Connect with us

TEKNOLOJİ

Nükleer füzyon enerjisinde dünya rekoru kırıldı

Published

on

İngiltere’deki bilim insanları Perşembe günü, Ortak Avrupa Torus (JET) makinelerini kullanarak yaptıkları son deneyde füzyon enerjisi üretme rekorunu kırdıklarını duyurdular.

Nükleer füzyon, güneşin ısı üretmek için kullandığı sürecin aynısı.

Destekleyenler, bunun bir gün bol, güvenli ve temiz bir enerji kaynağı sağlayarak iklim değişikliğiyle mücadeleye yardımcı olabileceğine inanıyor.

Birleşik Krallık Atom Enerjisi Otoritesi (UKAEA), İngiltere Oxford yakınlarındaki JET tesisindeki bir ekibin, 0,2 miligram yakıt kullanarak beş saniye boyunca 69 megajoule ürettiğini ve 2022’de kırılan önceki rekoru 10 megajoule geride bıraktığını söyledi.

Bu, yaklaşık 41 bin eve beş saniye boyunca elektrik sağlamaya yetiyor.

UKAEA CEO’su Ian Chapman, “JET, günümüz tesisleriyle mümkün olduğu kadar santral koşullarına yakın bir şekilde çalıştı ve mirası gelecekteki tüm santrallere yaygın olacak” dedi.

JET’in tokamakında ( plazma tutucu sistem) her ikisi de hidrojen izotopları olan döteryum ve trityumun her biri 0,1 miligram, plazma oluşturmak için güneşin merkezinden 10 kat daha yüksek sıcaklıklara ısıtıldı.

Bu karışım, dönerken mıknatıslar kullanılarak yerinde tutuldu, kaynaştı ve muazzam enerjiyi ısı olarak serbest bıraktı.

Yeni rekora rağmen JET, kendisini üretmek için harcanan enerjiden daha fazlasını üretmedi.

Jet ilerleyen dönemde, enerji üretme sürecinin daha uzun süre devam etmesini sağlayacak süper iletken elektromıknatıslarla donatılacak.

Her şey yolunda giderse, prototip bir füzyon enerji santrali 2050 yılına kadar hazır olabilir.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TEKNOLOJİ

Elon Musk, beyin çipi deneyinin ilk sonuçlarını paylaştı

Published

on

Elon Musk, beyin içip deneyi ile ilgili, “Süreç iyi ilerliyor. Hasta tamamen iyileşmiş görünüyor. Hasta düşünerek fare imlecini oynatabiliyor” dedi.

Beyin çipleri tasarlayan Neuralink şirketinin kurucusu Elon Musk, beynine çip takılan ilk insanın tamamen iyileşmiş göründüğünü ve düşünerek bilgisayar fare imlecini oynatabildiğini açıkladı.

‘SÜREÇ İYİ İLERLİYOR’

Independent Türkçe’nin aktardığına göre sosyal medya platformu X’teki bir Space programında açıklama yapan Musk, “Süreç iyi ilerliyor. Hasta tamamen iyileşmiş görünüyor. Hasta düşünerek fare imlecini oynatabiliyor” dedi.

Musk’ın açıklamasına göre, Neuralink hastanın fare imlecini mümkün olduğu kadar çok oynatabildiğini görmek istiyor. Daha önce ilk insan deneğin beynine 29 Ocak’ta çip yerleştirildiğini ve deneğin toparlanma sürecinin iyi gittiğini açıklamıştı.

ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), Neuralink’e geçen yıl mayıs ayında beyin implantının insan üzerinde deneyine başlaması için izin vermişti. FDA’den alınan izin, hastaların felç ve bir dizi nörolojik hastalığı yenmelerine yardımcı olmayı hedefleyen şirket için bir dönüm noktasıydı.

Neuralink, eylül ayında insan üzerinde deney için onay aldığını açıklamıştı.

Continue Reading

Facebook