Connect with us

GÜNDEM

İngiltere genelinde 48 noktada Filistin’e destek gösterileri düzenlendi

Published

on

İngiltere genelinde 48 noktada toplanan vatandaşlar, Gazze’de acil ateşkes çağrısıyla yürüyüşler düzenledi.

Ülkede geçen ekimden beri Filistin’e destek yürüyüşleri düzenleyen sivil toplum örgütlerinin çağrısıyla binlerce kişi ülke genelindeki 48 noktada gerçekleştirilen eylemlere katıldı.

Başkent Londra’da, Gazze’de ateşkes çağrısıyla 11 eylem düzenlendi. Camden bölgesinde bir araya gelen eylemciler, ana muhalefetteki İşçi Partisi lideri Keir Starmer’ın Mornington Crescent bölgesindeki ofisine yürüdü.

Starmer’ın yanı sıra İngiltere hükümetini İsrail’e destek vermek ve soykırıma göz yummakla eleştiren eylemciler, “Özgür Filistin”, “Nehirden denize Filistin özgür olacak” ve “Çocukları bombalamayı durdurun” sloganları attı.

Burada toplananlara seslenen Camden Filistin Dayanışma Kampanyası Eş Başkanı Sabby Sagall, Starmer’ın soykırım işbirlikçisi olduğunu belirterek, “Bugün 31 bin sivil, İsrail’in sözde savunma kuvvetleri tarafından öldürüldü. Binlerce kişi Gazze’nin yok edilen şehirlerinin enkazı altında. Bu bir savaş suçudur.” diye konuştu.

“İsrail, antisemitizme cevap olarak kuruldu ancak daha çok antisemitizm üretiyor” diyen Sagall, İsrail’in, 1945’ten bu yana en çok Yahudi ölümüne sebep olan ülke olduğunu öne sürdü.

Sagall, İngiltere’nin Filistinlilere karşı sorumluluğu bulunduğunu belirterek, “Bir Yahudi olarak Filistin halkının yanındayım. Bu sorunu, bir insanı öbürüne tercih ederek çözemezsiniz. Filistin özgür olana kadar protestolarımızı sürdüreceğiz.” dedi.

Ülkenin önde gelen işçi sendikalarından Unison yöneticilerinden Liz Wheatley de konuşmasında, Starmer’ın İngiltere hükümeti ve ABD yönetimi güdümünde siyaset yaptığını söyledi.

Wheatley, İngiltere’de yaklaşan genel seçimler öncesi Filistin’e destek eylemcilerinin sesinin duyulması için protestoların önemli olduğuna dikkati çekti.

Öte yandan İsrail’e destek veren bir grup da Starmer’ın ofisi önünde bir araya geldi. İki eylemci grubun bir araya gelmesini engellemek isteyen polis, geniş güvenlik önlemi aldı.

İngiltere’de bugün ülkenin en büyük ikinci şehri Birmingham ve Galler’in başkenti Cardiff’in de aralarında bulunduğu 48 noktada Filistin’e destek yürüyüşleri gerçekleştirilirken Newcastle ve Worchester kentlerinde ise gıyabi cenaze törenleri düzenlendi.

Yarın da Liverpool, Londra, Reading ve Portsmouth kentlerinde Filistin’e destek yürüyüşleri yapılacak.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GÜNDEM

Fitch bu yıla ilişkin küresel ekonomik büyüme tahminini yükseltti

Published

on

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, küresel ekonomiye ilişkin büyüme beklentisini bu yıl için yüzde 2,4’ten yüzde 2,6’ya yükseltti.

Fitch, Küresel Ekonomik Görünüm Raporu’nun haziran sayısını “Para Politikası Yeni Bir Aşamaya Giriyor” başlığıyla yayımladı.

Raporda Avrupa’da toparlanma ihtimaline olan güven arttığı, Çin’in ihracat sektörü canlandığı ve Çin dışındaki gelişmekte olan piyasalarda iç talep daha güçlü bir ivme gösterdiği için küresel büyüme tahminlerinin yukarı yönlü revize edildiği aktarıldı.

