Connect with us

GÜNDEM

Stefanu’dan Kıbrıslı Türklere teşekkür

Published

on

AKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanu, dünkü açıklamasında, Kıbrıslı Türklerin katılımıyla gerçekleşen Avrupa Parlamentosu seçimlerine vurgu yaparak, bu seçimin önemine dikkat çekti.  Stefanos Stefanu, açıklamasında, Avrupa Parlamentosu seçimlerinde Kıbrıslı Türklerle birlikte verilen ortak mücadeleye vurgu yaparak, ‘ortak mücadele ettiğimiz tek seçim’ ifadesini kullandı. Ayrıca Partisinin hedeflerine ulaşamamasına rağmen yerel yönetim seçimlerindeki başarılarına da değinen Stefanu, ilerici bir çizgide mücadele etmeye devam edeceklerini belirtti.”

AKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanu’nun dün akşam yaptığı açıklama:

Toplum konuştuğunda parti olarak dinleme yükümlülüğümüz var. AKEL uzun tarihi süreci boyunca hep bunu yaptı ve bu seçimde de bunu yapmayı hedefliyoruz.

Halkın kanaati net ve biz söz oyunlarının arkasına saklanma niyetinde değiliz: Avrupa Parlamentosu seçimlerinin sonuçları bizi tatmin etmiyor.

Yarından itibaren ilk işimiz toplumun bize gönderdiği mesajları dikkate alarak bunlar üzerinde çalışmak olacak. Ancak ilk değerlendirme olarak şunu söyleyebiliriz:

• Avrupa Parlamentosu’nda partimizin ikinci milletvekilliğini kaybetmesi çok olumsuz bir gelişmedir ve bu, bugünkü sonucu belirlemektedir.

• Kaydettiğimiz oy oranına bakıldığında, elde edilen sonuç AKEL-Sol-Toplumsal İttifak olarak dinamizm yaratma yönünde önümüze koyduğumuz seçim hedefimizle kesinlikle örtüşmemektedir.

AKEL, yerel yönetim seçimlerinde zorlu mücadeleleri kazanarak seçim hedeflerine ulaştı. Parti olarak yerel toplumların kendine özgü özelliklerine öncelik verdik ve Kıbrıs genelinde büyük oranda doğru tercihler yapmış olduğumuz görüldü. Yerel seçimlerde alınan sonuç ilerici niteliktedir. Şu ana kadar alınan sonuçlara göre, AKEL’den adayların ya da AKEL’in desteklediği adayların çok sayıda belediye başkanı seçildiği görülüyor.

Bu seçimlerde, seçim ortamını belirleyen benzeri görülmemiş bir siyasi olguyla karşı karşıyayız. Siyasi tezleri ve programı olmayan bir aday olan Fidias Panayotu iki basamaklı yüksek bir yüzde kaydetti. Amacımız kimsenin kulaklarını okşayacak sözler söylemek değil, bu yüzden seçimlerin toplumsal gerçekliği yansıtan bir ayna olduğunu söylüyoruz. Bu, partilere itibarsızlaştırma mesajı göndermeyi ve protestolarını dile getirmeyi isteyen yurttaşlarımızın siyaset dışı bir seçeneği siyasi tercih olarak öne çıkardığı yeni bir gerçekliktir. Tüm bu konuları tabi ki ele alarak değerlendirip, üzerlerinde çalışacağız. Her halükârda, bize göre Fidias Panayotu’ya verilen oylarla herhangi bir politika ödüllendirilmemektedir, çünkü özünde herhangi bir siyasi içerik söz konusu değildir.

Hem Avrupa Parlamentosu hem de yerel yönetimler için yapılan seçimlerde AKEL-Sol-Toplumsal İttifak adaylarını oylarıyla destekleyen herkese yürekten teşekkür etmek istiyorum. Ayrıca AKEL ve Halk Hareketi kadrolarına, üyelerine ve binlerce gönüllüye yoğun çalışarak sundukları katkılarından ve emeklerinden dolayı teşekkür etmek istiyorum.

Kıbrıslı Türk yurttaşlarımızın seçime katılımını da selamlamak istiyorum. Arzuladığımız Kıbrıs ve Avrupa için Kıbrıslı Rumların ve Kıbrıslı Türklerin birlikte katıldıkları tek seçim fırsatı olduğundan, bu seçimler özel siyasi öneme sahiptir.

Son olarak, yurttaşlar şunu bilmelidir: AKEL-Sol-Toplumsal İttifak, nereden gelirse gelsin halk karşıtı politikalara karşı mücadele etmeye ve ciddiyetle siyaset yapmaya devam edecektir. Hedefimiz siyaseti yeniden ön plana çıkarmak ve halkın çoğunluğu için daha iyi bir yaşam talebiyle geniş bir ilerici cephenin yaratılması yönünde mücadeleye devam etmektir.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GÜNDEM

Mangaldan sıçrayan kıvılcımlar yangın çıkardı

Published

on

Lefkoşa’nın Küçük Kaymaklı bölgesinde sönmemiş mangaldan sıçrayan kıvılcımlar yangına neden oldu.

