Connect with us

GÜNDEM

Şahiner: Narenciyede çözülen sorun yok…

Published

on

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Lefke Milletvekili Salahi Şahiner, Hükümeti, narenciye sektöründeki sorunların çözümü için çaba göstermemekle ve sorunları çözmek için Ankara’ya gidip daha büyük sorunlar ve yaptırımlarla geri gelmekle itham etti.

CTP Milletvekili Salahi Şahiner yaptığı yazılı açıklamada, aylardır narenciye üreticisinin sorunlarını dile getirdiklerini hatırlatarak, “Bu ülkede olmayan bir hastalık yüzünden on binlerce ton narenciye ürünü çöp olmak üzere.  Dile getirdiğimiz sorunlara çözüm bulmak yerine sorun üstüne sorun yaratan bir sözde hükümet ile karşı karşıyayız. Türlü türlü bahaneler ile kılını kıpırdatmayan hükümet, Güzelyurt ve Lefke bölgesinin narenciye üreticisini batırmak ve narenciye arazilerini potansiyel beton yığınına çevirmek için and içmiş gibi elinden geleni yapıyor” ifadelerini kullandı.

-“Narenciye üreticisi feryat ediyor, hükümete göre her şey yolunda”

Narenciye üreticisinin feryat ettiğini, gözüne uyku girmediğini kaydeden Şahiner, narenciye pazar sorunlarının devasa noktaya ulaştığını vurguladı. Geçen yıl bugüne kadar 30 bin ton ürün hasat edilmişken bu yıl yarısına bile ulaşılamadığını anlatan Şahiner, “Türkiye’ye satış için kapılar üreticinin yüzüne kapandı. Narenciye üreticisi Türkiye üzerinden 3.ülkelere bile ürününü pazarlayamaz hale geldi. Bütün bunlar Hükümetin üretici düşmanı gibi davranmasından kaynaklanıyor. Bugüne kadar böyle basiretsiz ve iş bilmez bir hükümet görülmemiştir” dedi.

-“Hükümet narenciye üreticisinin sorununu ürününü dalında bekleterek mi çözecek?”

“Hükümet olma,  sorunlara çözüm getirebilme becerisi ister, sorunları büyütüp içinden çıkılmaz bir hale getirmeyi değil” diyen Şahiner, hükümetin aylardır yaptığını “sıkıntı yok, her şey yolunda söylemleriyle günü kurtarmak” olarak değerlendirdi.

Şahiner, “Her şeyin yolunda gitmesinden hükümetin kast ettiği, üreticinin ürününün satılmaması, ihracatın yapılmaması mıdır? 150 bin ton ürünü hasat edecek kesim ekiminin olmaması ya da bu yıl geçtiğimiz yılki hasat miktarının yarısına bile ulaşılamaması mıdır? Sıkma kapasitesinin bu yılki toplam rekoltenin çok küçük bir kısmı olması, dalında kalırsa öderim mentalitesi midir?” sorularını yöneltti.

-“Tehlikede olan sadece bu yılki ürün değil, narenciye üretiminin geleceğidir”

Şahiner açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Hükümet tarafından aylarca uyarmamıza rağmen zamanında alınmayan önlemler, ne yazık ki narenciye üretiminin önümüzdeki yıldaki verimi de olumsuz etkileyecek, fumigasyon yöntemi ile ihracat sadece mandorayı değil tüm narenciye ürünlerinin pazarlanmasını durduracaktır. Olmayan bir hastalık yüzünden narenciye üreticimizin maruz kaldığı kısıtlamalar ve yaptırımlar, maalesef narenciye üretiminin geleceğini topyekün karartacaktır.

Tüm bunlardan bihaber, hiçbir sorunu çözmeyen, sorun çözmek için çaba göstermeyen, bu ülkenin üreticisinin gailesini çekmeyen bu zihniyet ise önlem almak yerine içi boş müjdelerle her gün yeniden çuvallamakta, üreticiyi yine yalnız bırakmaktadır. Çözülen narenciye üreticisinin sorunu değil, iktidarın basiretsizliği ve iş bilmezliğidir.”

