Connect with us

GÜNDEM

KKTC Merkez Bankası Elektronik Ödeme Sistemi (EÖS) konusunda açıklama yaptı

Published

on

KKTC Merkez Bankası, bugünden itibaren Elektronik Ödeme Sistemi (EÖS) üzerinden tatil günleri de dahil olmak üzere günün her anında para transferi yapılabileceğini duyurdu.

Bankadan yapılan yazılı açıklamaya göre, çalışma günlerinde Merkez Bankası tarafından belirlenen saatler dışında ve tatil günlerinde EÖS üzerinden para transferi yapılabilmesi için banka müşterilerinin Internet bankacılığı kanallarını kullanıyor olmaları gerekecek.

Çalışma günlerinde Merkez Bankası tarafından belirlenen saatler içinde yapılacak para transferlerinde tutar sınırı bulunmazken, bu saatler dışında yapılacak para transferlerinde tek seferde 50 bin TL ve bin 500 sterlin/ ABD doları /euro üst limit uygulaması bulunacak. Bankalar bu limitler üzerinde olmamak kaydıyla kendi üst limitlerini belirleyebilecek.

– “Tatil günleri de dahil olmak üzere gün boyu para transferi yapılabilecek”

Açıklamada, dijitalleşmede kaydedilen gelişmeler ve banka müşterilerinin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak, EÖS’ün 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet verecek bir yapıya dönüştürülmesi yönündeki çalışmaların tamamlandığı dolayısıyla banka müşterilerinin bugünden itibaren, tatil günleri de dahil olmak üzere, gün boyu para transferi yapabileceği kaydedildi.

EÖS 7/24 kesintisiz para transferi yapılabilecek bankalarla ilgili bilgi verilen açıklamada, makul bir süre içinde tüm bankaların sisteme dahil olacağı bildirildi.

Sisteme dahil olan bankalar; Albank Ltd.,,Asbank Ltd., Creditwest Bank Ltd. K. İktisat Bankası Ltd.     K. Kapitalbank Ltd, K. T. Koop. Merkez Bankası Ltd., K. Vakıflar Bankasi Ltd., Limasol Türk Koop. Bankası Ltd., Novabank Ltd., Şekerbank (Kıbrıs) Ltd., T.C. Ziraat Bankası A.Ş., Türk Bankası Ltd., Universal Bank Ltd., Yakın Doğu Bank Ltd. olarak açıklandı.

-“Para transferlerinde müşterilerden alınacak ücretlere üst sınır belirlendi

Çalışma günlerinde Merkez Bankası tarafından belirlenen saatler dışında ve tatil günlerinde EÖS üzerinden para transferi yapılabilmesi için banka müşterilerinin internet bankacılığı kanallarını kullanıyor olmaları gerekeceği kaydedilen açıklamada, çalışma saatleri dışında işlem yapmak isteyen banka müşterilerinin, bankalarına başvurarak bu kanallara erişim imkanı sağlamaları gerektiği belirtildi.

Açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“Çalışma günlerinde Merkez Bankasınca belirlenen saatler içerisinde gerçekleştirilecek para transferlerinde tutar sınırı bulunmazken, bu saatler dışında yapılacak para transferlerinde tek seferde 50 bin TL ve bin 500 sterlin/ ABD doları/euro üst limit uygulaması bulunacaktır. Bankalar bu limitler üzerinde olmamak kaydıyla kendi üst limitlerini belirleyebilecektir.

Diğer taraftan, nakit kullanımının azaltılması ve ödemelerin bankalar üzerinden hesaben gerçekleşmesini desteklemek amacıyla, KKTC Merkez Bankasınca, Kuzey Kıbrıs Bankalar Birliğinin de görüşü alınarak, EÖS üzerinden gerçekleştirilen para transferlerinde bankaların müşterilerinden alabileceği ücretlere üst sınır getirilmesine karar verilmiştir”

Buna göre bankalarca Türk parası işlemlerde, 12 bin TL’yi geçmeyen para transferlerinde, mobil bankacılık, internet bankacılığı ve ATM üzerinden yapılan işlemlerde en fazla 6 TL; şubelerden yapılan işlemlerde ise en fazla 24 TL,

12 bin TL üzerindeki para transferlerinde, mobil bankacılık, internet bankacılığı ve ATM üzerinden yapılan işlemlerde, en fazla 150 TL olmak üzere, işlem tutarının on binde beşi (yüzde 0,05) oranında; şubelerden yapılan işlemlerde, en fazla 600 TL olmak üzere, işlem tutarının on binde yirmisi (yüzde 0,20) oranında ücret uygulanacak.

Öte yandan yabancı para işlemlerde, 2 bin UABD doları /sterlin/euroyu geçmeyen para transferlerinde, mobil bankacılık, internet bankacılığı ve ATM üzerinden yapılan işlemlerde en fazla 1 ABD doları/sterlin/euro; şubelerden yapılan işlemlerde ise en fazla 4 ABD doları/sterlin/euro.

