Connect with us

GÜNDEM

“Vergisini ödemeyenlerin vergisini bizler ödeyeceğiz”

Published

on

Kamuda yetkili beş sendika ile Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Sendikası’nın vergi oranlarının düzenlenmesine ilişkin yasa gücünde kararnameye karşı açtığı dava 18 Ocak Perşembe gününe ertelendi.

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), Kamu İşçileri Sendikası (KAMU-İŞ) ve Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası’nın (KAMUSEN) yetkilileri davanın ardından Maliye Bakanlığı’na giderek, gelir vergisi dilimleri ve indirimleri hakkında hazırladıkları 4 maddelik öneriyi Bakanlık Müsteşarı Burak Şoföroğlu’na sundu.

Sendikaların, Gelir Vergisi Matrah Dilimleri ve Oranlarının Yeniden Düzenlenmesine İlişkin Yasa Gücünde Kararname’nin iptal edilmesi ve ara emri başvurusu hakkındaki dava bugün Anayasa Mahkemesi’nde görüşüldü. 18 Ocak Perşembe günü saat 10.30’da yeniden görüşülecek davada, Başsavcılık hukuk görüşü sunacak.

-Maviş

KTÖS Genel Sekreteri Burak Maviş davanın ardından Mahkemeler önünde yaptığı açıklamada, “vergi oranlarının artırılmaması, halkın alım gücünün düşmemesi adına verdikleri mücadelenin devam ettiğini” belirtti.

Kamuda yetkili sendikaların dün Maliye Bakanlığı’nda bir görüşme gerçekleştirdiğini hatırlatan Maviş, “Maliye Bakanlığı’nın bizi ikna çalışmalarına tav olmadık. Önerilerini kabul etmedik” dedi.

Gelir vergisi dilimleri ve indirimleri hakkında yeni bir öneri hazırladıklarını ifade eden Maviş, önerilerini bugün Maliye Bakanlığı’na sunacaklarını söyledi.

Davanın 18 Ocak Perşembe günü saat 10.30’da yeniden görüşüleceğini dile getiren Maviş, “savcılık tarafının, sendikaların ortaya koyduğu istidaya, hukuk görüşü sunacağını beyan ettiğini” kaydetti.

“Başsavcılığın bugün, gelir vergisi ile ilgili yasaların, yasa gücünde kararname ile değil Meclis’te yapılması gerektiğini” ifade ettiğini de savunan Maviş, haftaya savcılığın bu konudaki hukuk görüşünü sunacağını yineledi.

Sürecin hızlı ilerlediğini ifade eden Burak Maviş, vergi dilimlerinin Ocak ayında belirlenmesi gerektiğini ve bu konuda süreci bir adım geriden hukuken takip ettiklerini söyledi.

Hukuk yoluyla çözüm olmazsa, diyalog veya eylemle sorunu çözme kararlılıklarının devam ettiğini kaydeden Maviş, tüm halkı ilgilendiren bu konunun diyalogla çözülmesi için girişimlerine devam ettiklerini belirtti.

Maliye Bakanlığı’nın önerisine karşı bir öneri hazırladıklarına işaret eden Maviş, “Bizim önerimiz gelir vergisi ödeyenlere herhangi bir yük getirmeyecek şekilde dizayn edilmiştir” dedi.

Ülkede gerçek anlamda gelirini beyan edenlerin üzerine daha fazla vergi talep edilmesinin adil olmadığını kaydeden Maviş, öğretmenler, memurlar, kamu işçileri ile bankalarda, kooperatiflerde, kitlerde çalışan kişilerin vergi kaçırması veya iyi bir muhasebeci tutmasının mümkün olmadığını söyledi.

“Bizim sabit bir maaşımız var. Ne kazanıyorsak devlete de onu veriyoruz” diye konuşan Maviş, vergi rekortmen listelerinde yer alan kişilerin de gerçek kazançları üzerinden vergilerini verdiklerini buna rağmen bu kişilerin de vergilerini artıracak adım atıldığını kaydetti.