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GÜNDEM

Yarın yer yer yağmur bekleniyor

Published

on

Yarın yer yer yağmur beklendiği, sonraki günlerde ise sıcaklığın 41 dereceye kadar çıkacağı bildirildi.

Meteoroloji Dairesi yarın öğle saatlerinde yer yer sağanak yağmur beklendiğini, sonraki günlerde ise hava sıcaklığının iç kesimlerde 41 dereceye kadar çıkacağını duyurdu.

Meteoroloji Dairesi’nin 25-31 Temmuz tarihlerini kapsayan hava tahmin raporuna göre, ülke periyodun ilk günlerinde üst atmosferdeki serin ve nemli, diğer günlerde ise sıcak ve nispeten nemli hava kütlesinin etkisi altında kalacak.

Hava, yarın açık ve az bulutlu öğle saatleri parçalı bulutlu, yer yer sağanak veya gök gürültülü sağanak yağmurlu; cuma ve cumartesi açık ve az bulutlu öğle saatleri parçalı bulutlu; pazar gününden salıya kadar açık, çarşamba ise açık ve az bulutlu geçecek.

En yüksek hava sıcaklığı iç kesimlerde 38-41 derece, sahillerde ise 35-38 derece dolaylarında seyredecek.

Rüzgar, genellikle güney ve batı yönlerden orta kuvvette, zaman zaman kuvvetli esecek.

Continue Reading

GÜNDEM

Yunanistan Cumhurbaşkanı Sakellaropoulou: Kıbrıs bölünemez

Published

on

Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropoulou, “Kıbrıs bir AB üyesi devlettir, bölünemez” dedi.

“Kıbrıs bir AB üyesi devlettir ve bir AB üyesi devlet bölünemez” diyen Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropoulou, BM Güvenlik Konseyi kararlarına ve AB müktesebatına dayalı adil ve sürdürülebilir bir çözüme Yunanistan’ın desteklediğini açıkladı.

Sakellaropoulou, ERT’ye verdiği röportajda, Kıbrıs sorunu çözümsüz kaldıkça Helenizmin asla huzur içerisinde olamayacağını belirtti.

Continue Reading

GÜNDEM

YDÜ, Türkiye’nin en iyi ilk 3 vakıf üniversitesi arasında gösterildi

Published

on

 

Yakın Doğu Üniversitesi, Kuzey Kıbrıs’ın en fazla başlıkta sıralamaya giren üniversitesi olarak yer aldığı ODTÜ URAP “2023-2024 Dünya Alan Sıralaması”nda; Fizik Bilimleri, Matematik Bilimleri, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Çevre Bilimleri, Mühendislik, Bilgi ve Bilgisayar Bilimleri, Teknoloji, Biyoloji Bilimleri ve Kimya Bilimleri alanlarında Türkiye’nin en iyi ilk üç vakıf üniversitesi arasında gösterildi.

ODTÜ Enformatik Enstitüsü bünyesinde yer alan URAP (University Ranking by Academic Performance) tarafından hazırlanan “2023-2024 Dünya Alan Sıralaması” açıklandı. Sıralamada 10 alanda yer alan Yakın Doğu Üniversitesi, KKTC’nin en fazla alanda sıralamaya giren üniversitesi oldu.

Fizik Bilimleri, Matematik Bilimleri, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Çevre Bilimleri, Mühendislik, Bilgi ve Bilgisayar Bilimleri, Teknoloji, Biyoloji Bilimleri, Kimya Bilimleri ile Tıp ve Sağlık Bilimleri alanlarında dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer alan Yakın Doğu Üniversitesi, bu alanların 9’unda Türkiye’nin en iyi ilk 3 vakıf üniversitesi arasında yer aldı. Yakın Doğu Üniversitesi, Mühendislik ve Fizik Bilimleri alanlarında ise Türkiye genelinde en iyi vakıf üniversitesi oldu.

