Connect with us

GÜNDEM

Nikos Hristodulidis: Müzakerelerin koşulları yeniden oluşturulmalı

Published

on

Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Hristodulidis Kıbrıs müzakerelerinin yeniden başlamasına ilişkin koşulların oluşturulması umuduyla, diplomasiye zaman tanınması çağrısında bulundu.

Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Hristodulidis, Kıbrıs sorunuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Fileleftheros ve diğer gazetelerde yer alan habere göre, Hristodulidis dünkü açıklamasında buna paralel olarak, BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Kişisel Temsilcisi Maria Angela Holguin’in herhangi bir önerisini reddetmediğini de ifade etti.

Açıklamasında çabanın devam ettiğini ve Rum kesiminin buna yanıtının olumlu olduğunu da dile getiren Hristodulidis sözlerini “Diplomasiye zaman tanıyalım, buradayız ve müzakerelerin yeniden başlamasına ilişkin koşulların var olup olmadığını görmek için bir görüşmenin, bir diyaloğun başlamasına dair koşulların oluşmasını umuyoruz. Şu an başka bir şey söylemek istemiyorum, çaba sürdüğü için bu doğru değildir” şeklinde sürdürdü.

Beş taraflı bir görüşme yapılmasına dair bir öneri olup olmadığı ve bunu reddedip reddetmediğinin kendisine sorulması üzerine ise Hristodulidis, Holguin’in herhangi bir önerisini reddetmediğini yineledi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın yaptığı açıklamalar ışığında herhangi bir tarafın tutumunun BM Genel Sekreteri Guterres’i kişisel temsilcisi Holguin’in sözleşmesini yenilemekten caydırmasının mümkün olup olmadığı sorusuna karşılık ise Hristodulidis, bunun BM Genel Sekreterine bağlı olduğunu ve bu konuyu BM Genel Sekreteriyle kısa süre önce Brüksel’de bulunduklarında görüştüğünü söyledi.

Haravgi gazetesinde yer alan habere göre ise, Hristodulidis açıklamasında “Durumun nasıl gelişme göstereceğine bakalım. Sayın Tatar’ın Holguin aleyhindeki ifadelerini yorumlamak istemiyorum” dedi.

“Hareket ettiğiniz çerçeve bağlamında tezlerinize güven duyduğunuzda, bu tarz ifadelere gerek olmadığını” öne süren Hristodulidis “her halükârda bir çaba sürüyor, herhangi bir probleme yol açacak bir şey söylemek istemiyorum” dedi.

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’le konuştuğunu da ifade eden Hristodulidis, Kıbrıs Rum Dışişleri Bakanı Konstantinos Kombos’un ise Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgos Gerapetridis’le konuştuğunu, öte yandan kendisinin Holguin’le Atina’yken konuştuğunu da ekledi.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GÜNDEM

Mangaldan sıçrayan kıvılcımlar yangın çıkardı

Published

on

Lefkoşa’nın Küçük Kaymaklı bölgesinde sönmemiş mangaldan sıçrayan kıvılcımlar yangına neden oldu.

Lefkoşa’nın Küçük Kaymaklı bölgesinde saat 00.50 sıralarında A.G.(E-38), apartmanın terasında sönmemiş şekilde bırakmış olduğu mangaldan atılan kıvılcımların teras katında bulunan ve başka bir şahsa ait olup içerisinde muhtelif ev eşyalarının olduğu ahşaptan imal edilmiş ambarı tutuşturması sonucu yangın meydana geldi.

Polisten verilen bilgiye göre, yangın itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü.

Yangın sonucu ahşap ambar ve içerisinde bulunan 1 adet vantilatör, 1 adet gazlı soba ve muhtelif ev eşyaları yanarak kullanılmaz hale geldi.

Bahse konu şahıs hakkında yasal işlem başlatıldı, soruşturma devam ediyor.

