Connect with us

GÜNDEM

Ertuğruloğlu: Federasyon formülü temelinde bir müzakere sürecine dönülmesi mümkün değildir

Published

on

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğluoğlu, güncel gelişmelerle ilgili Türk Ajansı Kıbrıs’a (TAK) değerlendirmelerde bulundu.

“İngiliz Büyükelçisi Irfan Siddiq’ın Kıbrıs konusuyla ilgili haddini aşan görüşler ortaya koymayı adeta bir alışkanlık haline getirdiğini” söyleyen Ertuğruloğlu, “Son açıklamasıyla Siddiq, ‘Kıbrıs Türklerinin müzakere masasına dönmek için teşvik aradığını’ ve ‘Kıbrıs Rum tarafında müzakere masasına dönme iradesi bulunduğunu’ iddia etmekle Kıbrıs konusunda bilgi, niyet, vizyonunun ne kadar yanlış olduğunu göstermekte ve muhatap alınacak birisi olmadığını kanıtlamaktadır” dedi.

Siddiq’ın Kıbrıs konusundaki gerçekleri çarpıtma çabasında olduğunu bir kez daha gösterdiğini söyleyen Ertuğluoğlu, “Büyükelçi’yle Kıbrıs konusundaki vizyonumuzu defaatle paylaşmış olmamıza karşın, kendisinin Kıbrıs Türk tarafının iradesinde ‘esneklik’ olduğuna inandığını ifade etmesi ve böylece ülkemizin tez ve politikalarını bizden daha iyi bildiğini iddia etmesi hadsizliktir” şeklinde konuştu.

Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Siddiq’in Kıbrıs konusundaki görüşlerini empoze etmeyi hedefleyen bu yaklaşımı ayrıca, eski İngiliz sömürge zihniyetini çağrıştırmakta olup, kabul edilemezdir. Hatırlatmakta fayda görüyoruz ki, Büyükelçi’nin görüşleri her ne olursa olsun ve gündemi her ne kadar değiştirmeye çalışırsa çalışsın, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kıbrıs Türk Halkı’nın egemen Devleti’dir ve öyle kalacaktır. Aklını da, tavsiyelerini de, görüşlerini de kendine saklasın, bizim bunların hiçbirine ihtiyacımız yoktur”

–          “Federasyon formülü temelinde bir müzakere sürecine dönülmesi asla mümkün değildir. Sayın Holguin’e bu konudaki görüşümüz net bir şekilde izah edilecektir”

Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, BM Genel Sekreteri tarafından atanan Kişisel Temsilci Maria Angela Holguin’in Ada’ya yaptığı ilk ziyareti de değerlendirdi.

Holguin’in, 30 Ocak’ta her iki tarafla görüşmeler yaparak görevine resmen başladığını kaydeden Ertuğruloğlu, Türk tarafının Kişisel Temsilci atanmadan önce de, kendisinin altı ayı aşmayacak bir süre içinde, Ada’da iki taraf arasında yeni bir müzakere sürecine başlanmasına yönelik ortak bir zemin bulunup bulunmadığıyla ilgili çalışmalar yürütmesi kaydıyla atanmasına rıza verdiğini hatırlattı.

Ertuğruloğlu, “Bu çerçevede, Kıbrıs Türk tarafı, Kıbrıs konusunda yaşanan çıkmazın aşılabilmesi için ortaya koyduğu yeni vizyon ışığında, Kıbrıs Türk tarafının egemen eşitliği ve eşit uluslararası statüsünün teyit edilmesini müteakip Ada’daki iki Devlet’in iyi komşuluk ilişkileri içinde yeni bir işbirliği modeline girmesini desteklediğini Kişisel Temsilciye her fırsatta aktaracaktır” ifadelerini kullandı.

Holguin’in, Kıbrıs konusuyla ilgili farklı görüşlere sahip her kesimden temsilcilerle görüşmesinin önem arzettiğini hatırlatan Ertuğruloğlu, Kolombiyalı diplomatın sadece bir kesimin görüşlerini dinleyerek çıkarımlara varmasının veya genel resmi görmesinin mümkün olmadığına dikkat çekti.