2 bin ABD doları/sterlin/euro üzerindeki para transferlerinde, mobil bankacılık, internet bankacılığı ve ATM üzerinden yapılan işlemlerde, en fazla 25 ABD doalrı/sterlin/euro olmak üzere, işlem tutarının on binde beşi (yüzde 0,05) oranında; şubelerden yapılan işlemlerde, en fazla 100 ABD doalrı/Gsterlin/euro olmak üzere, işlem tutarının on binde yirmisi (yüzde 0,20) oranında,  EÖS ücreti alınabilecek.

– EÖS üzerinden hesaba gelen transferlerde ise bankalarca herhangi bir ücret alınmayacak

Mobil bankacılık veya internet bankacılığı hizmetinden birinin sunulmaması veya bu kanallar için işlem limiti uygulaması nedeniyle şubelerden hizmet alınmasının zorunlu olduğu durumlarda, müşterilere, para transferinin hangi kanaldan yapıldığına bakılmaksızın, mobil bankacılık, internet bankacılığı ve ATM üzerinden yapılan işlemlere ilişkin azami tutar ve oranlar uygulanacağı belirtildi.

EÖS üzerinden hesaba gelen transferlerde ise bankalarca herhangi bir ücret alınmayacağı kaydedildi.

Açıklamada, “Uygulamaya konulan yeni sistem ve ücretlere getirilen düzenlemeler dikkate alındığında, banka müşterilerinin EÖS üzerinden yapacakları para transferlerinde banka şubeleri yerine internet bankacılığı kanallarını kullanmalarının menfaatlerine olacağı açıktır.”denildi.

-Kayıt dışılığın önüne geçmeye katkıda bulunuyor

KKTC Merkez Bankası tarafından 2015 yılında kurulan ve işletilen Elektronik Ödeme Sistemi (EÖS), Türk lirası, euro, Amerikan doları ve İngiliz sterlini olmak üzere dört farklı para birimi üzerinden işlem gerçekleştirilebilen, bankalar aracılığıyla banka müşterilerine transfer hizmeti sunan, gerçek zamanlı mutabakat sağlayan yurt içi ödeme sistemi olduğu ifade edildi.

EÖS’un kurulduğu 2015 yılından itibaren sürekli gelişme kaydettiği belirtilen açıklamada, 2016 yılında banka müşterilerinin EÖS üzerinden gerçekleştirdiği işlem sayısının 73 bin 546, 2023 yılında işlem sayısının yüzde 960 artışla 779 bin 684’e ulaştığı kaydedildi.

Sistemin etkin çalışmasının, nakit hareketlerini azalttığı, nakit hareketleri dolayısıyla bankacılık sektörünün maruz kaldığı operasyonel yükünü asgari düzeye indirdiği ve kayıt dışılığın önüne geçmeye katkıda bulunduğu belirtildi.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GÜNDEM

Yarın yer yer yağmur bekleniyor

Published

on

Yarın yer yer yağmur beklendiği, sonraki günlerde ise sıcaklığın 41 dereceye kadar çıkacağı bildirildi.

Meteoroloji Dairesi yarın öğle saatlerinde yer yer sağanak yağmur beklendiğini, sonraki günlerde ise hava sıcaklığının iç kesimlerde 41 dereceye kadar çıkacağını duyurdu.

Meteoroloji Dairesi’nin 25-31 Temmuz tarihlerini kapsayan hava tahmin raporuna göre, ülke periyodun ilk günlerinde üst atmosferdeki serin ve nemli, diğer günlerde ise sıcak ve nispeten nemli hava kütlesinin etkisi altında kalacak.

Hava, yarın açık ve az bulutlu öğle saatleri parçalı bulutlu, yer yer sağanak veya gök gürültülü sağanak yağmurlu; cuma ve cumartesi açık ve az bulutlu öğle saatleri parçalı bulutlu; pazar gününden salıya kadar açık, çarşamba ise açık ve az bulutlu geçecek.

En yüksek hava sıcaklığı iç kesimlerde 38-41 derece, sahillerde ise 35-38 derece dolaylarında seyredecek.

Rüzgar, genellikle güney ve batı yönlerden orta kuvvette, zaman zaman kuvvetli esecek.

Continue Reading

GÜNDEM

Yunanistan Cumhurbaşkanı Sakellaropoulou: Kıbrıs bölünemez

Published

on

Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropoulou, “Kıbrıs bir AB üyesi devlettir, bölünemez” dedi.

“Kıbrıs bir AB üyesi devlettir ve bir AB üyesi devlet bölünemez” diyen Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropoulou, BM Güvenlik Konseyi kararlarına ve AB müktesebatına dayalı adil ve sürdürülebilir bir çözüme Yunanistan’ın desteklediğini açıkladı.

Sakellaropoulou, ERT’ye verdiği röportajda, Kıbrıs sorunu çözümsüz kaldıkça Helenizmin asla huzur içerisinde olamayacağını belirtti.

