Connect with us

GÜNDEM

Ataoğlu: “Çevre konularına duyarsız kalmayın… 123 Çevre İhbar Hattı’nı kullanarak mücadelemize destek olun”

Published

on

Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, çevre konularına duyarsız kalınmaması çağrısında bulunarak, ALO 123 Çevre İhbar Hattı’nı kullanarak mücadeleye destek olunabileceğini kaydetti.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Çevre Koruma Dairesi bünyesinde sürdürülen çalışmalarla ilgili düzenlenen değerlendirme toplantısında konuşan Bakan Ataoğlu, Çevre Koruma Dairesi’nin çalışmalarının yanında, halkın çevre konularına duyarlılığının büyük önem arz ettiğini belirtti.

-“Yakıt ve hava kalitesi laboratuvarı devrede”

Ataoğlu, uzun zamandır devam eden çalışmalar neticesinde, yakıt ve hava kalitesi laboratuvarının devrede olduğunu belirtti.

“Ülkemize gelen kömürlerin ve yakıtın laboratuvarda yapılan testleri sonucunda, belirli kriterlere uygun olan kömür ve yakıtın ülkemize girişi sağlanıyor.” diyen Ataoğlu, aynı zamanda yakıt ve hava kalitesi laboratuvarı sayesinde, baca filtrelerinin de kontrollerinin yapıldığını söyledi.

-9 hava kalitesi ölçüm merkezi var

Ataoğlu, ülke genelinde 9 tane hava kalitesi ölçüm merkezinin olduğunu da belirterek, düzenli olarak hava kalitesinin ölçümlerinin yapıldığını, alınan sonuçların da rutin olarak kamuoyu ile paylaşıldığını ifade etti.

– “Çevrim içi Sürekli Atık Su İzle Merkezi sayesinde denizlerimiz kontrol altında”

Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Ataoğlu, Bakanlık bünyesinde kurulan Sürekli Atık Su İzleme (SAİS) Merkezi sayesinde, arıtma tesislerin çıkış sularının 7/24 çevrim içi kontrol edildiğini dile getirdi.

Ataoğlu, bu sayede, deniz kirliliğinin önüne geçildiğini belirterek, özellikle yaz aylarında halkın en fazla merak ettiği, hangi denizlere güvenle girilebileceği konularının da bu sayede netlik kazandığının, dolayısıyla halkın konuyla ilgili olarak Çevre Koruma Dairesi’nin uyarılarını dikkate alması gerektiğinin altını çizdi.

-“Mavi bayrak uygulaması başlatılacak”

Ataoğlu, kontrol sonuçlarına göre denizlerde “mavi bayrak” uygulamasının başlatılacağını, bu sayede de halkın mavi bayraklı denizlere gönül rahatlığı ile girebileceklerini ifade etti.

– “Çevre eğitimi müfredat dahiline alındı”

Ataoğlu, Çevre Koruma Dairesi teknik personelinin uzun çalışmaları sonucunda, Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan protokolle, çevre eğitiminin müfredat dahiline alındığına dikkati çekerek, çevre bilincinin küçük yaşlarda edinilmesi gerektiğini vurguladı.

“Okullarımızda okutulan çevre derslerine ek olarak, Çevre Dairesi teknik personellerimizce, ülke genelindeki okullarımıza yönelik çevre seminerlerimiz de devam ediyor.” diyen Ataoğlu, çevreye olan duyarlılığın ve farkındalığın, uzun soluklu bir yatırım olduğunu, küçük yaşlardan başlayarak verilecek eğitimler sayesinde de ülkenin sürdürülebilir bir çevre bilincine sahip olabileceğine dair inancını ifade etti.

– “Her perşembe 6 ilçemizde çevre temizliği yapılıyor”

Çevre Koruma Dairesi’nin sorumluluğu olmamasına karşın, farkındalığı arttırmak ve çevre bilincini yaymak maksadıyla, bölge belediyeleri ve sivil toplum kuruluşları iş birliğiyle her hafta perşembe günleri, 6 ilçede çevre temizliği yapıldığını belirten Ataoğlu, “Biz temizliyoruz, ertesi günü maalesef hiç temizlenmemiş gibi bir görüntü ile karşı karşıya kalıyoruz” dedi.