Continue Reading

GÜNDEM

BM: İsrail’in Gazze’ye saldırıları 39 milyon ton enkaza yol açtı

Published

on

Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP), İsrail’in 7 Ekim’den sonra Gazze Şeridi’ndeki yerleşim alanlarına saldırılarının 39 milyon ton enkaza yol açtığını bildirdi.

UNEP, Gazze’ye yönelik saldırıların çevreye etkisine ilişkin bir rapor yayımladı.

Raporun, güvenlik durumu ve erişim engelleri nedeniyle uzaktan ve Birleşmiş Milletlerin (BM) sahadaki faaliyetlerinden elde edilen bilgilerle hazırlandığına dikkati çekilerek, güvenlik durumu elverişli hale geldiğinde saha çalışması yapılacağı kaydedildi.

– “Çevreye etkiler daha önce görülmemiş boyutta”

“Gazze’deki savaşın çevreye etkileri daha önce görülmemiş boyutta.” ifadesine yer verilen raporda, Gazze toplumunun toprak, su ve hava kirliliği risklerine maruz bırakıldığına ve doğal ekosisteme geri dönülmez zarar bırakıldığına işaret edildi.

Raporda, hayatların korunması ve çevreye etkinin azaltılması için acilen ateşkes çağrısı yapıldı.

– “39 milyon ton enkaza yol açtı”

Gazze’de şimdiye kadar çevre yönetimine ilişkin kaydedilen adımların çatışma nedeniyle kaybedildiği bildirilen raporda, “Saldırılar, Gazze Şeridi’nde 39 milyon ton enkaza yol açtı. Bu, Gazze’nin her bir metrekaresinde 107 kilogram ve 2017’de Musul’daki çatışmanın 5 katı daha fazla enkaza tekabül ediyor.” ifadeleri kullanıldı.

Raporda, enkaz altında gömülü cesetlerin bulunduğu, bu konunun hassasiyet gerektirdiği kaydedildi.

Molozların temizlenmesinin “çok büyük ve karmaşık” bir iş olacağı belirtilen raporda, bu sürecin yeniden inşa çalışmalarında ele alınması gerektiğinin altı çizildi.

Raporda, su, sıhhi tesisat ve hijyen sistemlerinin hemen hemen hepsinin çöktüğüne işaret edilerek, lağım sularının denizler, toprak, tatlı su ve gıdalara dahi karışmaya başladığına ilişkin uyarı yapıldı.

Katı atık yönetim sisteminin de çok büyük yıkıma uğradığı kaydedilen raporda, Gazze’deki 6 katı atık yönetim tesisinden 5’inin zarar gördüğü aktarıldı.

Raporda, Gazze’nin yoğun nüfuslu alanlarında bulunan cephane ve patlayıcı kimyasalların toprak ve su kaynaklarını kirlettiği, güneş panellerinin zarar görmesi sonucu ağır metal sızıntısı riskinin önemli olduğu belirtildi.

İsrail’in Gazze’de tünel sistemlerini su pompalayarak yıkma girişimlerinin de çevresel zarara yol açacağı altı çizilen raporda, Gazze’deki çevre sorunlarına acil çözüm bulunması gerektiği vurgulandı.

Continue Reading

GÜNDEM

Arda Güler ve Mert Müldür, ilk maçların en iyi golü kategorisinde aday gösterildi

Published

on

Milli futbolcular Arda Güler ve Mert Müldür, 2024 Avrupa Şampiyonası’nda (EURO 2024) “ilk grup maçlarının en iyi golü” için oylanacak.

UEFA’nın internet sitesinde başlatılan oylamada, ay-yıldızlıların 3-1 kazandığı Gürcistan mücadelesinde rakip fileleri havalandıran Arda Güler ve Mert Müldür, “ilk grup maçlarının en iyi golü” kategorisinde aday gösterildi.

Ukrayna’yı 3-0 yenen Romanya’nın ilk golünü atan Nicolae Stanciu ve Arnavutluk’u 2-1 mağlup eden İtalya’nın galibiyet golünü kaydeden Nicolo Barella da adaylar arasında yer aldı.

Continue Reading