“Yani bu ülkede vergisini ödemeyenlerin vergisini bizler ödeyeceğiz” diyen Maviş, “Bugüne kadar faturalarımızı zamanında ödedik, vergileri zamanında ödedik bunun cezalandırılmasını kabul etmiyoruz” şeklinde konuştu.

Vergi artırımıyla maliyetlerin giderlerinin de artırılacağını dile getiren Maviş, “Bu daha çok vergi kaçağı ve daha çok zam olarak karşımıza çıkacak” dedi. Maliye Bakanına eleştirilerde bulunan Maviş, yanlış yapıldığını söyledi.

Maliye Bakanlığı’na öneri sunacaklarını hatırlatan Maviş, “Seçim kendisinin olacak. Doğruyu veya yanlışı seçmek Sayın Berova’ya kalmış olacak. Yanlışı seçerse ne olacağını herkes biliyor” diye konuştu.

“Maliye Bakanı önerilerinizi kabul etmezse ne olacak” sorusu üzerine Maviş, hükümeti son kez uyardıklarını, bundan sonraki tepkilerinin sözle olmayacağını kaydetti.

-Sendikalardan Maliye Bakanlığı’na 4 maddelik öneri

Kamuda yetkili beş sendikanın yetkilileri daha sonra Maliye Bakanlığı’na giderek, hazırladıkları 4 maddelik öneriyi Bakanlık Müsteşarı Burak Şoföroğlu’na sundu.

Sendikalar, 24/1982 sayılı Gelir Vergisi Yasası çerçevesinde, Bakanlar Kurulu’ndan, yıllık matrah dilimleri ve vergi oranlarının 10 katı yükseltilmesini, asgari ücretin açıklanan Hayat Pahalılığı oranı üzerinden belirlenmesi gerektiğini göz önünde bulundurup, bu indirimi en az 325 bin TL yapmasını ve özel indirim oranının yüzde 20 olmasını talep etti.

Sendikalar ayrıca, 24/1982 sayılı Gelir Vergisi Yasası’nın kamuda yetkili beş sendika ile istişare edilerek, 2024 yılı içerisinde güncellenmesi ve birim matrahların her yıl en az Hayat Pahalılığı oranında artırılması gibi elzem düzenlemelerin yapılması talebinde bulundu.

Bakanlık Müsteşarı Burak Şoföroğlu da, yasa çerçevesinde önerilerin değerlendirileceğini kaydederek, konunun yarın Meclis Alt Komitesi’nde ele alınacağını söyledi.

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GÜNDEM

ARIKLI’YA EN BAŞARILI BAKANLIK HİZMET ÖDÜLÜ TAKDİM EDİLDİ

Published

on

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, LOB’IN INTERNATIONAL tarafından İstanbul’da düzenlenen Uluslararası Kalite Zirvesi çerçevesinde Yılın En Başarılı Bakanlık Hizmet Ödülü aldı.

Bakan Arıklı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde uzun yıllar yapılamayan, yapılması zor veya imkânsız denen icraatlara imza atıldığı için bu ödüle layık görüldüğünü belirtti.

Ödül takdiminin ardından bir kısa bir konuşma yapan Arıklı, “İki yıllık süre içerisinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde, bayındırlık ve ulaştırma alanında gerçekten yapılamayan, yapılması çok zor hatta mümkün görülmeyen bir takım icraatlara imza attık. En önemli icraatımız da 2012 yılında ihale edilen ancak aradan yıllar geçmesine rağmen bir türlü bitirilemeyen, uluslararası nitelikte olan Ercan Havalimanı’nın açılmasıydı” dedi.

TÜRKİYE’NİN ÖNEMLİ KATKISI

Bakan Arıklı, Ercan Havalimanı’nın yeni pist ve terminalinin açılmasında, başta Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere diğer Türkiye Cumhuriyeti yetkililerinin çok önemli katkıları olduğunu belirtti.

