Connect with us

GÜNDEM

TIP-İŞ, Berlin’de “5. Ortak AEMH-FEMS Genel Kurulu”na katıldı

Published

on

Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası (TIP-İŞ), “5. Ortak AEMH-FEMS Genel Kurulu”na katıldı.

10-11 Mayıs tarihlerinde Almanya’nın başkenti Berlin’de yer alan Genel Kurul’da, TIP-İŞ’i Başkan Dr. Özlem Gürkut, Yönetim Kurulu üyeleri Dr. Enver Kneebone ve Dr. Elşen Mülazimoğlu temsil etti.

Dr. Özlem Gürkut, yaptığı yazılı açıklamada, Avrupa Maaşlı Doktorlar Federasyonu’nun (FEMS), 1964 yılında “Avrupa Topluluk Doktorları Federasyonu” adı altında kurulduğunu ve 1981’de bugünkü ismini aldığını belirtti.

Gürkut, federasyonun amacının hastanelerde bir idari yönetim altında çalışan doktorların manevi ve maddi çıkarlarını Avrupa düzeyinde savunmak, mümkün olan en iyi çalışma koşullarını, insana yakışır maaşları, sürekli mesleki gelişimi, doktorlar ve hastalar için en iyi teşhis ve tedavi olanaklarını ve karar alma bağımsızlığını sağlamak olduğunu ifade etti.

Avrupa Kıdemli Hastane Hekimleri Birliği’nin (AEMH), ise hastane hekimleri için, ulusal üye delegasyonları arasında iş birliği ve iletişim ruhunu geliştiren, sürdüren, farklı sağlık sistemlerine ilişkin anlayışı geliştiren bir Avrupa platformu olduğunu belirten Gürkut, “Sağlığın geliştirilmesi ve hasta güvenliğinin artırılması temel hedefi doğrultusunda doktorlar, hastalar ve karar alıcı politikacılar arasında fikir ve deneyim alışverişini ve tartışmayı teşvik etmeyi amaçlamaktadır.” diye konuştu.

Yapılan toplantılarda hekimlerin çalışma şartları, tıp eğitimi, uzmanlıklar, hekim göçü, mesleki tatmin, kariyer, tıbbın feminizasyonu, sağlıkta planlama, daha iyi teşhis ve tedavi olanakları için yapılması gerekenler, sağlıkta şiddetin ve tükenmişlik sendromunun engellenmesi, örgütler arası iş birliğinin geliştirilmesi konularında paylaşımlar yapıldığını kaydeden Gürkut, görüş alışverişinde de bulunulduğunu bildirdi.

Bu yıl 5’incisi gerçekleşen AEMH-FEMS Ortak Genel Kurulu’na Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Hırvatistan, Çekya, Fransa, Almaya, Yunanistan, İtalya, Lüksemburg, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsviçre ve İsveç’in temsil edildiği toplantıda Kuzey Kıbrıs’ı Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası (TIP-İŞ) ve Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği (KTTB) temsil etti.

Avrupa’dan CEOM, CPME, EJD, UEMO gibi örgütlerin de temsilcileri, genel kurula katılarak raporlarını sundu.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GÜNDEM

Mangaldan sıçrayan kıvılcımlar yangın çıkardı

Published

on

Lefkoşa’nın Küçük Kaymaklı bölgesinde sönmemiş mangaldan sıçrayan kıvılcımlar yangına neden oldu.

Lefkoşa’nın Küçük Kaymaklı bölgesinde saat 00.50 sıralarında A.G.(E-38), apartmanın terasında sönmemiş şekilde bırakmış olduğu mangaldan atılan kıvılcımların teras katında bulunan ve başka bir şahsa ait olup içerisinde muhtelif ev eşyalarının olduğu ahşaptan imal edilmiş ambarı tutuşturması sonucu yangın meydana geldi.

Polisten verilen bilgiye göre, yangın itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü.

Yangın sonucu ahşap ambar ve içerisinde bulunan 1 adet vantilatör, 1 adet gazlı soba ve muhtelif ev eşyaları yanarak kullanılmaz hale geldi.

Bahse konu şahıs hakkında yasal işlem başlatıldı, soruşturma devam ediyor.

