Connect with us

GÜNDEM

Tatar: Devletimizden, egemenliğimizden ve Türkiye’nin garantörlüğünden asla vazgeçmeyeceğiz

Published

on

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Ulusal Birlik Partisi (UBP) Siyaset Akademisi’nde “İki Devletli Çözüm Vizyonu” hakkında konuştu.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar konuşmasının başında, 6 haftadır süren siyaset akademisinde ideoloji ve ilkeler hakkında çok önemli konuşmalar gerçekleştirildiğini belirterek, emeği geçenleri tebrik etti.

Cumhurbaşkanlığından verilen bilgiye göre, UBP’nin düzenlediğini siyaset akademisinde, Kıbrıs sorununun çözümünde yeni siyaset olan iki devletli çözüm modelini anlatmanın mutluluğu içinde olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Tatar, “Devletimize sahip çıkmak, hepimizin sorumluluğudur. Devletimizden, egemenliğimizden ve Türkiye’nin garantörlüğünden asla vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Kıbrıs Türkü’ne uygulanan haksız kısıtlama, engelleme ve ambargolara rağmen ideoloji, ilke ve inançla mücadele verildiğini dile getiren Tatar, Kıbrıs Türkü’nün kimliğini yaşatabilmek ve varlığını sürdürebilmek için büyük mücadeleler verdiğini vurguladı.

Osmanlı İmparatorluğu idaresinde olan Kıbrıs’ta, 1571-1878 yılları arasında Vakıflar İdaresi gibi birçok kurumu Kıbrıs Türklerinin yönettiğine işaret eden Tatar, “adanın İngiliz idaresine girmesiyle, Rum nüfus aktarıldığına” dikkat çekti.

Kıbrıs’ın bir Helen adası olmaması için Kıbrıs Türkü’nün büyük mücadeleler verdiğini anlatan Tatar, yapılan girişimler sonucu Kıbrıs konusunda hassasiyetin Türkiye’de artırıldığını ve milli davaya sahip çıkıldığını vurguladı.

Kıbrıs Türk tarafının kurucu eşit ortağı olduğu eşitlik temelinde bir antlaşma ile Kıbrıs Türkü’nün Rumlar kadar eşit olduğuna dikkat çeken Tatar, egemen eşitliğin gücünün 1960 antlaşmalarından alındığını kaydetti.

Ortak cumhuriyet kurulduktan 3 yıl sonra Kıbrıs Türkü’nün devletten dışlandığını aktaran Cumhurbaşkanı Tatar, halkın 1974 yılına kadar direndiğini ve Kıbrıs Barış Harekatı ile yeni bir dönemin başladığını dile getirdi.

Türkiye’nin tek taraflı müdahale hakkını Garanti ve İttifak Antlaşmalarından aldığını ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs’ta bir antlaşma olacaksa Türkiye Cumhuriyeti’nin tek taraflı garantörlüğünün devamı ve caydırıcı güç olarak asker bulundurmaya devam etmesinin, Türk tarafının kırmızı çizgisi olduğunu, bu ilkelerden asla vazgeçmeyeceklerini anlattı.

Cumhurbaşkanı seçildikten sonra 2 devletin işbirliğine dayalı bir çözüm modeli siyasetini benimsediğini belirten Tatar, yeni siyasette Türkiye Cumhuriyeti’nin tam desteğini aldıklarını, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve diğer yetkililerin var gücüyle bu siyaseti dünyaya duyurduğunu söyledi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin girişimleriyle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Türk Devletler Teşkilatı’na üye olduğunu anımsatan Cumhurbaşkanı Tatar, devletin statüsünün aşama aşama yükseldiğini kaydetti.

Kıbrıs’ta iki ayrı devlet, iki ayrı halk ve iki ayrı demokrasi bulunduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Türkü’nün egemenlik temelinde bir antlaşmayla kendi geleceğini tayin etme hakkının bulunduğuna vurgu yaptı.

– “KKTC Doğu Akdeniz’de huzur ve güvenin anahtarı”

Cumhurbaşkanı Tatar, en güneydeki bağımsız bir Türk devleti olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Doğu Akdeniz’de Kıbrıs adası ve Türkiye olmak üzere bölgede barış, huzur ve güvenin anahtarı olduğunu söyledi.