Dünya ekonomisinin büyüme tahmininin 2024 yılı için yüzde 2,4’ten yüzde 2,6’ya çıkarıldığı kaydedilen raporda, küresel ekonominin 2025 ve 2026’da her iki yılda da yüzde 2,4 büyümesinin beklendiği kaydedildi.

ABD ekonomisi kademeli olarak yavaşlıyor

Raporda, ABD ekonomisinin yavaşladığı ancak bunun kademeli olduğu ve ülke ekonomisi için büyüme tahmininin bu yıl için değiştirilmeyerek yüzde 2,1 seviyesinde bırakıldığı belirtildi. ABD ekonomisinin 2025’te yüzde 1,5 ve 2026’da yüzde 1,6 büyümesinin beklendiği aktarıldı.

Avro Bölgesi ekonomisinin büyüme tahmininin ise bu yıl için yukarı yönlü revize edildiği belirtilen raporda, bölge ekonomisinin büyüme tahmininin 2024 yılı için yüzde 0,6’dan yüzde 0,8’e çıkarıldığı kaydedildi. Raporda, Avro Bölgesi ekonomisinin 2025’te yüzde 1,5 ve 2026’da yüzde 1,4 büyümesinin öngörüldüğü belirtildi.

Raporda, Çin ekonomisinin de büyüme tahmininin bu yıl için yüzde 4,5’ten yüzde 4,8’e yükseltildiği, ülke ekonomisinin 2025’te yüzde 4,5 ve 2026’da da yine yüzde 4,5 büyümesinin öngörüldüğü aktarıldı.

Küresel para politikası döngüsü yeni bir aşamaya giriyor

Merkez bankalarının artık para politikasını gevşetmeye yöneldiğine işaret edilen raporda, ancak enflasyonun şaşırtıcı derecede kalıcı olmaya devam ettiği ve küresel faiz oranlarının gelecek 12-18 ay boyunca “daha sığ” bir hızda düşmesinin beklendiği ifade edildi.

Raporda, küresel para politikası döngüsünün, faiz oranlarının yavaş ama yine de talebi kısıtlayacak seviyelere düşeceği yeni bir aşamaya girdiği aktarıldı.

Avrupa Merkez Bankasının (ECB) bu yıl iki kez daha faiz indirimi yapmasının öngörüldüğü belirtilen raporda, ABD Merkez Bankasının (Fed) eylül ayında faiz indirimine başlamasının ve aralık ayında bir faiz indirimi daha yapmasının beklendiği kaydedildi.

Raporda, merkez bankalarının özellikle yüksek hizmet enflasyonu ışığında para politikasını çok hızlı gevşetme konusunda temkinli davrandığı ifade edildi.

Türkiye’nin büyüme beklentisi bu yıl için yüzde 3,5’e yükseltildi

Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmelere de yer verilen raporda, ekonominin bu yılın ilk çeyreğinde ihracattaki toparlanma, ithalattaki keskin düşüş ve hala güçlü olan iç talep nedeniyle tahminlerin üzerinde büyüdüğü aktarıldı.

Raporda, Türkiye ekonomisinin büyüme tahmininin bu yıl için yüzde 2,8’den yüzde 3,5’e çıkarıldığı bildirildi. Ülke ekonomisinin 2025’te yüzde 3 ve 2026’da yüzde 3,2 büyümesinin beklendiği kaydedildi.

Daha sıkı para politikası, daha yavaş kredi büyümesi ve maliye politikasının beklenen sıkılaşmasının bu yıl enflasyonun düşürülmesine yardımcı olacağı, önemli baz etkileriyle de temmuz ayından itibaren yıllık oranın düşmesine katkıda bulunacağı belirtilen raporda yıl sonu enflasyon beklentisinin 2024 için yüzde 43, 2025 için yüzde 23 ve 2026 için 18 olduğu kaydedildi.

Continue Reading

GÜNDEM

Nikos Hristodulidis’ten Stewart’a sert tepki

Published

on

Rum Yönetimi, ara bölgede mahsur kalan sığınmacılar konusunda Birleşmiş Milletler’in (BM) tutumundan çok rahatsız olduğu iddia edildi.