Continue Reading

GÜNDEM

BM: İsrail’in Gazze’ye saldırıları 39 milyon ton enkaza yol açtı

Published

on

Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP), İsrail’in 7 Ekim’den sonra Gazze Şeridi’ndeki yerleşim alanlarına saldırılarının 39 milyon ton enkaza yol açtığını bildirdi.

UNEP, Gazze’ye yönelik saldırıların çevreye etkisine ilişkin bir rapor yayımladı.

Raporun, güvenlik durumu ve erişim engelleri nedeniyle uzaktan ve Birleşmiş Milletlerin (BM) sahadaki faaliyetlerinden elde edilen bilgilerle hazırlandığına dikkati çekilerek, güvenlik durumu elverişli hale geldiğinde saha çalışması yapılacağı kaydedildi.

– “Çevreye etkiler daha önce görülmemiş boyutta”

“Gazze’deki savaşın çevreye etkileri daha önce görülmemiş boyutta.” ifadesine yer verilen raporda, Gazze toplumunun toprak, su ve hava kirliliği risklerine maruz bırakıldığına ve doğal ekosisteme geri dönülmez zarar bırakıldığına işaret edildi.

Raporda, hayatların korunması ve çevreye etkinin azaltılması için acilen ateşkes çağrısı yapıldı.

– “39 milyon ton enkaza yol açtı”

Gazze’de şimdiye kadar çevre yönetimine ilişkin kaydedilen adımların çatışma nedeniyle kaybedildiği bildirilen raporda, “Saldırılar, Gazze Şeridi’nde 39 milyon ton enkaza yol açtı. Bu, Gazze’nin her bir metrekaresinde 107 kilogram ve 2017’de Musul’daki çatışmanın 5 katı daha fazla enkaza tekabül ediyor.” ifadeleri kullanıldı.

Raporda, enkaz altında gömülü cesetlerin bulunduğu, bu konunun hassasiyet gerektirdiği kaydedildi.

Molozların temizlenmesinin “çok büyük ve karmaşık” bir iş olacağı belirtilen raporda, bu sürecin yeniden inşa çalışmalarında ele alınması gerektiğinin altı çizildi.

Raporda, su, sıhhi tesisat ve hijyen sistemlerinin hemen hemen hepsinin çöktüğüne işaret edilerek, lağım sularının denizler, toprak, tatlı su ve gıdalara dahi karışmaya başladığına ilişkin uyarı yapıldı.

Katı atık yönetim sisteminin de çok büyük yıkıma uğradığı kaydedilen raporda, Gazze’deki 6 katı atık yönetim tesisinden 5’inin zarar gördüğü aktarıldı.

Raporda, Gazze’nin yoğun nüfuslu alanlarında bulunan cephane ve patlayıcı kimyasalların toprak ve su kaynaklarını kirlettiği, güneş panellerinin zarar görmesi sonucu ağır metal sızıntısı riskinin önemli olduğu belirtildi.

İsrail’in Gazze’de tünel sistemlerini su pompalayarak yıkma girişimlerinin de çevresel zarara yol açacağı altı çizilen raporda, Gazze’deki çevre sorunlarına acil çözüm bulunması gerektiği vurgulandı.

Continue Reading

GÜNDEM

Arda Güler ve Mert Müldür, ilk maçların en iyi golü kategorisinde aday gösterildi

Published

on

Milli futbolcular Arda Güler ve Mert Müldür, 2024 Avrupa Şampiyonası’nda (EURO 2024) “ilk grup maçlarının en iyi golü” için oylanacak.

UEFA’nın internet sitesinde başlatılan oylamada, ay-yıldızlıların 3-1 kazandığı Gürcistan mücadelesinde rakip fileleri havalandıran Arda Güler ve Mert Müldür, “ilk grup maçlarının en iyi golü” kategorisinde aday gösterildi.

Ukrayna’yı 3-0 yenen Romanya’nın ilk golünü atan Nicolae Stanciu ve Arnavutluk’u 2-1 mağlup eden İtalya’nın galibiyet golünü kaydeden Nicolo Barella da adaylar arasında yer aldı.

Continue Reading