Yeni siyasetin devamı, yerleşmesi ve kökleşmesi için UBP’ye büyük görevler düştüğünü belirten Tatar, ülkenin birlik ve beraberlik içinde yönetilmesine devam edilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Tatar, UBP’nin ülkeye büyük hizmetler verdiğini, UBP döneminde yeni havalimanının faaliyete girdiğini, Türkiye’den Su Temin Projesi’yle ülkede refahın arttığını, kabloyla elektrik gelmesiyle de daha da artacağını söyledi.

“Cumhurbaşkanı seçildikten sonra Birleşmiş Milletler ve Avrupa olmak üzere yeni siyaseti duyurmak için ayak basmadık yer bırakmadıklarını” dile getiren Cumhurbaşkanı Tatar, konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi:

“Kıbrıs Türkü’nün sesini her yerde duyurduk. Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği ve diğer muhataplarımıza; özden gelen haklarımızı, varlığımızı nasıl sürdürdüğümüzü, çoğunluğun azınlığı yöneteceği bir antlaşmayı kabul etmeyeceğimizi ve kendi geleceğimizi tayin edeceğimizi anlattık. Dinledikçe, bize hak verdiler.

Egemen eşitlik ve eşit uluslararası statümüzün teyidiyle yeni ve resmi müzakerelere başlayacağız. Ortak zemin yoksa, müzakere masasına oturmayacağız.

Yıllarca sürdürülen federal temelde antlaşma görüşmelerinde, hiçbir netice alınmadı. Rum tarafı, Kıbrıs Türkü ile eşitliği paylaşmak istemiyor. Türkiye’nin yer almadığı Avrupa Birliği’ne Kıbrıs’ın tek taraflı alınmasının ardından federal temelde bir çözümle garantörlük ve askeri varlık ortadan kalkacak. Bu nedenle devletimizden, egemenliğimizden ve Türkiye’nin garantörlüğünden asla vazgeçmeyeceğiz”

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GÜNDEM

Fikri Ataoğlu: Azerbaycan’ın bağımsızlığı tüm Türk dünyasının ortak gururudur

Published

on

Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Azerbaycan’ın bağımsızlığının 106’ncı yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajında “Azerbaycan’ın bağımsızlığı tüm Türk dünyasının ortak gururudur” ifadelerini kullandı.

Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı, DP Genel Başkanı Fikri Ataoğlu, Azerbaycan’ın bağımsızlığının 106’ncı yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Fikri Ataoğlu, “Azerbaycan’ın bağımsızlığının 106’ncı yıl dönümünü kutlamanın gururunu ve mutluluğunu sizlerle paylaşmaktan büyük bir onur duyuyorum. Azerbaycan’ın bağımsızlık mücadelesinde hayatını kaybeden kahramanları rahmetle anıyor, onların aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum” dedi.

Ataoğlu mesajının devamında ise şu ifadelere yer verdi:

“Azerbaycan, tarih boyunca bağımsızlığı ve özgürlüğü için büyük mücadeleler vermiş bir millettir. Azerbaycan’ın bağımsızlığı, sadece ülkenizin değil, tüm Türk dünyasının ortak gururudur. Kardeş Azerbaycan’ın, ekonomik, sosyal ve kültürel alanda elde ettiği başarılar, bizler için de ilham kaynağı olmaktadır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak, her zaman Azerbaycan’ın yanında olduğumuzu ve kardeşlik bağlarımızın güçlenerek devam edeceğini vurgulamak isterim. Tarihimiz, kültürümüz ve değerlerimiz, bizleri birbirimize kenetlemekte ve dayanışmamızı daha da pekiştirmektedir.

Bu vesileyle, Azerbaycan’ın bağımsızlık gününü en içten dileklerimle kutluyor, Azerbaycan halkına barış, huzur ve refah dolu bir gelecek diliyorum. Azerbaycan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasındaki dostluk ve kardeşlik bağlarının ebediyen süreceğine olan inancımla, sizleri en derin sevgi ve saygılarımla selamlıyorum.”

Continue Reading

GÜNDEM

İçişleri Bakanı Oğuz: Ülke Nüfusu 407 Bin

Published

on

Kıbrıs Türk Klasik Otomobil Derneği’nin (KTKOD) organize ettiği “Near East Bank 2024 Klasik Otomobil Ralli Şampiyonası”nın ilk rallisi, “10.Geleneksel Cahit Necipoğlu & Geberit Klasik Otomobil Rallisi” 26 Mayıs 2023 Pazar günü yapıldı.