Ataoğlu, yapılan çevre temizliğinin sadece farkındalığı ve bilinci arttırmaya yönelik, örnek olması için yapılan çalışmalar olduğuna dikkati çekerek, “Mesele temizlemek değildir, mesele temiz tutabilecek bilince erişebilmektir. İşte bizim bu anlamda yaptığımız çalışmaların hepsinin amacı, bu bilinci toplumun geneline yayabilmektir” dedi.

– “Eşek yönetim projesi devrede”

“Özellikle Karpaz bölgesinde yaşayan vatandaşların en büyük şikayet konusu olan eşeklerin verdikleri zararların önlenmesi ve hür eşeklerin sürdürülebilir bir şekilde yaşamlarını sürdürmelerini sağlayacak, Erenköy Dipkarpaz Belediyesi, Taşkent Doğa Parkı ve Bakanlığımız arasında bir protokol imzaladık.” diyen Ataoğlu, protokol çerçevesinde hür eşeklerin toplanarak kontrol altına alınması, hayvan refahının korunması ve hür eşeklerin doğaya olan tahribatının önlenmesinin amaçlandığını kaydetti.

– “Tehlikeli atıklar tesiste bertaraf ediliyor”

Ataoğlu, Çevre Koruma Dairesi’nce yürütülen çalışmalar sayesinde Gürdağ Entegre Tehlikeli Atık Geri Dönüşüm Bertaraf Tesisi ile tehlikeli atıkların ülkede bertaraf edilmesinin sağlandığını belirtti.

Bakan Ataoğlu, ülkeler arasında tehlikeli atıkların gönderilmesinin yasalar tahtında mümkün olmadığını da hatırlatarak, Gürdağ Entegre Tehlikeli Atık Geri dönüşüm ve Bertaraf Tesisi’nin, bu anlamda önemli bir adım olduğunu belirtti.

Tesisin kurulmasıyla, Devlet Laboratuvarı’ndaki tarihi geçmiş ilaçlar ile birlikte Tarım Bakanlığına ait tarihi geçmiş zirai ilaçların bertarafının sağlandığını söyleyen Ataoğlu, Gürdağ’a duyarlılığından dolayı da teşekkür etti.

– “Amacımız sürdürülebilir bir çevreyi gelecek nesillere aktarmak”

Ataoğlu, Çevre Dairesi’nin çalışmaları, müfredat dahilinde öğretmenlerin verdiği eğitimlerin ve gençler ile sivil toplum örgütlerinin yaptığı farkındalık etkinliklerinin hedefinin sürdürülebilir bir çevreyi gelecek nesillere aktarabilmeyi başarabilmek olduğunun altını çizdi.

Ataoğlu, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nü de sembolik olarak kutlama hedefinde olduklarını da kaydederek, halka çevre konularında duyarlı olma çağırısını yineleyerek, “ALO 123 Çevre İhbar Hattı’nı kullanarak, bu mücadelemizde bizlere destek olunuz” dedi.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GÜNDEM

Mangaldan sıçrayan kıvılcımlar yangın çıkardı

Published

on

Lefkoşa’nın Küçük Kaymaklı bölgesinde sönmemiş mangaldan sıçrayan kıvılcımlar yangına neden oldu.

Lefkoşa’nın Küçük Kaymaklı bölgesinde saat 00.50 sıralarında A.G.(E-38), apartmanın terasında sönmemiş şekilde bırakmış olduğu mangaldan atılan kıvılcımların teras katında bulunan ve başka bir şahsa ait olup içerisinde muhtelif ev eşyalarının olduğu ahşaptan imal edilmiş ambarı tutuşturması sonucu yangın meydana geldi.

Polisten verilen bilgiye göre, yangın itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü.

Yangın sonucu ahşap ambar ve içerisinde bulunan 1 adet vantilatör, 1 adet gazlı soba ve muhtelif ev eşyaları yanarak kullanılmaz hale geldi.

Bahse konu şahıs hakkında yasal işlem başlatıldı, soruşturma devam ediyor.

