Connect with us

GÜNDEM

Polisten 5 ilçede asayiş ve trafik denetimleri

Published

on

Polis ekipleri beş ilçede eş zamanlı asayiş ve trafik denetimleri yaptı. Eğlence mekanlarıyla alkollü içki satışı yapılan yerlerde Güzelyurt dışında olumsuzluğa rastlamayan polis, trafikte ise çeşitli suçlardan toplam 1584 sürücü hakkında işlem yaptı. 160 araç sakıncalı bulunarak trafikten men edilirken bir sürücü de tutuklandı. 81 kişi hakkında yasak olduğu halde kumarhanelerde bulunmaktan yasal işleme gidildi; Güzelyurt’ta ikamet izinsiz kaldığı saptanan bir kişi de tutuklandı.

Polis Basın Subaylığı’nın açıklamasına göre, dün 19.00 ile bugün 03.00 saatleri arasında Lefkoşa, Gazimağusa, Girne, Güzelyurt ve İskele Polis Müdürlüklerinin sorumluluk alanlarında, eş zamanlı asayiş ve trafik denetimleri yapıldı.

Lefkoşa, Gazimağusa, Girne ve İskele’deki eğlence mekanı, alkollü içki satılan yerler, gece kulüpleri ve halkın yoğun olarak bulunduğu yerlerdeki kontrollerde herhangi bir olumsuzluk tespit edilmedi.

-Lefkoşa

Lefkoşa’da kumarhanelerdeki denetimlerde, kumarhaneye girmeleri ve bulunmaları yasak olan toplam 25 kişi tespit edilerek aleyhlerinde yasal işleme gidildi.

Trafik ekipleri 1,615 araç sürücüyü kontrol ederek 682’sini çeşitli trafik suçlarından rapor ederek haklarında işlem başlattı, 103 aracı ise trafikten men etti. Rapor edilen sürücülerden 119’u yasal hız sınırı üzerinde süratli araç kullanmak, 129’u sürüş esnasında cep telefonu kullanmak, 62’si seyrüsefer ruhsatsız araç kullanmak, 18’i sigortasız araç kullanmak, 17’si emniyet kemeri takmadan araç kullanmak, 4’ü trafik ışıklarına uymamak suçlarından ceza aldı.

-Gazimağusa

Gazimağusa’da kumarhanelerde 13 kişi hakkında yasal işlem yapıldı.

Trafik denetimlerinde kontrol edilen 827 sürücüden 127’si yasal hız sınırı üzerinde süratli araç kullanmak, 36’sı sürüş esnasında cep telefonu kullanmak, 5’i seyrüsefer ruhsatsız araç kullanmak, 2’si alkollü içki tesiri altında araç kullanmak, 2’si sürüş ehliyetsiz ve sigorta kapsamaksızın araç kullanmak, 1’i sigortasız araç kullanmak olmak üzere toplam 360 araç sürücüsü çeşitli trafik suçlarından rapor edilerek aleyhlerinde yasal işlem başlatılırken, 5 araç ise trafikten men edildi.

-Girne

Girne’de kumarhaneye girmeleri ve bulunmaları yasak toplam 24 kişi tespit edilerek aleyhlerinde yasal işlem yapıldı.

Trafik ekipleri, kontrol ettiği 1016 sürücüden 250’sine çeşitli kural ihlallerinden ceza yazdı. Sürücülerden 64’ü yasal hız sınırı üzerinde süratli araç kullanmak, 38’i trafik ışıklarına uymamak, 22’si alkollü içki tesiri altında araç kullanmak, 20’si sürüş esnasında cep telefonu kullanmak, 2’si sigortasız araç kullanmak, 2’si emniyet kemeri takmadan araç kullanmak, 1’i sürüş ehliyetsiz ve sigorta kapsamaksızın araç kullanmak, 1’i de seyrüsefer ruhsatsız araç kullanmak suçlarından ceza aldı; 3 sürücü tutuklanırken 25 araç ise trafikten men edildi.

-Güzelyurt

Güzelyurt’taki denetimlerde alkollü içki satışı yapılan yerler, eğlence mekanları, kafeler ve halkın yoğun olarak bulunduğu yerler kontrol edildi ve ülkede yasal statüsü olmadığı halde, ikamet izinsiz olarak ikamet ettiği tespit edilen bir kişi tutuklanarak aleyhinde yasal işlem başlatıldı.

Trafik ekipleri 540 sürücüyü kontrol ederek 31’i yasal hız sınırı üzerinde süratli araç kullanmak, 11’i emniyet kemeri takmadan araç kullanmak, 4’ü seyrüsefer ruhsatsız ve 2’si de sigortasız araç kullanmak olmak üzere toplam 80 araç sürücüsünü rapor; 3 aracı ise trafikten men etti.

-İskele

İskele’deki kumarhane denetimlerinde, kumarhaneye girmeleri yasak olduğu halde buralarda olduğu saptanan 19 kişi aleyhinde yasal işleme gidildi

875 araç sürücünü kontrol eden trafik ekipleri ise bunlardan 212’sini, çeşitli kurallara uymadıklarını saptayarak rapor etti. Bir sürücü tutuklanırken, 24 araç da trafikten men edildi.