Dışişleri bakanı Ertuğruloğlu, “Bir kez daha vurgulamakta fayda vardır ki Ada’daki taraflar arasında elli yılı aşkın bir süre devam eden ve 2017 yılında Crans-Montana’daki müzakere sürecinin çökmesiyle birlikte ‘tükenmiş’ olarak ilan ettiğimiz ‘federasyon’ formülü temelinde bir müzakere sürecine dönülmesi asla mümkün değildir. Kıbrıs Türk tarafı federasyon modelinden rızasını çekmiştir. Sayın Holguin’e bu konudaki görüşümüz net bir şekilde izah edilecektir” vurgusunda bulundu..

–          “BM Güvenlik Konseyi, taraflar arasındaki statü eşitsizliğinin ve statükonun adeta koruyucusu haline gelmiştir”

Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, Birleşmiş Milletler Barış Gücü’nün Ada’daki görev süresinin bir yıl süreyle uzatılmasına ilişkin alınan son BM Güvenlik Konseyi kararını da bir kez daha eleştirdi.

BM Güvenlik Konseyi kararının, geçmiş yıllarda olduğu gibi bu sefer de Kıbrıs Türk tarafının rızası aranmaksızın alınmasını kabul etmediklerini vurgulayan Ertuğruloğlu, “Ada’daki iki ayrı egemen eşit Devlet olduğu gerçeğini yok saymaya devam eden BM Güvenlik Konseyi, Kıbrıs konusunun özünü teşkil eden taraflar arasındaki statü eşitsizliğinin ve statükonun adeta koruyucusu haline gelmiştir” dedi.

Ertuğruloğlu sözlerini şöyle noktaladı:

“Kıbrıs konusunda yaşanacak herhangi bir gelişme, Ada’daki gerçeklerin ve Kıbrıs Türk tarafının yeni vizyonunun kabulünden geçmektedir. Uluslararası toplum Ada’da iyi komşuluk ilişkileri temelinde bir işbirliği ortamı yaratılmasını samimiyetle istiyorsa, bunun ancak mevcut iki Devlet’in egemen eşitliği ve eşit uluslararası statüsü temelinde gerçekleşebileceğini idrak etmesinin zamanı çoktan gelmiştir”

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GÜNDEM

ARIKLI’YA EN BAŞARILI BAKANLIK HİZMET ÖDÜLÜ TAKDİM EDİLDİ

Published

on

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, LOB’IN INTERNATIONAL tarafından İstanbul’da düzenlenen Uluslararası Kalite Zirvesi çerçevesinde Yılın En Başarılı Bakanlık Hizmet Ödülü aldı.

Bakan Arıklı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde uzun yıllar yapılamayan, yapılması zor veya imkânsız denen icraatlara imza atıldığı için bu ödüle layık görüldüğünü belirtti.

Ödül takdiminin ardından bir kısa bir konuşma yapan Arıklı, “İki yıllık süre içerisinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde, bayındırlık ve ulaştırma alanında gerçekten yapılamayan, yapılması çok zor hatta mümkün görülmeyen bir takım icraatlara imza attık. En önemli icraatımız da 2012 yılında ihale edilen ancak aradan yıllar geçmesine rağmen bir türlü bitirilemeyen, uluslararası nitelikte olan Ercan Havalimanı’nın açılmasıydı” dedi.

TÜRKİYE’NİN ÖNEMLİ KATKISI

Bakan Arıklı, Ercan Havalimanı’nın yeni pist ve terminalinin açılmasında, başta Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere diğer Türkiye Cumhuriyeti yetkililerinin çok önemli katkıları olduğunu belirtti.

