Connect with us

GÜNDEM

Türkiye Teknoloji Bakanı Kacır: Teknoloji merkezi yolculuğunda KKTC’nin yanındayız

Published

on

Türkiye Sanayi ve Teknoloji Bakanı Kacır, “Türkiye olarak KKTC’nin bir teknoloji, yenilik ve işbirliği merkezi olma yolculuğunda, her konuda olduğu gibi yanındayız” mesajını verdi.

Türkiye Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Ufuk 2033 Bilişim Adası Kıbrıs Vizyon Çalıştayı’na video mesaj gönderdi.

Bakan Kacır, mesajında, düzenlenen çalıştayın iki kardeş devletin sarsılmaz bağlarının nişanesi olduğunu, KKTC’nin AR-GE ve inovasyon altyapısının güçlenmesinde, bilgi temelli ekonomisinin daha ileriye taşınmasında önemli bir kilometre taşı olacağını bildirdi. Ada’nın kadim ve asli unsuru Kıbrıs Türkleri’nin varlığı ve KKTC’nin bekasının, Türkiye’nin asla vazgeçmeyeceği ve uğrunda mücadeleden bir an dahi tereddüt etmeyeceği unsurların başında geldiğini vurgulayan Kacır, şöyle konuştu:

“Kıbrıs Türkleri’nin egemen eşitliğine ve eşit uluslararası statüsüne yönelik gayretlerimizi kararlılıkla sürdürüyoruz. Bütün gayemiz Fazıl Küçük’lerin, Rauf Denktaş’ların haklı mücadelesinin mirasını korumak ve Ada’ya 1974’te getirdiğimiz barışın kalıcı olmasını temin etmektir. Ada’daki kardeşlerimizin huzuru ve güvenliği bizim de huzurumuz ve güvenliğimiz demektir. ‘Mavi Vatan’ın deniz feneri’ konumundaki Kıbrıs her zaman gözümüz, aklımız ve derdimiz olacaktır. Türkiye olarak, Kıbrıs Türk halkının varlığına, hürriyetine ve geleceğine dönük desteğimizi sürdüreceğiz. KKTC’nin kalkınmasına yönelik katkılarımızı devam ettireceğiz.”

Kacır, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde, son 22 yılda elde ettikleri kazanımlarla Türkiye’yi her alanda dönüştürüp geliştirdiklerini ifade etti.

Eğitimden sağlığa, ulaşımdan enerjiye, sanayiden tarıma ve teknolojiye kadar uyguladıkları reformlarla milli şahlanışın altyapısını güçlendirdiklerini dile getiren Kacır, inşa ettikleri güçlü sanayi altyapısı, nitelikli insan kaynağı ve yenilikçiliği teşvik eden AR-GE ekosistemiyle Türkiye’nin muasır medeniyetler seviyesinin de üstüne çıkma yolculuğunda önemli projelere imza attıklarını anlattı.

SON 22 YILDA ATILAN TEKNOLOJİ VE İNOVASYON ADIMLARI

Kacır, bölgesinde güçlü, küresel siyasette söz sahibi bir Türkiye’yi hep birlikte inşa ettiklerine işaret ederek, “Yatırım, üretim, istihdam, icat ve ihracat rotasında ülkemizi hak ettiği noktaya taşımak adına aşkla ve şevkle çalışıyoruz. Ülkemizi teknoloji geliştirmede, katma değerli üretimde dünyanın sayılı merkezleri arasında konumlandıracak adımları atıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

AR-GE teşviklerinden teknoparklara, TÜBİTAK desteklerinden KOSGEB programlarına ve girişim sermayesi fonlarına kadar pek çok uygulama ve düzenlemeyle Türkiye’nin teknoloji girişimlerini büyütmek için çalıştıklarını belirten Kacır, son 22 yılda hep birlikte sıfırdan inşa ettikleri teknoloji girişimciliği ekosisteminin geldiği seviyenin kendileri için umut kaynağı olduğunu kaydetti.

Kacır, teknopark sayısını 2’den 102’ye, teknoparklarda AR-GE ve inovasyon yapan girişimlerin sayısını 56’dan 10 bin 500’ün üzerine çıkardıklarına dikkati çekerek, şu bilgiyi paylaştı:

