Connect with us

GÜNDEM

Kuzeydeki Rum mallarının akibeti soruşturuluyor

Published

on

Kıbrıs Cumhuriyeti polisinin, kuzeydeki Kıbrıslırum malları üzerine inşaat yapılmasıyla ilgili bazı şirketler ve yatırımcılar hakkında soruşturma başlattığı ve bu kapsamda özellikle İskele bölgesinde yatırım yapan şirket sahipleri hakkında tutuklama emri

Kıbrıs Cumhuriyeti polisinin, kuzeydeki Kıbrıslırum malları üzerine inşaat yapılmasıyla ilgili bazı şirketler ve yatırımcılar hakkında soruşturma başlattığı ve bu kapsamda özellikle İskele bölgesinde yatırım yapan şirket sahipleri hakkında tutuklama emri çıkartılabileceği belirtildi.

Kıbrıs’ta Yunanca yayın yapan Fileleftheros gazetesi, polisin kuzeyde İskele bölgesinde bulunan Sezar Caesar Resort‘u ve daha birçok inşaat yapan Yaacov Afik hakkında, büyük siteler inşa ettiği yönündeki suçlamalar üzerine geçen ay soruşturma başlattığını yazdı.

İleri aşamada olduğuna dikkat çektiği soruşturmanın kapsamında, biri güneyde faaliyet gösteren, kuzeyde Kıbrıslırum malı alım-satım ve inşaat ile uğraşan İsrail şirketlerin bulunduğunu belirtti.

Habere göre soruşturma, siyasi düzeydeki toplantıların ardından polise, İskele’de Kıbrıslırum malı “gaspıyla” ilgili üç konuyla ilgili verilen talimatla başladı. Bu kapsamda ilk önce Afik’in lüks otel, daire ve evler inşa ettiği bölgeye bitişik malı olan Kıbrıslırumların tapu araştırması yapıldı.

Bu durumdaki Kıbrıslırumların isim listesi polise verildi ve polis listedeki kişileri çağırarak, mallarını Taşınmaz Mal Komisyonu’na (TMK) ya da doğrudan İsrailli işadamına satış veya devir işlemi yapıp yapmadıkları konusunda izahat istedi.

Kıbrıs Cumhuriyeti Polis Genel Müdürlüğü’nün halen bu şekilde çok sayıda Kıbrıslırum’a ulaştığı ve yazılı şikâyetlerini aldığı belirtilirken, benzer sürecin çok kısa süre önce Esentepe için de başlatıldığı bilgisi verildi.

Ksiuris: Esentepe’de bir metre dahi Kıbrıslıtürk malı yok, site inşa edildi

Haberde ayrıca, “Ay Amvrosio” (Esentepe) muhtarı Savvas Ksiuris‘in gazeteye; İsrail şirketlerinin Esentepe’nin “Kokkino horafia” (kırmızı tarlalar) diye anılan mevkiinde apartman ve evlerden oluşan büyük bir site inşa ettiği, daha eskinden de köyün doğu tarafına başka bir inkişaf gerçekleştirildiği bilgisini verdiği de hatırlatıldı.

Ksiuris Esentepe’de Bir metre dahi Kıbrıslıtürk malı bulunmadığını, bu nedenle yapılan bütün yatırımların yasal sakinlerinden izin alınmamış ve yasadışı olduğunu söyledi. Sahil kesiminde çeşitli şirketler tarafından özellikle İngiliz, İsrail ve Ruslara yönelik birçok kiralık lüks villa tabelası bulunduğunu da söyledi.

Rapor hazırlanacak, Hukuk Dairesi’ne verilecek

Kıbrıslırum makamlarının, İskele ve Esentepe ile ilgili araştırmaları en kısa sürede tamamlamak ve ilgili raporu direktifi için Hukuk Dairesi’nin önüne koymak niyetinde olduğunu yazan gazete bunun “aşırı siyasi bir mesele olması nedeniyle yapılacak hareketlerin Kıbrıs Cumhuriyeti düzeyinde olacağını” belirtti.

Gazete haberinde; “Elde, Klepini’deki (Arapköy) Kıbrıslırum malı gaspı konusundan dolayı yılbaşı arifesinde İtalya’da tutuklanan Kıbrıslıtürk avukat Akan Kürşat örneğinde olduğu gibi, tutuklama emri çıkartılmasını haklı gösterecek veriler var. O konuda 2011’de İngiliz Garry Rob yargılanmış ve devamında uyuşturucu meselesinden dolayı ülkesine iade edilmişti” ifadelerini kullandı.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GÜNDEM

ARIKLI’YA EN BAŞARILI BAKANLIK HİZMET ÖDÜLÜ TAKDİM EDİLDİ

Published

on

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, LOB’IN INTERNATIONAL tarafından İstanbul’da düzenlenen Uluslararası Kalite Zirvesi çerçevesinde Yılın En Başarılı Bakanlık Hizmet Ödülü aldı.

Bakan Arıklı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde uzun yıllar yapılamayan, yapılması zor veya imkânsız denen icraatlara imza atıldığı için bu ödüle layık görüldüğünü belirtti.