Arıklı, “Ercan Havalimanı Türkiye’nin dördüncü büyük havalimanı, Orta Doğu’nun en büyük havalimanlarından bir tanesi ve yıllık 10 milyon yolcu kapasiteli bir havalimanı. Biz göreve geldikten sonra hedef koyduk, ‘bir yıl içerisinde açılacak’ dedik ve açtık. Bu bizim için başarı olarak kabul ediliyor” ifadelerini kullandı.

4.5G TEKNOLOJİSİ

2018’den bu yana bir türlü hayata geçirilemeyen 4.5G teknolojisini halkın hizmetine sunduklarını belirten Arıklı, son iki yıl içerisinde önemli bir bölümü Türkiye Cumhuriyeti’nin katkılarıyla yapılan karayolu projelerini tamamladıklarını kaydetti.

“Ancak önümüzde uzun bir yol ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni çok daha güçlü kılacak önemli projelerin hayata geçirilmesi görevi var” diyen Arıklı,  limanların özelleştirilmesi, her haneye ulaşacak fiber-optik altyapı ağı, çağdaş toplu taşıma sistemi, modern araç muayene sistemi ve karayolu ağının geliştirilmesinin başlıca hedefleri arasında yer aldığının altını çizdi.

 

Continue Reading

GÜNDEM

Bu akşam Berat kandili

Published

on

Bu akşam İslam dininin kutsal günlerinden, ramazan ayının habercisi olarak kabul edilen Berat Kandili.

Din Görevlileri Sendikası Başkanı Cengiz İşkey Kandil nedeniyle yayımladığı mesajda, “Berat Gecesi, akıp giden ömrümüzün muhasebesini yapmayı,  yaratılış gayemize uygun olmayan her türlü söz ve davranıştan uzak kalmayı bizlere hatırlatır. Kardeşliğimize, birlik ve beraberliğimize zarar veren her türlü öfke, kin, haset ve nefretten uzak durmamızı öğretir.” ifadelerini kullandı.

Berat Gecesi’nin ,  tövbe ve istiğfar gecesi olduğunu vurgulayan İşkey, “ Öyleyse bu mübarek geceyi hayatımızda tertemiz sayfalar açmak için fırsat bilmeli, yüce Rabbimizle aramızdaki en büyük engel olan haramlardan uzak durmaya gayret ederek, günahımızın ölçüsü ne olursa olsun, Allah’ın rahmetinden asla ümidimizi kesmeyelim.” dedi.

Berat Gecesi’nin , aynı zamanda dua gecesi olduğunu da hatırlatan İşkey,  Berat Gecesi’nin İslam alemi ve tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını diledi.

Continue Reading

GÜNDEM

KITREB Dünya Turist Rehberleri Günü’nü kutladı

Published

on

Kıbrıs Türk Rehberler Birliği (KITREB), 21 Şubat Dünya Turist Rehberleri Günü’nü kutladı.

KITREB’den yapılan açıklamaya göre, 21 Şubat Dünya Turist Rehberleri Günü’  Acapulco Otel’de düzenlenen  kokteyl ile kutlandı..

KITREB’in eğitim faaliyetlerine destek veren eğitmenlere belge ve  plaket takdiminin de yer aldığı geceye yaklaşık 150 turist rehberi katıldı.

KITREB Başkanı Dener Öymen, Dünya Turist Rehber Birlikleri Federasyonunun, 2024 senesinin temasını ‘’Yeşil Turizm’’ olarak belirlediğini hatırlatarak,

KITREB olarak özel ilgi turizmi için faaliyetleri artırıp, eğitim çalışmaları  yürüteceklerini kaydetti.

Öymen, “KITREB Yasası’nın tüm maddelerinin uygulanacağı, kaçak rehberliğin olmadığı, turizm emekçisi rehberlerin 2008 senesinden beridir yükselmeyen taban ücretinin artacağı, rehberlerin branş konusunda uzmanlaşacağı, Birliğimizin uluslararası üyeliğinin onaylanacağı ve turizmde hak ettiği değeri göreceği günler dilerim. Çünkü turist rehberi olmadan turizm olmaz.” dedi.

Continue Reading

Facebook