Connect with us

GÜNDEM

Erhürman: Üreticinin üretimden kopmamasına ihtiyacımız var

Published

on

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP), geçtiğimiz gün Güzelyurt’ta narenciye üreticileriyle bir araya gelerek sorunları dinledi. CTP Güzelyurt İlçesi tarafından Kıbrıs Türk Belediye Çalışanları Sendikası (Bel-Sen) Lokali’nde gerçekleştirilen toplantıya Genel Başkan Tufan Erhürman, Genel Sekreter Asım Akansoy, MYK üyeleri, milletvekilleri, Güzelyurt İlçe Başkanı Çağlar Gulamkadir, İlçe Yönetim Kurulu ile Güzelyurt İlçesi Narenciye Komitesi üyeleri katıldı. Toplantıda Kuzey Kıbrıs Türk Narenciye Üreticiler Birliği Başkanı Turgut Akçın, Kıbrıs Türk Narenciye Üreticileri Birliği Başkanı Ali Alioğlu ve Güzelyurt – Lefke Üreticiler Birliği Başkanı Sami Dayıoğlu ile bu birliklerin üyeleri de hazır bulundu.

Gulamkadir: Amacımız bağcıyı dövmek değil, üzüm yemek

Toplantıda açılış konuşmasını yapan Güzelyurt İlçe Başkanı Çağlar Gulamkadir, Güzelyurt’ta üretimle ilgili çok ciddi bir kriz ortamı olduğuna vurgu yaptı. Güzelyurt’un en büyük sorunlarının narenciye ve Güzelyurt Hastanesi olduğunu dile getiren Gulamkadir, Güzelyurt İlçesi olarak bu sorunlara çözüm bulma amacı ile bu toplantıyı organize ettiklerini ifade etti. Gulamkadir, “Amacımız bağcıyı dövmek değil, üzüm yemek” dedi. Üreticilerin aktaracağı sorunlar ışığında politikalarını ve çözüm önerilerini şekillendireceklerini kaydeden Gulamkadir, amaçlarının Güzelyurt halkına hizmet etmek olduğunu söyledi. Gulamkadir konuşmasının sonunda, toplantıyı organize etmek için katkı koyan 3 birlik başkanına teşekkür etti.

Erhürman: Üreticinin üretimden kopmamasına ihtiyacımız var

Toplantı esnasında söz alan CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, doğru yöntemleri uygulayarak üretime sahip çıkmaları gerektiğini vurguladı. Üreticilerden aldıkları bilgiler doğrultusunda politikalarını şekillendireceklerini ifade eden Erhürman, en kısa zamanda bir çalıştay yapılıp sorunların masaya yatırılmasını ve çözüm önerilerinin ortaya çıkması gerektiğini belirtti. Teşviklendirmenin planlama üzerinden yapılması gerektiğine işaret eden Erhürman, bu planlamanın yapılabilmesi için istikrarlı bir hükümet yapısının şart olduğunu söyledi. Sürekli değişen hükümet yapılarında bu tip sorunların çözülmesinin zor olduğuna değinen Erhürman, sorunların çözümü için kooperatifleşmeyi işaret etti.

Tüm bunları konuşmak için bir çalıştaya ihtiyaç duyulduğunun altını çizen Erhürman, ”Doğru yöntemleri uygulamazsak üretilen ürünleri değiştirmenin bir manası kalmaz. Hepimiz inanıyoruz ki bu ülkede hepimizin üretmeye ve üretimin sürdürülebilirliğine ihtiyacımız var. Üreticinin üretimden kopmamasına ihtiyacımız var” dedi. Üretimin değerinin pandemi döneminde bir kez daha anlaşıldığına değinen Erhürman, “Bunu unutma hakkımız yok. Sorunlarımızı çözüp üretimi kurtarmamız lazım” dedi. Yeşillenme hastalığıyla ilgili de hemen bir girişim yapacaklarını ve hükümet yetkilileriyle görüşeceklerini belirten Tufan Erhürman, üreticilerin bilgi ve deneyimlerinden yararlanmak istediklerini söyledi.

Üretici birliklerinden hükümete ortak çağrı: Ürün dalında kaldı, hemen çözüm bulunmalı

CTP Güzelyurt İlçesi tarafından organize edilen görüşmeye katılan üretici birlikleri ise Mandorayı Rusya ve Kuzey Irak gibi ülkelere ihraç ettiklerini, burada yaşanan savaşlardan dolayı ihracatın durduğunu vurguladılar. Kıbrıs’ın kuzeyinde yeşillenme hastalığı bulunduğunu belirten üreticiler, bundan dolayı sıkıntı yaşadıklarını aktardılar. Ayrıca üretim maliyetlerinin dövize endeksli olmasından ötürü de çeşitli sorunlar yaşayan üreticiler, buna bağlı olarak elektrik ve su maliyetlerinin de artmasından dolayı emeklerinin karşılığını alamamaktan dert yandı. Üreticiler, halen daha narenciyenin dalında kaldığını, ürün fiyatının hala açıklanmadığını, teşviklerin açıklanmasında da hükümetin geç kaldığını söylediler. Üreticiler ayrıca, ihracattaki sorunların aşılması için hükümet ve muhalefetin birlikte çözüm üreterek sorunu aşması gerektiğine değindi.

