Connect with us

GÜNDEM

TÜRK- BİR, BELÇİKA’DA KKTC’Yİ ANLATTI

Published

on

Türk-Bir Başkanı Güven Arıklı, Belçika temasları kapsamında bir dizi görüşme gerçekleştirdi.
Arıklı temasları kapsamında Belçika’da Türkçe, Fransızca ve Flamanca yayın yapan Sky Live Medya Gurubu’na değerlendirmede bulundu.
Aktif TV canlı yayınına da katılan Arıklı, Belçika Haber Aydın Dergisi’ne Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hakkında mülakat verdi.
Temasları kapsamında Türk Dernekler Birliği’nde 4 Sivil Toplum Örgütü’nün temsilcileri ile bir araya gelen Prof.Dr. Arıklı, Belçika Çevre Eski Bakanı, Schaerbeek Belediye Başkanı ve aynı Parlamento Milletvekili Emir Kır ile de görüştü.
Enderun Derneği’nin Gent’te düzenlediği panele katılan Türk-Bir Başkanı Güven Arıklı, Yeniden doğuşumuzun 50. yıl dönümü isimli bir konuşma yaptı.
Arıklı, “Mutlu Barış Harekâtının 50. Yıl dönümünü egemen bir halk olarak, kendi bağımsız devletimizin çatısı altında, kendi bayrağımızın gölgesinde, Anavatanımızın ve kahraman ordumuzun güvencesinde kutlamanın huzur ve gururunu yaşıyoruz” dedi.
Kıbrıs Türk Halkının 15 Kasım 1983’de kendi bağımsız-egemen devletimizi kurduğunu belirten Arıklı, “3.5 ay sonra yeniden doğuşumuzun, kurtuluşumuzun, özgürlüğümüzün 50. yıl dönümünü Anavatanımızla birlikte kutlayacağız” ifadelerini kullandı.
Türk-Bir Başkanı Güven Arıklı konuşmasına şu şekilde devam etti;
15 Temmuz 1974’de gerçekleşen ENOSİS amaçlı faşist Yunan darbesinin ardından, adanın Yunanistan’a ilhakını önlemek ve Türk halkını mutlak bir soykırımdan kurtarmak için, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 20 Temmuz’da başlattığı Barış Harekatı ile Adaya barış ve huzur geldi. Bu en büyük bayramı, nereden nereye geldiğimizi, çekilen acıları, verilen büyük mücadeleleri anımsamak ve tarihten ders almak için değerlendirmek gerekmektedir.
Bir asırlık hasretimiz bitti, ulusumuzla, ordumuzla bütünleştik, 11 yıl boyunca yaşadığımız insanlık dışı kuşatmayı parçaladık, kendi geleceğimizi özgürce belirleyeceğimiz koşulları ve ekonomik gelişmemizi sağlayacak ortamı oluşturduk.
Büyük Türk ulusu dışında hiçbir ulus ve Atatürk’ün ordusu dışında hiçbir ordu, o günlerin imkansızlıkları içinde böylesine büyük bir zaferi, hem de sınırları dışındaki dört yanı denizlerle kaplı bir toprak parçasında, 3 gün içinde kazanmamıştır.
Türk Ulusuna, halkımıza ve ordumuza, bu savaş gücünü veren ve bu denli güçlü kılan, bağımsızlık ve egemenliğine olan düşkünlüğü ile hür ve bağımsız yaşama azmidir.
Tarihinin hiçbir döneminde Türk ulusu köle olarak, başka milletlerin boyunduruğu ve egemenliği altında yaşamayı kabul etmemiştir.
Türk ulusunun kopmaz bir parçası olan egemen Kıbrıs Türk halkı da aynı özelliklere sahiptir.

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GÜNDEM

Mangaldan sıçrayan kıvılcımlar yangın çıkardı

Published

on

Lefkoşa’nın Küçük Kaymaklı bölgesinde sönmemiş mangaldan sıçrayan kıvılcımlar yangına neden oldu.

Lefkoşa’nın Küçük Kaymaklı bölgesinde saat 00.50 sıralarında A.G.(E-38), apartmanın terasında sönmemiş şekilde bırakmış olduğu mangaldan atılan kıvılcımların teras katında bulunan ve başka bir şahsa ait olup içerisinde muhtelif ev eşyalarının olduğu ahşaptan imal edilmiş ambarı tutuşturması sonucu yangın meydana geldi.

Polisten verilen bilgiye göre, yangın itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü.