Alithia gazetesinin “Lefkoşa, Colin Stewart ile Cephe Açtı” başlıklı haberinde, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Hristodulidis’in “sığınmacılar konusunu nasıl ele alacakları konusunda herhangi bir dersi kabul etmedikleri ve bu konuda birçok kez hassasiyet gösterdikleri” şeklindeki açıklamasının ardından Stewart’a cephe açıldığını yazdı.

Habere göre EDEK bir açıklama yaparak BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi ve Misyon Şefi Colin Stewart’ın görevden alınması çağrısında bulundu. Stewart’ın bir takım faaliyetlerinin soru işaretlerine neden olduğunu iddia eden EDEK, Barış Gücü’nün neden sığınmacıların ara bölgeye girmesine izin verdiği ve neden Barış Gücü’nün bu sığınmacıları Türkiye’ye geri göndermediği gibi bir takım soruları da gündeme getirdi. EDEK açıklamasında ayrıca Stewart’ı Rum Yönetimi ve egemenlik haklarını sabote etme girişiminde bulunmakla suçladı.

Öte yandan Politis gazetesi “33 Sığınmacı İçin Lefkoşa’da Bölünme” başlıklı haberinde, aralarında çocukların da bulunduğu 33 sığınmacının ara bölgede elverişsiz koşullarda yaşamaya devam etmesi konusunun devlet yetkililerinin kendi içinde ikiye bölündüğünü iddia etti.

Habere göre, ilgili makamlar, sığınmacıların ara bölgeye Kuzey’den geçtikleri gerekçesiyle  oluşan sorunu çözmeyi ret ederken sığınmacıların, UNFICYP kontrolündeki ara bölgede bırakılması da soru işaretlerine neden oluyor.

Sözkonusu bölgenin yıllardır “Kıbrıs Cumhuriyeti” toprağı olarak kabul edilen bir bölge olduğunu yazan gazete, UNFICYP’in çalışmalarının kolaylaştırılması için bölgenin BM’nin denetiminde olduğunu belirtti.

Gazete, Rum Yönetimi’nin geçişi kapatması ve sığınmacılara geçiş izni vermemesinin, “Kıbrıs Cumhuriyeti” toprağının yüzde 5 veya 6’sından ödün verdiği anlamına da geldiğini kaydetti. Ara bölgede gerçekte ne olduğunu görmeyi ret eden Rum yetkililerinin bu tutumunun, uluslararası toplum ve BM’ye bölgenin “işgal altında” olmadığı ve geçici olarak BM’ye verildiğinin ortaya konulmasına yönelik yıllardır sürdürülen çabaları da alaşağı ettiği iddia edildi.

Gazete Rum Yönetimi’nin izlediği bu taktiğin Türk askerine, dekonfrantasyon hattının genişliğine “göz koyma” bahanesi verdiğini de savundu.

Continue Reading

GÜNDEM

Türkiye’de bayram tatilinin acı bilançosu: 3 günde 22 kişi öldü, 4 bin 43 kişi yaralandı

Published

on

Türkiye’de 9 günlük Kurban Bayramı tatilinin 3 günü geride kalırken yaşanan trafik kazalarında 22 kişi hayatını kaybetti, 4 bin 43 kişi yaralandı.

Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabından 9 günlük bayram tatilinin 3. günününde hız denetimlerinin geceleri de radar ile devam ettiğini bildirirken, kazalara ilişkin bilgi verdi.

Bakan Yerlikaya, bayram tatilinin 3. gününde, 824 trafik kazasının meydana geldiğini, bu kazalarda 6 kişi hayatını kaybederken, bin 327 kişinin ise yaralandığını açıkladı.

Ayrıca 3. gün, 375 bin 311 araç denetlenirken, 23 bin 857 araca hız ve radar işlemi, 26  bin 786 araca ise diğer işlemler yapıldı.

3 GÜNÜN ACI BİLANÇOSU

Bayram tatilinin ilk 3 gününde (Cumartesi, Pazar ve Pazartesi) trafik kazalarında 22 kişi hayatını kaybederken 4 bin 43 kişi ise yaralandı.

Continue Reading