Connect with us

GÜNDEM

Aziz Gülbahar: Holguin ortak zemin olmadığı yönünde rapor hazırlamaktan öteye gitmemeli

Published

on

Milli Mücadele Vakfı Başkanı Aziz Gülbahar ve Vakıf Yönetim Kurulu, YDP’ye ziyaret gerçekleştirdi. Gülbahar burada yaptığı konuşmasında, “Holguin’in ortak zemin olmadığı yönünde rapor hazırlamaktan öteye gitmesine izin verilmemesi gerekiyor” dedi.

Milli Mücadele Vakfı Başkanı Aziz Gülbahar ve Vakıf Yönetim Kurulu, Yeniden Doğuş Partisi’ni (YDP) ziyaret etti.

Vakıf, YDP Genel Merkezi’nde YDP Genel Başkanı, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı tarafından kabul edildi. Kabulde, parti yetkilileri de hazır bulundu.

Kabulde ilk olarak söz alan Milli Mücadele Vakfı Başkanı Aziz Gülbahar, Milli Mücadele Vakfı’nın 6 Mayıs itibarıyla yeniden faaliyetlerine başladığını açıklayarak, Vakfın esas hedefinin Türkiye ile birlikte belirlenen milli Kıbrıs politikasını desteklemek, milli şuur ve milli değerlere sahip çıkmak olduğunu kaydetti.

Gülbahar, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Birleşmiş Milletlere KKTC’nin savunması için yaptığı çağrının Kıbrıs Türk halkı için bir milat ve bir mihenk taşı olduğunu belirterek, bu kapsamda KKTC Meclisi’nin de bir karar almasının önemli olduğunu söyledi.

Halen daha Meclis tutanaklarında federal çözüm kararının yer aldığını ifade eden Gülbahar, hükümete çağrıda bulunarak, mecliste iki devletli çözümü destekleyen bir karar alınması ve tanınma yolundaki adımlara ağırlık verilmesi talebinde bulundu.

Gülbahar, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Kişisel Temsilcisi Maria Angela Holguin Cuellar’ı da “aleyhlerine yürüttüğü çalışmalardan dolayı” eleştirerek, Holguin’in ortak zemin olmadığı yönünde rapor hazırlamaktan öteye gitmesine izin verilmemesi gerektiğini ifade etti.

Yurtdışında yaşayan KKTC vatandaşlarına da yasal düzenlemeyle oy kullanma hakkının verilmesinin önemine de değinen Gülbahar, bunun yanında yurtdışında yaşayan Kıbrıslı Türklerin bir araya getirileceği bir etkinliğin düzenlenmesi görüşlerini de paylaştı.

5. kol faaliyetlerine yönelik tedbirlerin alınması, BRTK ve TAK’ın güçlendirilmesi, milli mücadele tarihinin doğru bir şekilde okutulması ve tarih kitaplarının hatalardan arındırılması, KKTC’nin ekonomik olarak kalkınması için adımlar atılması, vergi adaletinin sağlanması, iş imkanı yaratacak projelere öncelik verilmesi gibi konular hakkında da konuşan Gülbahar, devlet yapısının güçlendirilmesinin gerekliliğine dikkat çekti.

ARIKLI: MECLİS KARARI KONUSUNDA HÜKÜMET NEZDİNDE GİRİŞİMDE BULUNACAĞIZ

YDP Genel Başkanı, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı da, ziyaretten dolayı teşekkür ederek, KKTC’nin yaşatılması ve tanıtılması için adımlar atılması ve gündeme getirilmesine yönelik çalışmaların önemli olduğunu kaydetti, Vakfa çalışmalarında her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirtti.

Arıklı, Milli Mücadele Vakfı’nın görüşlerinin YDP’nin görüşleriyle örtüştüğüne işaret ederek, bir Meclis kararı alınarak eşit egemenliğe dayalı iki devletli politikaya destek verilmesinin kendilerinin de arzusu olduğunu kaydetti. Barış Harekatı’nın 50’nci yıl dönümünde bu konuyla ilgili sağlam bir adım atılması gerektiğini söyleyen Arıklı, hükümet nezdinde girişimde bulunacaklarını açıkladı.

Yurtdışında yaşayan Kıbrıslı Türklere oy hakkı verilmesi konusunda da hemfikir olduklarını ifade eden Arıklı, demokratik ülkelerde yurtdışındaki vatandaşlara bu hakkın tanındığına dikkat çekti.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Kişisel Temsilcisi Maria Angela Holguin Cuellar’ın adada “maksadını aşan faaliyetlerde bulunmasından” duydukları rahatsızlığı dile getiren Arıklı, Holguin’in YDP ile görüşmediğini hatırlatarak, “Temsil ettiğimiz kesimin düşüncelerini dikkate almazsa, biz de onu almayız. Hanımefendi misyonunu tamamlamıştır. Bir an önce evine dönmelidir” dedi.

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GÜNDEM

Mangaldan sıçrayan kıvılcımlar yangın çıkardı

Published

on

Lefkoşa’nın Küçük Kaymaklı bölgesinde sönmemiş mangaldan sıçrayan kıvılcımlar yangına neden oldu.

