Connect with us

GÜNDEM

NET HOLDİNG A.Ş.’NİN KURULUŞUNUN 50. YILI ANISINA 50 BİN FİDAN BAĞIŞI

Published

on

Merit Otelleri ile 25 yıldır Kuzey Kıbrıs’ın en büyük turizm yatırımcısı olan Net Holding A.Ş., kuruluşunun 50. yıl dönümünde Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı ile iş birliğinde 50 bin fidanla “Net Holding Hatıra Ormanı” oluşturuyor.

 

Net Holding’in 50. kuruluş yıl dönümü kutlamaları kapsamında, “Net Holding Hatıra Ormanı” oluşturulması için Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı ile Net Holding arasında, bakanlıkta düzenlenen törenle protokol imzalandı. Protokole Net Holding Yönetim Kurulu Murahhas Aza ve Genel Koordinatörü Hande Tibuk, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hüseyin Çavuş ve Orman Dairesi Müdürü Salih Güneş imza koydu. İmzalanan protokol çerçevesinde, Mersinlik bölgesinde çıkan orman yangınında zarar gören 34 hektar alana 50 bin fidan dikimi gerçekleştirilecek.

Hande Tibuk: “50.  yılımızda, her yıla bin fidan dedik ve 50 bin fidanın dikilmesine hep birlikte vesile olduk”

Besim Tibuk önderliğinde, 1974 yılında 100 turist rehberinin bir araya gelmesi ile kurulan Net Holding’in bu sene 50. yılını kutladığını belirten Net Holding Yönetim Kurulu Murahhas Aza ve Genel Koordinatörü Hande Tibuk, “Net Holding ilk 25 yılında Türk turizminin gelişmesine büyük katkıda bulunmuş, yatırımlarını Türkiye’de yapmıştır. Son 25 yılında ise yatırımlarını Kuzey Kıbrıs’ta yapmaya başlamıştır. Kendi evimiz olarak gördüğümüz Kuzey Kıbrıs’ta yatırımlarımızı yoğun bir şekilde devam ettirerek büyümeye devam ediyoruz” dedi. Ülke turizmi ve ekonomisinin yanı sıra sosyal sorumluluk projeleriyle de pek çok alanda bu güzel ülkeye katkı sağlamaya çalıştıklarını ifade eden Tibuk, “Bir parçası olduğumuz Kuzey Kıbrıs’ın çocuklarına, ihtiyaç sahiplerine, eğitimine, hayvanlarına her türlü destek için elimizden geleni yapıyoruz. 50. yıl kutlamalarımız çerçevesinde de “Hatıra Ormanı” ile doğaya katkı sağlamak istedik” dedi. İlgilerinden ve kendilerine böyle bir imkan sağladıklarından dolayı Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’na teşekkür eden Tibuk, “50.  yılımızda her yıla bin fidan dedik ve 50 bin fidanın dikilmesine hep birlikte vesile olduk” dedi.

Hüseyin Çavuş: “Hem bakanlığım hem de ülkem adına Net Holding’e teşekkür ederim”

Adanın yeşil olabilmesi için büyük çaba sarf ettiklerini ifade eden Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hüseyin Çavuş, “Geçmişte yaşadığımız Beşparmak, Tepebaşı ve Kantara bölgelerimizdeki orman yangınları tüm vatandaşlarımızın yüreğini dağlamıştır. Orman Müdürlüğümüz bu yıl iki yüz bin fidan dikimi gerçekleştirmiştir. Ormanlarımız, insanlar için olduğu kadar doğadaki biyolojik dengeyi kurmak açısından da büyük önem taşımaktadır” dedi. Net Holding’in, Orman Dairesi ile yapacağı 50 bin fidanlık katkı protokolünün özelde kendileri genelde ise ülke için çok büyük bir anlam ifade ettiğini belirten Çavuş, “Hem bakanlığım hem de ülkem adına sizlere teşekkür ederim. Ümit ediyorum ki bundan sonra da iş birliğimizi, insanımıza ve ülkemize faydası olacak protokolleri devam ettiririz” dedi.

Fidan Dikim Şenliği gerçekleştirilecek

Net Holding Hatıra Ormanı için 20 Mart Çarşamba günü, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı ile Orman Dairesi yetkilileri, Merit Otellerinin yöneticileri, personeli ve ailelerinin katılımıyla Mersinlik bölgesinde fidan dikim şenliği gerçekleştirilecek.

###

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GÜNDEM

Mangaldan sıçrayan kıvılcımlar yangın çıkardı

Published

on

Lefkoşa’nın Küçük Kaymaklı bölgesinde sönmemiş mangaldan sıçrayan kıvılcımlar yangına neden oldu.