“Daha önce uygulaması olmayan AR-GE ve tasarım merkezlerimizin sayısı 1600’ü aştı. Bilgi ve iletişim sektöründeki çalışan sayımız 237 bine, AR-GE personelimiz 272 bine ulaştı. Kurduğumuz ekosistem ve altyapı sayesinde pandemiden bu yana teknoloji girişimciliği Türkiye’de altın çağını yaşıyor. 2019’a kadar henüz unicornu olmayan bir ülke iken bugün 6’sı Bakanlığımızca desteklenen milyar dolar değeri aşan 7 unicornumuz, bizim deyimimizle 7 Turcorn’umuz var. Ülkemizin kritik teknolojileri milli olarak geliştirmesi, yüksek teknoloji alanlarında rekabetçi ürün ve hizmetler sunmasını esas alan kalkınma ve büyüme modelimizi uygulamaya devam edeceğiz. Türkiye’nin yeni nesil endüstri politikasının somut örneği Togg’da olduğu gibi batarya teknolojileri, çip üretimi, uzay teknolojileri, biyoteknoloji, hiper ölçekte veri merkezleri, güneş, rüzgar ve hidrojen enerjisi sistemleri alanlarında da lider teknoloji girişimlerini destekleyeceğiz.

Milli Teknoloji Hamlesi vizyonumuz doğrultusunda ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin de üstüne çıkarmak için kesintisiz mücadelemizi sürdüreceğiz. Uluslararası toplumun haksız ve hukuk dışı uygulamalarında KKTC ekonomisine etkilerini en aza indirgeyecek, KKTC’nin küresel ekonomiyle entegrasyonunu güçlendirecek, rekabetçiliğini daha ileriye taşıyacak adımları da eş zamanlı olarak atacağız.”

“ÇALIŞTAYDA ‘BİLİŞİM ADASI’NIN YOL HARİTASI BELİRLENECEK”

Ocakta “KKTC’de Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları ile İlgili Kanunlarına Göre Kurulmuş Şirketlerin Yapacağı Sanayi Yatırımlarının Kolaylaştırılması Hakkında Anlaşma”yı imzaladıklarını hatırlatan Kacır, bununla Kıbrıs Türk’ü yatırımcıların yanı sıra Türkiye’den gelecek yatırımlarla organize sanayi bölgelerinin birer üretim alanına dönüşeceğini anlattı.

Kacır, en az 3 milyon avroluk yatırım taahhüt eden yatırımcılara taşınmaz mal edinme ve uzun vadeli kiralama gibi konularda önemli fırsatlar sunulacağına işaret ederek, KKTC’nin uluslararası düzeyde eğitim görmüş ve tecrübe kazanmış insan kaynağı ve ülkede faaliyet gösteren üniversitelerin AR-GE potansiyelinin, Ada’da bilgi temelli ekonominin güçlendirilmesi için önemli fırsatlar sunduğunu dile getirdi.

Bugünkü çalıştayla KKTC’nin kuruluşunun 50. yılına rastlayan 2033’te tamamıyla bir “Bilişim Adası”na dönüşümünü hedeflediklerini vurgulayan Kacır, şunları kaydetti:

“KKTC’nin bilişim teknolojileri ve iletişim alanındaki geleceğini şekillendirecek önemli adımları konuşacağımız çalıştayda, Türkiye ve KKTC’den katılan uzmanlar, akademisyenler, sektör ve sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle hep birlikte ‘Bilişim Adası’nın stratejik hedeflerini ve yol haritasını belirleyeceğiz. Hukuki altyapı, teknolojik altyapılar ve uluslararası pazarlara erişim ana başlıkları altında toplamda 10 ayrı konu üzerine yoğunlaşacağız. Teşvik ve desteklere yönelik stratejiler, politikalar, yatırım ortamını iyileştirici mevzuat yasal düzenleme ve regülasyonları kapsayacak eylem planları da hazırlayacağız.

Bilişim, teknoloji, iletişim, haberleşme ve yazılım altyapılarıyla birlikte istihdama ve ihracata kapılar açacak bir ekosistem kurgulamak en büyük arzumuz. ‘Bilişim Adası’ hedefiyle beraber, KKTC’nin dünya ile entegre olmasını, dünyanın önemli bilişim üslerinden biri olması için bilişim altyapılarının geliştirilmesini, uluslararası alanda tanınan bir bilişim merkezi haline gelmesini amaçlıyoruz. Türkiye olarak KKTC’nin bir teknoloji, yenilik ve işbirliği merkezi olma yolculuğunda, her konuda olduğu gibi yanındayız. Bakanlık olarak KKTC’nin de bir bilişim üssü haline gelmesi için kardeş ülkedeki muadil kurumlarla işbirliklerimize hız kesmeden devam edeceğiz.”

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GÜNDEM

Mangaldan sıçrayan kıvılcımlar yangın çıkardı

Published

on

Lefkoşa’nın Küçük Kaymaklı bölgesinde sönmemiş mangaldan sıçrayan kıvılcımlar yangına neden oldu.