Lefkoşa’nın Küçük Kaymaklı bölgesinde saat 00.50 sıralarında A.G.(E-38), apartmanın terasında sönmemiş şekilde bırakmış olduğu mangaldan atılan kıvılcımların teras katında bulunan ve başka bir şahsa ait olup içerisinde muhtelif ev eşyalarının olduğu ahşaptan imal edilmiş ambarı tutuşturması sonucu yangın meydana geldi.

Polisten verilen bilgiye göre, yangın itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü.

Yangın sonucu ahşap ambar ve içerisinde bulunan 1 adet vantilatör, 1 adet gazlı soba ve muhtelif ev eşyaları yanarak kullanılmaz hale geldi.

Bahse konu şahıs hakkında yasal işlem başlatıldı, soruşturma devam ediyor.

Continue Reading

GÜNDEM

BM: İsrail’in Gazze’ye saldırıları 39 milyon ton enkaza yol açtı

Published

on

Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP), İsrail’in 7 Ekim’den sonra Gazze Şeridi’ndeki yerleşim alanlarına saldırılarının 39 milyon ton enkaza yol açtığını bildirdi.

UNEP, Gazze’ye yönelik saldırıların çevreye etkisine ilişkin bir rapor yayımladı.

Raporun, güvenlik durumu ve erişim engelleri nedeniyle uzaktan ve Birleşmiş Milletlerin (BM) sahadaki faaliyetlerinden elde edilen bilgilerle hazırlandığına dikkati çekilerek, güvenlik durumu elverişli hale geldiğinde saha çalışması yapılacağı kaydedildi.

– “Çevreye etkiler daha önce görülmemiş boyutta”

“Gazze’deki savaşın çevreye etkileri daha önce görülmemiş boyutta.” ifadesine yer verilen raporda, Gazze toplumunun toprak, su ve hava kirliliği risklerine maruz bırakıldığına ve doğal ekosisteme geri dönülmez zarar bırakıldığına işaret edildi.

Raporda, hayatların korunması ve çevreye etkinin azaltılması için acilen ateşkes çağrısı yapıldı.

– “39 milyon ton enkaza yol açtı”

Gazze’de şimdiye kadar çevre yönetimine ilişkin kaydedilen adımların çatışma nedeniyle kaybedildiği bildirilen raporda, “Saldırılar, Gazze Şeridi’nde 39 milyon ton enkaza yol açtı. Bu, Gazze’nin her bir metrekaresinde 107 kilogram ve 2017’de Musul’daki çatışmanın 5 katı daha fazla enkaza tekabül ediyor.” ifadeleri kullanıldı.

Raporda, enkaz altında gömülü cesetlerin bulunduğu, bu konunun hassasiyet gerektirdiği kaydedildi.

Molozların temizlenmesinin “çok büyük ve karmaşık” bir iş olacağı belirtilen raporda, bu sürecin yeniden inşa çalışmalarında ele alınması gerektiğinin altı çizildi.

Raporda, su, sıhhi tesisat ve hijyen sistemlerinin hemen hemen hepsinin çöktüğüne işaret edilerek, lağım sularının denizler, toprak, tatlı su ve gıdalara dahi karışmaya başladığına ilişkin uyarı yapıldı.

Katı atık yönetim sisteminin de çok büyük yıkıma uğradığı kaydedilen raporda, Gazze’deki 6 katı atık yönetim tesisinden 5’inin zarar gördüğü aktarıldı.

Raporda, Gazze’nin yoğun nüfuslu alanlarında bulunan cephane ve patlayıcı kimyasalların toprak ve su kaynaklarını kirlettiği, güneş panellerinin zarar görmesi sonucu ağır metal sızıntısı riskinin önemli olduğu belirtildi.

İsrail’in Gazze’de tünel sistemlerini su pompalayarak yıkma girişimlerinin de çevresel zarara yol açacağı altı çizilen raporda, Gazze’deki çevre sorunlarına acil çözüm bulunması gerektiği vurgulandı.

Continue Reading

GÜNDEM

Arda Güler ve Mert Müldür, ilk maçların en iyi golü kategorisinde aday gösterildi

Published

on

Milli futbolcular Arda Güler ve Mert Müldür, 2024 Avrupa Şampiyonası’nda (EURO 2024) “ilk grup maçlarının en iyi golü” için oylanacak.

UEFA’nın internet sitesinde başlatılan oylamada, ay-yıldızlıların 3-1 kazandığı Gürcistan mücadelesinde rakip fileleri havalandıran Arda Güler ve Mert Müldür, “ilk grup maçlarının en iyi golü” kategorisinde aday gösterildi.

Ukrayna’yı 3-0 yenen Romanya’nın ilk golünü atan Nicolae Stanciu ve Arnavutluk’u 2-1 mağlup eden İtalya’nın galibiyet golünü kaydeden Nicolo Barella da adaylar arasında yer aldı.

Continue Reading