Lefkoşa’nın Küçük Kaymaklı bölgesinde saat 00.50 sıralarında A.G.(E-38), apartmanın terasında sönmemiş şekilde bırakmış olduğu mangaldan atılan kıvılcımların teras katında bulunan ve başka bir şahsa ait olup içerisinde muhtelif ev eşyalarının olduğu ahşaptan imal edilmiş ambarı tutuşturması sonucu yangın meydana geldi.

Polisten verilen bilgiye göre, yangın itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü.

Yangın sonucu ahşap ambar ve içerisinde bulunan 1 adet vantilatör, 1 adet gazlı soba ve muhtelif ev eşyaları yanarak kullanılmaz hale geldi.

Bahse konu şahıs hakkında yasal işlem başlatıldı, soruşturma devam ediyor.

Continue Reading

GÜNDEM

BM: İsrail’in Gazze’ye saldırıları 39 milyon ton enkaza yol açtı

Published

on

Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP), İsrail’in 7 Ekim’den sonra Gazze Şeridi’ndeki yerleşim alanlarına saldırılarının 39 milyon ton enkaza yol açtığını bildirdi.

UNEP, Gazze’ye yönelik saldırıların çevreye etkisine ilişkin bir rapor yayımladı.

Raporun, güvenlik durumu ve erişim engelleri nedeniyle uzaktan ve Birleşmiş Milletlerin (BM) sahadaki faaliyetlerinden elde edilen bilgilerle hazırlandığına dikkati çekilerek, güvenlik durumu elverişli hale geldiğinde saha çalışması yapılacağı kaydedildi.

– “Çevreye etkiler daha önce görülmemiş boyutta”

“Gazze’deki savaşın çevreye etkileri daha önce görülmemiş boyutta.” ifadesine yer verilen raporda, Gazze toplumunun toprak, su ve hava kirliliği risklerine maruz bırakıldığına ve doğal ekosisteme geri dönülmez zarar bırakıldığına işaret edildi.

Raporda, hayatların korunması ve çevreye etkinin azaltılması için acilen ateşkes çağrısı yapıldı.

– “39 milyon ton enkaza yol açtı”

Gazze’de şimdiye kadar çevre yönetimine ilişkin kaydedilen adımların çatışma nedeniyle kaybedildiği bildirilen raporda, “Saldırılar, Gazze Şeridi’nde 39 milyon ton enkaza yol açtı. Bu, Gazze’nin her bir metrekaresinde 107 kilogram ve 2017’de Musul’daki çatışmanın 5 katı daha fazla enkaza tekabül ediyor.” ifadeleri kullanıldı.

Raporda, enkaz altında gömülü cesetlerin bulunduğu, bu konunun hassasiyet gerektirdiği kaydedildi.

Molozların temizlenmesinin “çok büyük ve karmaşık” bir iş olacağı belirtilen raporda, bu sürecin yeniden inşa çalışmalarında ele alınması gerektiğinin altı çizildi.

Raporda, su, sıhhi tesisat ve hijyen sistemlerinin hemen hemen hepsinin çöktüğüne işaret edilerek, lağım sularının denizler, toprak, tatlı su ve gıdalara dahi karışmaya başladığına ilişkin uyarı yapıldı.

Katı atık yönetim sisteminin de çok büyük yıkıma uğradığı kaydedilen raporda, Gazze’deki 6 katı atık yönetim tesisinden 5’inin zarar gördüğü aktarıldı.

Raporda, Gazze’nin yoğun nüfuslu alanlarında bulunan cephane ve patlayıcı kimyasalların toprak ve su kaynaklarını kirlettiği, güneş panellerinin zarar görmesi sonucu ağır metal sızıntısı riskinin önemli olduğu belirtildi.

İsrail’in Gazze’de tünel sistemlerini su pompalayarak yıkma girişimlerinin de çevresel zarara yol açacağı altı çizilen raporda, Gazze’deki çevre sorunlarına acil çözüm bulunması gerektiği vurgulandı.

Continue Reading

GÜNDEM

Arda Güler ve Mert Müldür, ilk maçların en iyi golü kategorisinde aday gösterildi

Published

on

Milli futbolcular Arda Güler ve Mert Müldür, 2024 Avrupa Şampiyonası’nda (EURO 2024) “ilk grup maçlarının en iyi golü” için oylanacak.

UEFA’nın internet sitesinde başlatılan oylamada, ay-yıldızlıların 3-1 kazandığı Gürcistan mücadelesinde rakip fileleri havalandıran Arda Güler ve Mert Müldür, “ilk grup maçlarının en iyi golü” kategorisinde aday gösterildi.

Ukrayna’yı 3-0 yenen Romanya’nın ilk golünü atan Nicolae Stanciu ve Arnavutluk’u 2-1 mağlup eden İtalya’nın galibiyet golünü kaydeden Nicolo Barella da adaylar arasında yer aldı.

Continue Reading