Yakın Doğu Üniversitesi, ODTÜ URAP’ın Kasım ayında açıkladığı “Dünya Üniversiteler Sıralaması”nda da Kuzey Kıbrıs’ın en iyi üniversitesi olarak yer almış, Türkiye genelinde ise en iyi iki vakıf üniversitesinden biri olarak en iyi ilk 10 üniversite arasında yer almıştı.

Prof. Dr. İrfan Suat Günsel: “ODTÜ URAP’ın açıkladığı sonuçlar; mühendislikten sağlığa, temel bilimlerden çevre bilimlerine kadar çok geniş bir alanda dünyadaki en iyi üniversitelerden biri olduğumuzu tescilliyor.”

Yakın Doğu Oluşumu Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, ODTÜ URAP’ın açıkladığı alan sıralamalarında 10 alanda dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer almanın gururunu yaşadıklarını söyledi. Bu alanların mühendislik ve fizik bilimleri alanlarında Türkiye’nin en iyi vakıf üniversitesi, dördünde en iyi iki vakıf üniversitesinden biri, üçünde ise ilk üç vakıf üniversitesi arasında yer aldıklarını vurgulayan Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, “ODTÜ URAP’ın açıkladığı sonuçlar; mühendislikten sağlığa, temel bilimlerden çevre bilimlerine kadar çok geniş bir alanda dünyadaki en iyi üniversitelerden biri olduğumuzu tescilliyor” ifadesini kullandı.

“İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri, Çin ve Türkiye merkezli yükseköğretim derecelendirme kurumlarının yayımladığı sıralamalarda; farklı metodolojiler kullanılmasına rağmen, birbirlerini teyit eden birkaç çarpıcı sonuç dikkat çekiyor” diyen Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, “Bu sonuçlara göre; Yakın Doğu Üniversitesi, Kuzey Kıbrıs’ın en iyi üniversitesidir. Ayrıca, Türkiye’deki üniversiteler arasında da en iyi ilk 3 vakıf üniversitesinden biriyiz. Bu sonuçlar bütün araştırmaların ortak sonuçları arasında yer alıyor” ifadesini kullandı.

Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ: “Üniversitemizin küresel ölçekte sahip olduğu bu saygınlık, öğrencilerimizin tercihlerine de yansıyor. Yakın Doğu Üniversitesi’nin son 8 yıldır Kuzey Kıbrıs’ın en çok tercih edilen üniversitesi olması da bunun en önemli göstergesi.”

Yakın Doğu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ ise ODTÜ URAP tarafından açıklanan sıralamasında elde edilen sonuçların Yakın Doğu Üniversitesi’nin sahip olduğu araştırma vizyonunun bir yansıması olduğunu vurguladı. Times Higher Education’ın dünyadaki en iyi 50 yaş altı üniversiteleri sıraladığı “Genç Üniversite Sıralaması 2024”te, Yakın Doğu Üniversitesi’nin dünya genelinde 139’uncu sırada yer aldığını da hatırlatan Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ, “Üniversitemizin küresel ölçekte sahip olduğu bu saygınlık, öğrencilerimizin tercihlerine de yansıyor. Yakın Doğu Üniversitesi’nin son 8 yıldır Kuzey Kıbrıs’ın en çok tercih edilen üniversitesi olması da bunun en önemli göstergesi” ifadesini kullandı.

Prof. Dr. Şanlıdağ, “Bu başarıda büyük emekleri olan, özverili bir şekilde yürüttükleri nitelikli araştırmaları ile bilimin her alanına büyük katkılar sağlayan, yol arkadaşlığı yapmaktan onur duyduğum bütün meslektaşlarımı gönülden kutluyorum” dedi.

 

Continue Reading