Lefkoşa’nın Küçük Kaymaklı bölgesinde saat 00.50 sıralarında A.G.(E-38), apartmanın terasında sönmemiş şekilde bırakmış olduğu mangaldan atılan kıvılcımların teras katında bulunan ve başka bir şahsa ait olup içerisinde muhtelif ev eşyalarının olduğu ahşaptan imal edilmiş ambarı tutuşturması sonucu yangın meydana geldi.

Polisten verilen bilgiye göre, yangın itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü.

Yangın sonucu ahşap ambar ve içerisinde bulunan 1 adet vantilatör, 1 adet gazlı soba ve muhtelif ev eşyaları yanarak kullanılmaz hale geldi.

Bahse konu şahıs hakkında yasal işlem başlatıldı, soruşturma devam ediyor.

Continue Reading

GÜNDEM

BM: İsrail’in Gazze’ye saldırıları 39 milyon ton enkaza yol açtı

Published

on

Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP), İsrail’in 7 Ekim’den sonra Gazze Şeridi’ndeki yerleşim alanlarına saldırılarının 39 milyon ton enkaza yol açtığını bildirdi.

UNEP, Gazze’ye yönelik saldırıların çevreye etkisine ilişkin bir rapor yayımladı.

Raporun, güvenlik durumu ve erişim engelleri nedeniyle uzaktan ve Birleşmiş Milletlerin (BM) sahadaki faaliyetlerinden elde edilen bilgilerle hazırlandığına dikkati çekilerek, güvenlik durumu elverişli hale geldiğinde saha çalışması yapılacağı kaydedildi.

– “Çevreye etkiler daha önce görülmemiş boyutta”

“Gazze’deki savaşın çevreye etkileri daha önce görülmemiş boyutta.” ifadesine yer verilen raporda, Gazze toplumunun toprak, su ve hava kirliliği risklerine maruz bırakıldığına ve doğal ekosisteme geri dönülmez zarar bırakıldığına işaret edildi.

Raporda, hayatların korunması ve çevreye etkinin azaltılması için acilen ateşkes çağrısı yapıldı.

– “39 milyon ton enkaza yol açtı”

Gazze’de şimdiye kadar çevre yönetimine ilişkin kaydedilen adımların çatışma nedeniyle kaybedildiği bildirilen raporda, “Saldırılar, Gazze Şeridi’nde 39 milyon ton enkaza yol açtı. Bu, Gazze’nin her bir metrekaresinde 107 kilogram ve 2017’de Musul’daki çatışmanın 5 katı daha fazla enkaza tekabül ediyor.” ifadeleri kullanıldı.

Raporda, enkaz altında gömülü cesetlerin bulunduğu, bu konunun hassasiyet gerektirdiği kaydedildi.

Molozların temizlenmesinin “çok büyük ve karmaşık” bir iş olacağı belirtilen raporda, bu sürecin yeniden inşa çalışmalarında ele alınması gerektiğinin altı çizildi.

Raporda, su, sıhhi tesisat ve hijyen sistemlerinin hemen hemen hepsinin çöktüğüne işaret edilerek, lağım sularının denizler, toprak, tatlı su ve gıdalara dahi karışmaya başladığına ilişkin uyarı yapıldı.

Katı atık yönetim sisteminin de çok büyük yıkıma uğradığı kaydedilen raporda, Gazze’deki 6 katı atık yönetim tesisinden 5’inin zarar gördüğü aktarıldı.

Raporda, Gazze’nin yoğun nüfuslu alanlarında bulunan cephane ve patlayıcı kimyasalların toprak ve su kaynaklarını kirlettiği, güneş panellerinin zarar görmesi sonucu ağır metal sızıntısı riskinin önemli olduğu belirtildi.

İsrail’in Gazze’de tünel sistemlerini su pompalayarak yıkma girişimlerinin de çevresel zarara yol açacağı altı çizilen raporda, Gazze’deki çevre sorunlarına acil çözüm bulunması gerektiği vurgulandı.

Continue Reading

GÜNDEM

Arda Güler ve Mert Müldür, ilk maçların en iyi golü kategorisinde aday gösterildi

Published

on

Milli futbolcular Arda Güler ve Mert Müldür, 2024 Avrupa Şampiyonası’nda (EURO 2024) “ilk grup maçlarının en iyi golü” için oylanacak.

UEFA’nın internet sitesinde başlatılan oylamada, ay-yıldızlıların 3-1 kazandığı Gürcistan mücadelesinde rakip fileleri havalandıran Arda Güler ve Mert Müldür, “ilk grup maçlarının en iyi golü” kategorisinde aday gösterildi.

Ukrayna’yı 3-0 yenen Romanya’nın ilk golünü atan Nicolae Stanciu ve Arnavutluk’u 2-1 mağlup eden İtalya’nın galibiyet golünü kaydeden Nicolo Barella da adaylar arasında yer aldı.

Continue Reading