Continue Reading

GÜNDEM

BM: İsrail’in Gazze’ye saldırıları 39 milyon ton enkaza yol açtı

Published

on

Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP), İsrail’in 7 Ekim’den sonra Gazze Şeridi’ndeki yerleşim alanlarına saldırılarının 39 milyon ton enkaza yol açtığını bildirdi.

UNEP, Gazze’ye yönelik saldırıların çevreye etkisine ilişkin bir rapor yayımladı.

Raporun, güvenlik durumu ve erişim engelleri nedeniyle uzaktan ve Birleşmiş Milletlerin (BM) sahadaki faaliyetlerinden elde edilen bilgilerle hazırlandığına dikkati çekilerek, güvenlik durumu elverişli hale geldiğinde saha çalışması yapılacağı kaydedildi.

– “Çevreye etkiler daha önce görülmemiş boyutta”

“Gazze’deki savaşın çevreye etkileri daha önce görülmemiş boyutta.” ifadesine yer verilen raporda, Gazze toplumunun toprak, su ve hava kirliliği risklerine maruz bırakıldığına ve doğal ekosisteme geri dönülmez zarar bırakıldığına işaret edildi.

Raporda, hayatların korunması ve çevreye etkinin azaltılması için acilen ateşkes çağrısı yapıldı.

– “39 milyon ton enkaza yol açtı”

Gazze’de şimdiye kadar çevre yönetimine ilişkin kaydedilen adımların çatışma nedeniyle kaybedildiği bildirilen raporda, “Saldırılar, Gazze Şeridi’nde 39 milyon ton enkaza yol açtı. Bu, Gazze’nin her bir metrekaresinde 107 kilogram ve 2017’de Musul’daki çatışmanın 5 katı daha fazla enkaza tekabül ediyor.” ifadeleri kullanıldı.

Raporda, enkaz altında gömülü cesetlerin bulunduğu, bu konunun hassasiyet gerektirdiği kaydedildi.

Molozların temizlenmesinin “çok büyük ve karmaşık” bir iş olacağı belirtilen raporda, bu sürecin yeniden inşa çalışmalarında ele alınması gerektiğinin altı çizildi.

Raporda, su, sıhhi tesisat ve hijyen sistemlerinin hemen hemen hepsinin çöktüğüne işaret edilerek, lağım sularının denizler, toprak, tatlı su ve gıdalara dahi karışmaya başladığına ilişkin uyarı yapıldı.

Katı atık yönetim sisteminin de çok büyük yıkıma uğradığı kaydedilen raporda, Gazze’deki 6 katı atık yönetim tesisinden 5’inin zarar gördüğü aktarıldı.

Raporda, Gazze’nin yoğun nüfuslu alanlarında bulunan cephane ve patlayıcı kimyasalların toprak ve su kaynaklarını kirlettiği, güneş panellerinin zarar görmesi sonucu ağır metal sızıntısı riskinin önemli olduğu belirtildi.

İsrail’in Gazze’de tünel sistemlerini su pompalayarak yıkma girişimlerinin de çevresel zarara yol açacağı altı çizilen raporda, Gazze’deki çevre sorunlarına acil çözüm bulunması gerektiği vurgulandı.

Continue Reading

GÜNDEM

Arda Güler ve Mert Müldür, ilk maçların en iyi golü kategorisinde aday gösterildi

Published

on

Milli futbolcular Arda Güler ve Mert Müldür, 2024 Avrupa Şampiyonası’nda (EURO 2024) “ilk grup maçlarının en iyi golü” için oylanacak.

UEFA’nın internet sitesinde başlatılan oylamada, ay-yıldızlıların 3-1 kazandığı Gürcistan mücadelesinde rakip fileleri havalandıran Arda Güler ve Mert Müldür, “ilk grup maçlarının en iyi golü” kategorisinde aday gösterildi.

Ukrayna’yı 3-0 yenen Romanya’nın ilk golünü atan Nicolae Stanciu ve Arnavutluk’u 2-1 mağlup eden İtalya’nın galibiyet golünü kaydeden Nicolo Barella da adaylar arasında yer aldı.

Continue Reading