CYPFRUVEX, ihracatta yetersiz kalıyor

En büyük sorunlarının ürettikleri malları pazarlayamamak olduğuna değinen üreticiler, CYPFRUVEX’in gerek ürünleri işleme, gerekse ihracat konularında yetersiz kaldığını belirtti. Mandora gibi kısıtlı hasat dönemi olan ürünlerde kesim ekiplerinin Türkiye’den geldiğini aktaran üreticiler, ekiplerin ya gelmediğini, ya da geç geldiklerini dile getirdiler.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GÜNDEM

ARIKLI’YA EN BAŞARILI BAKANLIK HİZMET ÖDÜLÜ TAKDİM EDİLDİ

Published

on

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, LOB’IN INTERNATIONAL tarafından İstanbul’da düzenlenen Uluslararası Kalite Zirvesi çerçevesinde Yılın En Başarılı Bakanlık Hizmet Ödülü aldı.

Bakan Arıklı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde uzun yıllar yapılamayan, yapılması zor veya imkânsız denen icraatlara imza atıldığı için bu ödüle layık görüldüğünü belirtti.

Ödül takdiminin ardından bir kısa bir konuşma yapan Arıklı, “İki yıllık süre içerisinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde, bayındırlık ve ulaştırma alanında gerçekten yapılamayan, yapılması çok zor hatta mümkün görülmeyen bir takım icraatlara imza attık. En önemli icraatımız da 2012 yılında ihale edilen ancak aradan yıllar geçmesine rağmen bir türlü bitirilemeyen, uluslararası nitelikte olan Ercan Havalimanı’nın açılmasıydı” dedi.

TÜRKİYE’NİN ÖNEMLİ KATKISI

Bakan Arıklı, Ercan Havalimanı’nın yeni pist ve terminalinin açılmasında, başta Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere diğer Türkiye Cumhuriyeti yetkililerinin çok önemli katkıları olduğunu belirtti.

Arıklı, “Ercan Havalimanı Türkiye’nin dördüncü büyük havalimanı, Orta Doğu’nun en büyük havalimanlarından bir tanesi ve yıllık 10 milyon yolcu kapasiteli bir havalimanı. Biz göreve geldikten sonra hedef koyduk, ‘bir yıl içerisinde açılacak’ dedik ve açtık. Bu bizim için başarı olarak kabul ediliyor” ifadelerini kullandı.

4.5G TEKNOLOJİSİ

2018’den bu yana bir türlü hayata geçirilemeyen 4.5G teknolojisini halkın hizmetine sunduklarını belirten Arıklı, son iki yıl içerisinde önemli bir bölümü Türkiye Cumhuriyeti’nin katkılarıyla yapılan karayolu projelerini tamamladıklarını kaydetti.

“Ancak önümüzde uzun bir yol ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni çok daha güçlü kılacak önemli projelerin hayata geçirilmesi görevi var” diyen Arıklı,  limanların özelleştirilmesi, her haneye ulaşacak fiber-optik altyapı ağı, çağdaş toplu taşıma sistemi, modern araç muayene sistemi ve karayolu ağının geliştirilmesinin başlıca hedefleri arasında yer aldığının altını çizdi.

 

Continue Reading

GÜNDEM

Bu akşam Berat kandili

Published

on

Bu akşam İslam dininin kutsal günlerinden, ramazan ayının habercisi olarak kabul edilen Berat Kandili.

Din Görevlileri Sendikası Başkanı Cengiz İşkey Kandil nedeniyle yayımladığı mesajda, “Berat Gecesi, akıp giden ömrümüzün muhasebesini yapmayı,  yaratılış gayemize uygun olmayan her türlü söz ve davranıştan uzak kalmayı bizlere hatırlatır. Kardeşliğimize, birlik ve beraberliğimize zarar veren her türlü öfke, kin, haset ve nefretten uzak durmamızı öğretir.” ifadelerini kullandı.

Berat Gecesi’nin ,  tövbe ve istiğfar gecesi olduğunu vurgulayan İşkey, “ Öyleyse bu mübarek geceyi hayatımızda tertemiz sayfalar açmak için fırsat bilmeli, yüce Rabbimizle aramızdaki en büyük engel olan haramlardan uzak durmaya gayret ederek, günahımızın ölçüsü ne olursa olsun, Allah’ın rahmetinden asla ümidimizi kesmeyelim.” dedi.

Berat Gecesi’nin , aynı zamanda dua gecesi olduğunu da hatırlatan İşkey,  Berat Gecesi’nin İslam alemi ve tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını diledi.

Continue Reading

GÜNDEM

KITREB Dünya Turist Rehberleri Günü’nü kutladı

Published

on

Kıbrıs Türk Rehberler Birliği (KITREB), 21 Şubat Dünya Turist Rehberleri Günü’nü kutladı.

KITREB’den yapılan açıklamaya göre, 21 Şubat Dünya Turist Rehberleri Günü’  Acapulco Otel’de düzenlenen  kokteyl ile kutlandı..

KITREB’in eğitim faaliyetlerine destek veren eğitmenlere belge ve  plaket takdiminin de yer aldığı geceye yaklaşık 150 turist rehberi katıldı.

KITREB Başkanı Dener Öymen, Dünya Turist Rehber Birlikleri Federasyonunun, 2024 senesinin temasını ‘’Yeşil Turizm’’ olarak belirlediğini hatırlatarak,

KITREB olarak özel ilgi turizmi için faaliyetleri artırıp, eğitim çalışmaları  yürüteceklerini kaydetti.

Öymen, “KITREB Yasası’nın tüm maddelerinin uygulanacağı, kaçak rehberliğin olmadığı, turizm emekçisi rehberlerin 2008 senesinden beridir yükselmeyen taban ücretinin artacağı, rehberlerin branş konusunda uzmanlaşacağı, Birliğimizin uluslararası üyeliğinin onaylanacağı ve turizmde hak ettiği değeri göreceği günler dilerim. Çünkü turist rehberi olmadan turizm olmaz.” dedi.

Continue Reading

Facebook