Continue Reading

GÜNDEM

YDÜ, Türkiye’nin en iyi ilk 3 vakıf üniversitesi arasında gösterildi

Published

on

 

Yakın Doğu Üniversitesi, Kuzey Kıbrıs’ın en fazla başlıkta sıralamaya giren üniversitesi olarak yer aldığı ODTÜ URAP “2023-2024 Dünya Alan Sıralaması”nda; Fizik Bilimleri, Matematik Bilimleri, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Çevre Bilimleri, Mühendislik, Bilgi ve Bilgisayar Bilimleri, Teknoloji, Biyoloji Bilimleri ve Kimya Bilimleri alanlarında Türkiye’nin en iyi ilk üç vakıf üniversitesi arasında gösterildi.

ODTÜ Enformatik Enstitüsü bünyesinde yer alan URAP (University Ranking by Academic Performance) tarafından hazırlanan “2023-2024 Dünya Alan Sıralaması” açıklandı. Sıralamada 10 alanda yer alan Yakın Doğu Üniversitesi, KKTC’nin en fazla alanda sıralamaya giren üniversitesi oldu.

Fizik Bilimleri, Matematik Bilimleri, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Çevre Bilimleri, Mühendislik, Bilgi ve Bilgisayar Bilimleri, Teknoloji, Biyoloji Bilimleri, Kimya Bilimleri ile Tıp ve Sağlık Bilimleri alanlarında dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer alan Yakın Doğu Üniversitesi, bu alanların 9’unda Türkiye’nin en iyi ilk 3 vakıf üniversitesi arasında yer aldı. Yakın Doğu Üniversitesi, Mühendislik ve Fizik Bilimleri alanlarında ise Türkiye genelinde en iyi vakıf üniversitesi oldu.

Yakın Doğu Üniversitesi, ODTÜ URAP’ın Kasım ayında açıkladığı “Dünya Üniversiteler Sıralaması”nda da Kuzey Kıbrıs’ın en iyi üniversitesi olarak yer almış, Türkiye genelinde ise en iyi iki vakıf üniversitesinden biri olarak en iyi ilk 10 üniversite arasında yer almıştı.

Prof. Dr. İrfan Suat Günsel: “ODTÜ URAP’ın açıkladığı sonuçlar; mühendislikten sağlığa, temel bilimlerden çevre bilimlerine kadar çok geniş bir alanda dünyadaki en iyi üniversitelerden biri olduğumuzu tescilliyor.”

Yakın Doğu Oluşumu Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, ODTÜ URAP’ın açıkladığı alan sıralamalarında 10 alanda dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer almanın gururunu yaşadıklarını söyledi. Bu alanların mühendislik ve fizik bilimleri alanlarında Türkiye’nin en iyi vakıf üniversitesi, dördünde en iyi iki vakıf üniversitesinden biri, üçünde ise ilk üç vakıf üniversitesi arasında yer aldıklarını vurgulayan Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, “ODTÜ URAP’ın açıkladığı sonuçlar; mühendislikten sağlığa, temel bilimlerden çevre bilimlerine kadar çok geniş bir alanda dünyadaki en iyi üniversitelerden biri olduğumuzu tescilliyor” ifadesini kullandı.

“İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri, Çin ve Türkiye merkezli yükseköğretim derecelendirme kurumlarının yayımladığı sıralamalarda; farklı metodolojiler kullanılmasına rağmen, birbirlerini teyit eden birkaç çarpıcı sonuç dikkat çekiyor” diyen Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, “Bu sonuçlara göre; Yakın Doğu Üniversitesi, Kuzey Kıbrıs’ın en iyi üniversitesidir. Ayrıca, Türkiye’deki üniversiteler arasında da en iyi ilk 3 vakıf üniversitesinden biriyiz. Bu sonuçlar bütün araştırmaların ortak sonuçları arasında yer alıyor” ifadesini kullandı.

Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ: “Üniversitemizin küresel ölçekte sahip olduğu bu saygınlık, öğrencilerimizin tercihlerine de yansıyor. Yakın Doğu Üniversitesi’nin son 8 yıldır Kuzey Kıbrıs’ın en çok tercih edilen üniversitesi olması da bunun en önemli göstergesi.”

Yakın Doğu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ ise ODTÜ URAP tarafından açıklanan sıralamasında elde edilen sonuçların Yakın Doğu Üniversitesi’nin sahip olduğu araştırma vizyonunun bir yansıması olduğunu vurguladı. Times Higher Education’ın dünyadaki en iyi 50 yaş altı üniversiteleri sıraladığı “Genç Üniversite Sıralaması 2024”te, Yakın Doğu Üniversitesi’nin dünya genelinde 139’uncu sırada yer aldığını da hatırlatan Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ, “Üniversitemizin küresel ölçekte sahip olduğu bu saygınlık, öğrencilerimizin tercihlerine de yansıyor. Yakın Doğu Üniversitesi’nin son 8 yıldır Kuzey Kıbrıs’ın en çok tercih edilen üniversitesi olması da bunun en önemli göstergesi” ifadesini kullandı.

Prof. Dr. Şanlıdağ, “Bu başarıda büyük emekleri olan, özverili bir şekilde yürüttükleri nitelikli araştırmaları ile bilimin her alanına büyük katkılar sağlayan, yol arkadaşlığı yapmaktan onur duyduğum bütün meslektaşlarımı gönülden kutluyorum” dedi.

 

Continue Reading