Lefkoşa’nın Küçük Kaymaklı bölgesinde saat 00.50 sıralarında A.G.(E-38), apartmanın terasında sönmemiş şekilde bırakmış olduğu mangaldan atılan kıvılcımların teras katında bulunan ve başka bir şahsa ait olup içerisinde muhtelif ev eşyalarının olduğu ahşaptan imal edilmiş ambarı tutuşturması sonucu yangın meydana geldi.

Polisten verilen bilgiye göre, yangın itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü.

Yangın sonucu ahşap ambar ve içerisinde bulunan 1 adet vantilatör, 1 adet gazlı soba ve muhtelif ev eşyaları yanarak kullanılmaz hale geldi.

Bahse konu şahıs hakkında yasal işlem başlatıldı, soruşturma devam ediyor.

Continue Reading

GÜNDEM

BM: İsrail’in Gazze’ye saldırıları 39 milyon ton enkaza yol açtı

Published

on

Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP), İsrail’in 7 Ekim’den sonra Gazze Şeridi’ndeki yerleşim alanlarına saldırılarının 39 milyon ton enkaza yol açtığını bildirdi.

UNEP, Gazze’ye yönelik saldırıların çevreye etkisine ilişkin bir rapor yayımladı.

Raporun, güvenlik durumu ve erişim engelleri nedeniyle uzaktan ve Birleşmiş Milletlerin (BM) sahadaki faaliyetlerinden elde edilen bilgilerle hazırlandığına dikkati çekilerek, güvenlik durumu elverişli hale geldiğinde saha çalışması yapılacağı kaydedildi.

– “Çevreye etkiler daha önce görülmemiş boyutta”

“Gazze’deki savaşın çevreye etkileri daha önce görülmemiş boyutta.” ifadesine yer verilen raporda, Gazze toplumunun toprak, su ve hava kirliliği risklerine maruz bırakıldığına ve doğal ekosisteme geri dönülmez zarar bırakıldığına işaret edildi.

Raporda, hayatların korunması ve çevreye etkinin azaltılması için acilen ateşkes çağrısı yapıldı.

– “39 milyon ton enkaza yol açtı”

Gazze’de şimdiye kadar çevre yönetimine ilişkin kaydedilen adımların çatışma nedeniyle kaybedildiği bildirilen raporda, “Saldırılar, Gazze Şeridi’nde 39 milyon ton enkaza yol açtı. Bu, Gazze’nin her bir metrekaresinde 107 kilogram ve 2017’de Musul’daki çatışmanın 5 katı daha fazla enkaza tekabül ediyor.” ifadeleri kullanıldı.

Raporda, enkaz altında gömülü cesetlerin bulunduğu, bu konunun hassasiyet gerektirdiği kaydedildi.

Molozların temizlenmesinin “çok büyük ve karmaşık” bir iş olacağı belirtilen raporda, bu sürecin yeniden inşa çalışmalarında ele alınması gerektiğinin altı çizildi.

Raporda, su, sıhhi tesisat ve hijyen sistemlerinin hemen hemen hepsinin çöktüğüne işaret edilerek, lağım sularının denizler, toprak, tatlı su ve gıdalara dahi karışmaya başladığına ilişkin uyarı yapıldı.

Katı atık yönetim sisteminin de çok büyük yıkıma uğradığı kaydedilen raporda, Gazze’deki 6 katı atık yönetim tesisinden 5’inin zarar gördüğü aktarıldı.

Raporda, Gazze’nin yoğun nüfuslu alanlarında bulunan cephane ve patlayıcı kimyasalların toprak ve su kaynaklarını kirlettiği, güneş panellerinin zarar görmesi sonucu ağır metal sızıntısı riskinin önemli olduğu belirtildi.

İsrail’in Gazze’de tünel sistemlerini su pompalayarak yıkma girişimlerinin de çevresel zarara yol açacağı altı çizilen raporda, Gazze’deki çevre sorunlarına acil çözüm bulunması gerektiği vurgulandı.

Continue Reading

GÜNDEM

Arda Güler ve Mert Müldür, ilk maçların en iyi golü kategorisinde aday gösterildi

Published

on

Milli futbolcular Arda Güler ve Mert Müldür, 2024 Avrupa Şampiyonası’nda (EURO 2024) “ilk grup maçlarının en iyi golü” için oylanacak.

UEFA’nın internet sitesinde başlatılan oylamada, ay-yıldızlıların 3-1 kazandığı Gürcistan mücadelesinde rakip fileleri havalandıran Arda Güler ve Mert Müldür, “ilk grup maçlarının en iyi golü” kategorisinde aday gösterildi.

Ukrayna’yı 3-0 yenen Romanya’nın ilk golünü atan Nicolae Stanciu ve Arnavutluk’u 2-1 mağlup eden İtalya’nın galibiyet golünü kaydeden Nicolo Barella da adaylar arasında yer aldı.

Continue Reading