Yangın sonucu ahşap ambar ve içerisinde bulunan 1 adet vantilatör, 1 adet gazlı soba ve muhtelif ev eşyaları yanarak kullanılmaz hale geldi.

Bahse konu şahıs hakkında yasal işlem başlatıldı, soruşturma devam ediyor.

Continue Reading

GÜNDEM

BM: İsrail’in Gazze’ye saldırıları 39 milyon ton enkaza yol açtı

Published

on

Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP), İsrail’in 7 Ekim’den sonra Gazze Şeridi’ndeki yerleşim alanlarına saldırılarının 39 milyon ton enkaza yol açtığını bildirdi.

UNEP, Gazze’ye yönelik saldırıların çevreye etkisine ilişkin bir rapor yayımladı.

Raporun, güvenlik durumu ve erişim engelleri nedeniyle uzaktan ve Birleşmiş Milletlerin (BM) sahadaki faaliyetlerinden elde edilen bilgilerle hazırlandığına dikkati çekilerek, güvenlik durumu elverişli hale geldiğinde saha çalışması yapılacağı kaydedildi.

– “Çevreye etkiler daha önce görülmemiş boyutta”

“Gazze’deki savaşın çevreye etkileri daha önce görülmemiş boyutta.” ifadesine yer verilen raporda, Gazze toplumunun toprak, su ve hava kirliliği risklerine maruz bırakıldığına ve doğal ekosisteme geri dönülmez zarar bırakıldığına işaret edildi.

Raporda, hayatların korunması ve çevreye etkinin azaltılması için acilen ateşkes çağrısı yapıldı.

– “39 milyon ton enkaza yol açtı”

Gazze’de şimdiye kadar çevre yönetimine ilişkin kaydedilen adımların çatışma nedeniyle kaybedildiği bildirilen raporda, “Saldırılar, Gazze Şeridi’nde 39 milyon ton enkaza yol açtı. Bu, Gazze’nin her bir metrekaresinde 107 kilogram ve 2017’de Musul’daki çatışmanın 5 katı daha fazla enkaza tekabül ediyor.” ifadeleri kullanıldı.

Raporda, enkaz altında gömülü cesetlerin bulunduğu, bu konunun hassasiyet gerektirdiği kaydedildi.

Molozların temizlenmesinin “çok büyük ve karmaşık” bir iş olacağı belirtilen raporda, bu sürecin yeniden inşa çalışmalarında ele alınması gerektiğinin altı çizildi.

Raporda, su, sıhhi tesisat ve hijyen sistemlerinin hemen hemen hepsinin çöktüğüne işaret edilerek, lağım sularının denizler, toprak, tatlı su ve gıdalara dahi karışmaya başladığına ilişkin uyarı yapıldı.

Katı atık yönetim sisteminin de çok büyük yıkıma uğradığı kaydedilen raporda, Gazze’deki 6 katı atık yönetim tesisinden 5’inin zarar gördüğü aktarıldı.

Raporda, Gazze’nin yoğun nüfuslu alanlarında bulunan cephane ve patlayıcı kimyasalların toprak ve su kaynaklarını kirlettiği, güneş panellerinin zarar görmesi sonucu ağır metal sızıntısı riskinin önemli olduğu belirtildi.

İsrail’in Gazze’de tünel sistemlerini su pompalayarak yıkma girişimlerinin de çevresel zarara yol açacağı altı çizilen raporda, Gazze’deki çevre sorunlarına acil çözüm bulunması gerektiği vurgulandı.

Continue Reading

GÜNDEM

Arda Güler ve Mert Müldür, ilk maçların en iyi golü kategorisinde aday gösterildi

Published

on

Milli futbolcular Arda Güler ve Mert Müldür, 2024 Avrupa Şampiyonası’nda (EURO 2024) “ilk grup maçlarının en iyi golü” için oylanacak.

UEFA’nın internet sitesinde başlatılan oylamada, ay-yıldızlıların 3-1 kazandığı Gürcistan mücadelesinde rakip fileleri havalandıran Arda Güler ve Mert Müldür, “ilk grup maçlarının en iyi golü” kategorisinde aday gösterildi.

Ukrayna’yı 3-0 yenen Romanya’nın ilk golünü atan Nicolae Stanciu ve Arnavutluk’u 2-1 mağlup eden İtalya’nın galibiyet golünü kaydeden Nicolo Barella da adaylar arasında yer aldı.

Continue Reading