Arıklı, “Ercan Havalimanı Türkiye’nin dördüncü büyük havalimanı, Orta Doğu’nun en büyük havalimanlarından bir tanesi ve yıllık 10 milyon yolcu kapasiteli bir havalimanı. Biz göreve geldikten sonra hedef koyduk, ‘bir yıl içerisinde açılacak’ dedik ve açtık. Bu bizim için başarı olarak kabul ediliyor” ifadelerini kullandı.

4.5G TEKNOLOJİSİ

2018’den bu yana bir türlü hayata geçirilemeyen 4.5G teknolojisini halkın hizmetine sunduklarını belirten Arıklı, son iki yıl içerisinde önemli bir bölümü Türkiye Cumhuriyeti’nin katkılarıyla yapılan karayolu projelerini tamamladıklarını kaydetti.

“Ancak önümüzde uzun bir yol ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni çok daha güçlü kılacak önemli projelerin hayata geçirilmesi görevi var” diyen Arıklı,  limanların özelleştirilmesi, her haneye ulaşacak fiber-optik altyapı ağı, çağdaş toplu taşıma sistemi, modern araç muayene sistemi ve karayolu ağının geliştirilmesinin başlıca hedefleri arasında yer aldığının altını çizdi.

 

Continue Reading

GÜNDEM

Bu akşam Berat kandili

Published

on

Bu akşam İslam dininin kutsal günlerinden, ramazan ayının habercisi olarak kabul edilen Berat Kandili.

Din Görevlileri Sendikası Başkanı Cengiz İşkey Kandil nedeniyle yayımladığı mesajda, “Berat Gecesi, akıp giden ömrümüzün muhasebesini yapmayı,  yaratılış gayemize uygun olmayan her türlü söz ve davranıştan uzak kalmayı bizlere hatırlatır. Kardeşliğimize, birlik ve beraberliğimize zarar veren her türlü öfke, kin, haset ve nefretten uzak durmamızı öğretir.” ifadelerini kullandı.

Berat Gecesi’nin ,  tövbe ve istiğfar gecesi olduğunu vurgulayan İşkey, “ Öyleyse bu mübarek geceyi hayatımızda tertemiz sayfalar açmak için fırsat bilmeli, yüce Rabbimizle aramızdaki en büyük engel olan haramlardan uzak durmaya gayret ederek, günahımızın ölçüsü ne olursa olsun, Allah’ın rahmetinden asla ümidimizi kesmeyelim.” dedi.

Berat Gecesi’nin , aynı zamanda dua gecesi olduğunu da hatırlatan İşkey,  Berat Gecesi’nin İslam alemi ve tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını diledi.

Continue Reading

GÜNDEM

KITREB Dünya Turist Rehberleri Günü’nü kutladı

Published

on

Kıbrıs Türk Rehberler Birliği (KITREB), 21 Şubat Dünya Turist Rehberleri Günü’nü kutladı.

KITREB’den yapılan açıklamaya göre, 21 Şubat Dünya Turist Rehberleri Günü’  Acapulco Otel’de düzenlenen  kokteyl ile kutlandı..

KITREB’in eğitim faaliyetlerine destek veren eğitmenlere belge ve  plaket takdiminin de yer aldığı geceye yaklaşık 150 turist rehberi katıldı.

KITREB Başkanı Dener Öymen, Dünya Turist Rehber Birlikleri Federasyonunun, 2024 senesinin temasını ‘’Yeşil Turizm’’ olarak belirlediğini hatırlatarak,

KITREB olarak özel ilgi turizmi için faaliyetleri artırıp, eğitim çalışmaları  yürüteceklerini kaydetti.

Öymen, “KITREB Yasası’nın tüm maddelerinin uygulanacağı, kaçak rehberliğin olmadığı, turizm emekçisi rehberlerin 2008 senesinden beridir yükselmeyen taban ücretinin artacağı, rehberlerin branş konusunda uzmanlaşacağı, Birliğimizin uluslararası üyeliğinin onaylanacağı ve turizmde hak ettiği değeri göreceği günler dilerim. Çünkü turist rehberi olmadan turizm olmaz.” dedi.

Continue Reading

Facebook