 

Kıbrıs Türk Klasik Otomobil Derneği’nde (KTKOD) artık geleneksel hale gelen sezonun ilk rallisi, “Cahit Necipoğlu & Geberit Klasik Otomobil Rallisi” bu yıl 10’uncu kez yapıldı. KTKOD Near East Bank 2024 Klasik Otomobil Ralli Şampiyonası’nın, Tekerlekler Cirilensin Klasik Otomobil Gezisi ve 9.Geleneksel Kütahya Seramik & Cahit Necipoğlu Hazine Avcılığı’ndan sonra üçüncü etkinliği olan ralli, 26 Mayıs 2024 Pazar günü yapıldı. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu sene de toplanma ve start Cahit Necipoğlu Elit Demirhan önünden yapıldı. Pazar sabahı toplanan klasik severler, 10.30’da ilk aracın start almasıyla keyifli mücadeleye başladılar. Gidecekleri güzergahı start anında aldıkları yol notlarından öğrenen klasik severler, toplamı 69 kilometre olan güzergahta 3 etap geçtiler. 54 ekibin katıldığı ralli, Alsancak’ta bulunan ve ödül töreninin de yapıldığı Heaven Reataurant’ta tamamlandı. 10.Geleneksel Cahit Necipoğlu & Geberit Klasik Otomobil Rallisi, Near East Bank’ın şampiyona sponsorluğu ve Cahit Necipoğlu & Geberit’in yarış sponsorluğunun yanı sıra; Telsim, CYP Duş, Güven Sigorta, Capital Radyo, İkas Süpermarket ve Amesis Dijital Ajans’ın da katkılarıyla hayata geçirildi.

Yarış sonunda yapılan ödül töreninde Salih-Yonca Çeliker ikilisi günün birincisi ödülünü almaya hak kazandılar. Tolga-Bedia Tekin ikilisi ikinci olurken, İsmet-Ayşe Tufan ikilisi üçüncü oldu. E klasmanında Osman-Zehra Çakal ikilisi, F klasmanında Ali-Özgü Öztunç ikilisi, G klasmanında Ahmet-Şifa Ozant ikilisi, H klasmanında Ertan-Ayşe Namlı ikilisi, Turing klasmanında Hakan-Arif Sezerli ikilisi, Kadınlar Klasmanında Fatoş Arca-Selda Cenkova ikilisi ve Çiftler klasmanında Ümit-Hidayet Ağören ikilisi birincilik kupasını aldılar. Günün özel kupalarında ise; En İyi Derece Kupası’nı Ertan-Ayşe Namlı ikilisi, 13’üncü Gelen Kupası’nı Levent Ali-Meliz Yılmaz ikilisi

BMW Kupası’nı Cemsal-Ziynet Ataoğlu ikilisi, Mini Kupası’nı Halil-Florina Karalar ikilisi, Ford Kupası’nı Cem-Yonca Kanat ikilisi, Mercedes Kupası’nı Mustafa-Seniha Besim ikilisi ve Volkswagen Kupası’nı Bülent-Su Evsal ikilisi almaya hak kazandı. Bu sezona özel, Otomobil Dünyası 20.Yıl Özel Ödülleri’ni Bülent-Su Evsal ikilisi, Pınar Raman-Merve Ateşin ikilisi ve Pedram Gazi-Çise Onur ikilisi almaya hak kazandı. Dereceye girenlere kupalarını Cahit Necipoğlu Ltd. Direktörlerinden Duyal Köprülü, Geberit Bölge Müdürü Ece Aker, KTKOD Başkanı Gökhan Necipoğlu, KTKOD Yönetim Kurulu Üyeleri ve Organizasyon Komitesi üyeleri takdim etti.

