan Nicolae Stanciu ve Arnavutluk’u 2-1 mağlup eden İtalya’nın galibiyet golünü kaydeden Nicolo Barella da adaylar arasında yer aldı.

Continue Reading