Ceza alan sürücülerden 105’inin yasal hız sınırı üzerinde süratli araç kullanmak, 29’unun sürüş esnasında cep telefonu kullanmak, 10’unun seyrüsefer ruhsatsız araç kullanmak, 10’unun alkollü içki tesiri altında araç kullanmak, 6’sının emniyet kemeri takmadan araç kullanmak, 3’ünün sürüş ehliyetsiz ve sigorta kapsamaksızın araç kullanmak ve 3’ünün sigortasız araç kullanmaktan ceza aldığı belirtildi.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GÜNDEM

Mangaldan sıçrayan kıvılcımlar yangın çıkardı

Published

on

Lefkoşa’nın Küçük Kaymaklı bölgesinde sönmemiş mangaldan sıçrayan kıvılcımlar yangına neden oldu.

Lefkoşa’nın Küçük Kaymaklı bölgesinde saat 00.50 sıralarında A.G.(E-38), apartmanın terasında sönmemiş şekilde bırakmış olduğu mangaldan atılan kıvılcımların teras katında bulunan ve başka bir şahsa ait olup içerisinde muhtelif ev eşyalarının olduğu ahşaptan imal edilmiş ambarı tutuşturması sonucu yangın meydana geldi.

Polisten verilen bilgiye göre, yangın itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü.

Yangın sonucu ahşap ambar ve içerisinde bulunan 1 adet vantilatör, 1 adet gazlı soba ve muhtelif ev eşyaları yanarak kullanılmaz hale geldi.

Bahse konu şahıs hakkında yasal işlem başlatıldı, soruşturma devam ediyor.

Continue Reading

GÜNDEM

BM: İsrail’in Gazze’ye saldırıları 39 milyon ton enkaza yol açtı

Published

on

Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP), İsrail’in 7 Ekim’den sonra Gazze Şeridi’ndeki yerleşim alanlarına saldırılarının 39 milyon ton enkaza yol açtığını bildirdi.

UNEP, Gazze’ye yönelik saldırıların çevreye etkisine ilişkin bir rapor yayımladı.

Raporun, güvenlik durumu ve erişim engelleri nedeniyle uzaktan ve Birleşmiş Milletlerin (BM) sahadaki faaliyetlerinden elde edilen bilgilerle hazırlandığına dikkati çekilerek, güvenlik durumu elverişli hale geldiğinde saha çalışması yapılacağı kaydedildi.

– “Çevreye etkiler daha önce görülmemiş boyutta”

“Gazze’deki savaşın çevreye etkileri daha önce görülmemiş boyutta.” ifadesine yer verilen raporda, Gazze toplumunun toprak, su ve hava kirliliği risklerine maruz bırakıldığına ve doğal ekosisteme geri dönülmez zarar bırakıldığına işaret edildi.

Raporda, hayatların korunması ve çevreye etkinin azaltılması için acilen ateşkes çağrısı yapıldı.

– “39 milyon ton enkaza yol açtı”

Gazze’de şimdiye kadar çevre yönetimine ilişkin kaydedilen adımların çatışma nedeniyle kaybedildiği bildirilen raporda, “Saldırılar, Gazze Şeridi’nde 39 milyon ton enkaza yol açtı. Bu, Gazze’nin her bir metrekaresinde 107 kilogram ve 2017’de Musul’daki çatışmanın 5 katı daha fazla enkaza tekabül ediyor.” ifadeleri kullanıldı.

Raporda, enkaz altında gömülü cesetlerin bulunduğu, bu konunun hassasiyet gerektirdiği kaydedildi.

Molozların temizlenmesinin “çok büyük ve karmaşık” bir iş olacağı belirtilen raporda, bu sürecin yeniden inşa çalışmalarında ele alınması gerektiğinin altı çizildi.

Raporda, su, sıhhi tesisat ve hijyen sistemlerinin hemen hemen hepsinin çöktüğüne işaret edilerek, lağım sularının denizler, toprak, tatlı su ve gıdalara dahi karışmaya başladığına ilişkin uyarı yapıldı.

Katı atık yönetim sisteminin de çok büyük yıkıma uğradığı kaydedilen raporda, Gazze’deki 6 katı atık yönetim tesisinden 5’inin zarar gördüğü aktarıldı.

Raporda, Gazze’nin yoğun nüfuslu alanlarında bulunan cephane ve patlayıcı kimyasalların toprak ve su kaynaklarını kirlettiği, güneş panellerinin zarar görmesi sonucu ağır metal sızıntısı riskinin önemli olduğu belirtildi.

İsrail’in Gazze’de tünel sistemlerini su pompalayarak yıkma girişimlerinin de çevresel zarara yol açacağı altı çizilen raporda, Gazze’deki çevre sorunlarına acil çözüm bulunması gerektiği vurgulandı.

Continue Reading

GÜNDEM

Arda Güler ve Mert Müldür, ilk maçların en iyi golü kategorisinde aday gösterildi

Published

on

Milli futbolcular Arda Güler ve Mert Müldür, 2024 Avrupa Şampiyonası’nda (EURO 2024) “ilk grup maçlarının en iyi golü” için oylanacak.

UEFA’nın internet sitesinde başlatılan oylamada, ay-yıldızlıların 3-1 kazandığı Gürcistan mücadelesinde rakip fileleri havalandıran Arda Güler ve Mert Müldür, “ilk grup maçlarının en iyi golü” kategorisinde aday gösterildi.

Ukrayna’yı 3-0 yenen Romanya’nın ilk golünü atan Nicolae Stanciu ve Arnavutluk’u 2-1 mağlup eden İtalya’nın galibiyet golünü kaydeden Nicolo Barella da adaylar arasında yer aldı.

Continue Reading