Genel Klasman

1.Salih Çeliker-Yonca Çeliker-Mercedes SL350-1972

2.Tolga Tekin-Bedia Tekin-Mercedes SL450-1979

3.İsmet Tufan-Ateş Tufan-Mazda RX7-1992

E Klasmanı

1.Osman Çakal-Zehra Çakal-Austin Mini-1960

2.İlker Canbulat-Nalan Canbulat-Standart Vanguard-1955

3.Özgür İnönü-Natalia İnönü-Wolseley 15/60-1959

F Klasmanı

1.Ali Öztunç-Özgü Öztunç-VW Beetle-1961

2.Hüseyin Ertunga-Esen Ertunga-Mercedes 280SL-1969

3.Hüseyin Karaoğlan-Can Karaoğlan-Alfa Romeo2000-1970

G Klasmanı

1.Ahmet Ozant-Şifa Ozant-VW Karman-1972

2.Ali Kelebek-Pembe Kelebek-Mercedes SL380-1979

3.Vehit Denizer-Berrin Denizer-Mercedes SL450-1980

H Klasmanı

1.Ertan Namlı-Ayşe Namlı-Mercedes W124-1989

2.Hüseyin Bıçak-Sibel Ersel-Mercedes W123-1982

3.Hasan Gazi-Ezgi Şahin-Volvo 440-1991

Turing Klasmanı

1.Hakan Sezerli-Arif Sezerli-Ford Escort GTI-1998

2.Ziya Toygan-Meltem Sonay-Jeep Wrangler-1998

3.Öney Çağakan-Neriman Yahya-Mercedes C200-1999

Kadınlar Klasmanı

1.Fatoş Arca-Selda Cenkova-Mercedes 450SLC-1977

2.Jale Kuset-İpek Coşkuner-Mini-1972

3.Meryem Necipoğlu-Duyal Köprülü-Mini-1988

Çiftler Klasmanı

1.Ümit-Hidayet Ağören-Mercedes 450SLC-1976

2.Levent Ali Yılmaz-Meliz Yılmaz-Volkswagen Passat-1977

3.Murat Piro-Heves Sönmez-Mercedes W123-1980

En İyi Etap Derecesi: Ertan Namlı-Ayşe Namlı-Mercedes W124-1989: 0,142

13. Gelen Kupası: Levent Ali Yılmaz-Meliz Yılmaz-Volkswagen Passat-1977

BMW Kupası: Cemsal Ataoğlu-Ziynet Ataoğlu-BMW750-1990

Mini Kupası: Halil Karalar-Florina Karalar-Mini-1994

Ford Kupası: Cem Kanat-Yonca Kanat

Mercedes Kupası: Mustafa Besim-Seniha Besim-Mercedes 280SL Pagoda-1971

VW Kupası: Bülent Evsal-Su Evsal-VW Beetle-1957

Otomobil Dünyası 20. Yıl Özel Ödülleri: Bülent-Su Evsal, Pınar Raman-Merve Ateşin, Pedram Gazi-Çise Onur

Continue Reading

GÜNDEM

Memur-Sen, hayvancıların eylemini ”amacını aşan bir eylem” olarak değerlendirdi

Published

on

Kıbrıs Türk Memur Sendikası (Memur-Sen) Başkanı Akın Manga, Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği’nin eylemini “amacını aşan bir eylem” olarak değerlendirdi ve tarafları diyalog yoluyla çözüm üretmeye çağırdı.

Memur-Sen Başkanı Akın Manga  yaptığı yazılı açıklamada, hak mücadelesinde eylem hakkının demokratik bir hak olduğunu belirterek, “Ancak bu hakkın, çevre kirliliği bağlamında, sağlık sorunu haline getirilmesine, halkın vergileriyle yapılan kamu malına zarar verilmesi amacıyla kullanılmasına, onay ve destek vermemiz mümkün değildir.” dedi.

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği’nin eyleminin “amacını aşan bir eylem” olarak değerlendirildiği açıklamada, halkın uygun fiyatla et ve et ürünlerine erişiminin sağlanması beklentisi  kaydedildi ve bunun ise iktidarın görevi olduğu vurgulandı.

Donmuş et yerine Güney Kıbrıs’tan Yeşil Hat Sınır Ticareti Tüzüğü çerçevesinde taze ve Güney’deki fiyatlarla paralel fiyatta et ve canlı hayvan ithalatı yapılmasının önerildiği açıklamada, “Derdi sadece geçim olan halkımızın gündeminde erken seçim diye bir konu yoktur. Bu konudaki siyasi beklentiler, ham ve gündem dışı bir hayaldir. Şiddetin,  şiddeti doğurduğu bir gerçektir. Amacını aşan bu eylemlere karşı, polislerimizin bugüne kadar takındığı tavır ve sabrı kutluyoruz. Eylemcileri bu sabrın sınırını zorlamamaya çağırıyoruz. İlgili tüm tarafları, diyalog yoluyla soruna çözüm, üretmeye davet ediyoruz. Hükümeti alım gücümüzü koruyucu, ciddi ve sürekli piyasa denetimlerini sürdürmeye çağırıyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Continue Reading