Ödül takdiminin ardından bir kısa bir konuşma yapan Arıklı, “İki yıllık süre içerisinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde, bayındırlık ve ulaştırma alanında gerçekten yapılamayan, yapılması çok zor hatta mümkün görülmeyen bir takım icraatlara imza attık. En önemli icraatımız da 2012 yılında ihale edilen ancak aradan yıllar geçmesine rağmen bir türlü bitirilemeyen, uluslararası nitelikte olan Ercan Havalimanı’nın açılmasıydı” dedi.

TÜRKİYE’NİN ÖNEMLİ KATKISI

Bakan Arıklı, Ercan Havalimanı’nın yeni pist ve terminalinin açılmasında, başta Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere diğer Türkiye Cumhuriyeti yetkililerinin çok önemli katkıları olduğunu belirtti.

Arıklı, “Ercan Havalimanı Türkiye’nin dördüncü büyük havalimanı, Orta Doğu’nun en büyük havalimanlarından bir tanesi ve yıllık 10 milyon yolcu kapasiteli bir havalimanı. Biz göreve geldikten sonra hedef koyduk, ‘bir yıl içerisinde açılacak’ dedik ve açtık. Bu bizim için başarı olarak kabul ediliyor” ifadelerini kullandı.

4.5G TEKNOLOJİSİ

2018’den bu yana bir türlü hayata geçirilemeyen 4.5G teknolojisini halkın hizmetine sunduklarını belirten Arıklı, son iki yıl içerisinde önemli bir bölümü Türkiye Cumhuriyeti’nin katkılarıyla yapılan karayolu projelerini tamamladıklarını kaydetti.

“Ancak önümüzde uzun bir yol ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni çok daha güçlü kılacak önemli projelerin hayata geçirilmesi görevi var” diyen Arıklı,  limanların özelleştirilmesi, her haneye ulaşacak fiber-optik altyapı ağı, çağdaş toplu taşıma sistemi, modern araç muayene sistemi ve karayolu ağının geliştirilmesinin başlıca hedefleri arasında yer aldığının altını çizdi.

 

Continue Reading

GÜNDEM

Bu akşam Berat kandili

Published

on

Bu akşam İslam dininin kutsal günlerinden, ramazan ayının habercisi olarak kabul edilen Berat Kandili.

Din Görevlileri Sendikası Başkanı Cengiz İşkey Kandil nedeniyle yayımladığı mesajda, “Berat Gecesi, akıp giden ömrümüzün muhasebesini yapmayı,  yaratılış gayemize uygun olmayan her türlü söz ve davranıştan uzak kalmayı bizlere hatırlatır. Kardeşliğimize, birlik ve beraberliğimize zarar veren her türlü öfke, kin, haset ve nefretten uzak durmamızı öğretir.” ifadelerini kullandı.

Berat Gecesi’nin ,  tövbe ve istiğfar gecesi olduğunu vurgulayan İşkey, “ Öyleyse bu mübarek geceyi hayatımızda tertemiz sayfalar açmak için fırsat bilmeli, yüce Rabbimizle aramızdaki en büyük engel olan haramlardan uzak durmaya gayret ederek, günahımızın ölçüsü ne olursa olsun, Allah’ın rahmetinden asla ümidimizi kesmeyelim.” dedi.

Berat Gecesi’nin , aynı zamanda dua gecesi olduğunu da hatırlatan İşkey,  Berat Gecesi’nin İslam alemi ve tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını diledi.

Continue Reading

GÜNDEM

KITREB Dünya Turist Rehberleri Günü’nü kutladı

Published

on

Kıbrıs Türk Rehberler Birliği (KITREB), 21 Şubat Dünya Turist Rehberleri Günü’nü kutladı.

KITREB’den yapılan açıklamaya göre, 21 Şubat Dünya Turist Rehberleri Günü’  Acapulco Otel’de düzenlenen  kokteyl ile kutlandı..

KITREB’in eğitim faaliyetlerine destek veren eğitmenlere belge ve  plaket takdiminin de yer aldığı geceye yaklaşık 150 turist rehberi katıldı.

KITREB Başkanı Dener Öymen, Dünya Turist Rehber Birlikleri Federasyonunun, 2024 senesinin temasını ‘’Yeşil Turizm’’ olarak belirlediğini hatırlatarak,

KITREB olarak özel ilgi turizmi için faaliyetleri artırıp, eğitim çalışmaları  yürüteceklerini kaydetti.

Öymen, “KITREB Yasası’nın tüm maddelerinin uygulanacağı, kaçak rehberliğin olmadığı, turizm emekçisi rehberlerin 2008 senesinden beridir yükselmeyen taban ücretinin artacağı, rehberlerin branş konusunda uzmanlaşacağı, Birliğimizin uluslararası üyeliğinin onaylanacağı ve turizmde hak ettiği değeri göreceği günler dilerim. Çünkü turist rehberi olmadan turizm olmaz.” dedi.

Continue Reading

Facebook