Connect with us

GÜNDEM

Neft mucizesi ile tanışın…

Published

on

Dünyada sadece, Azerbaycan’ın Naftalan bölgesinde çıkan petrolün içeriğinde, 70’den fazla hastalığa iyi gelen maddeler olduğu belirtiliyor.

Cinsel gücü artıran, erkekte kaliteli sperm sayısını çoğaltan, kadınlarda yumurtalık tedavisi yapan, hormonları canlandıran Naftalan’da çıkan hem petrol, insan sağlığına iyi gelen özellikler taşıyor.

Dünyada benzeri olmayan, sadece Naftalan’da bulunan sağlık kürü, kas, cilt, kemik ve eklem ağrılarının yanı sıra jinekoloji ve nöroloji sorunlarını tedavi etmek için kullanılıyor. Ödem attırıcı ve ağrı kesici özelliği de bulunan Naftalan petrolü (Naftalan yağı) kan dolaşımını hızlandırıyor ve çok sayıda kronik rahatsızlığa çare oluyor.

Azerbaycan’daki doğal tedavinin tarihi 1900’lerin başına dayanıyor. Tarihi İpek yolu üzerinde bulunan Gence yakınlarındaki Naftalan’da, deve seferlerinden birinde, ölmek üzere olan bir deve, bir petrol kuyusu yakınına bırakılır ve devenin, petrolün içinde kaldığı sırada iyileştiği görülür. Böylece, Naftalan’daki “mucizevi ham petrolün” iyileştirici özelliği keşfedilir.

Başhekim Şahmuradov Kemaleddin: “Dünyada başka bir yerde yok”

 

Naftalan’ın en yeni otellerinden, Naftalan Murov Merkez Sanatoryum Tıp Merkezi Başhekimi Şahmuradov Kemaleddin, Neft tedavisinin dünyada sadece Azerbaycan’ın Naftalan bölgesinde yapıldığını, Naftalan’ın havasının da tedavi sürecinde etkili olduğunu söyledi.

Konukların, merkezdeki doktorlar tarafından çok detaylı sağlık kontörlünden geçirildiğini, kan ve doku tahlillerine göre Neft tedavisine onay verildiğini belirten Kemaleddin, hangi konuğa ne tür tedavi uygulanacağının, kapsamlı muayene ve taramadan sonra belirlendiğini kaydetti.

Naftalan’a özgü, yanıcı özelliği olmayan şifalı petrolün, sedef, ekzama gibi cilt hastalıkları, eklem rahatsızlığı, romatizma, kulak-burun-boğaz, diş eti hastalıkları, kısırlık tedavileri, kadın-erken sonsuzluğu tedavileri; erkek sperminin artırılması, kadınların yumurtalık tedavisi ve cerrahi boyuta gelmemiş fıtık tedavisi gibi 70’den fazla rahatsızlığın tedavisinde kullanıldığı bilgisini aktaran Şahmuradov Kemaleddin, en iyi tedavi süresinin 2 hafta olduğunu, tedavinin 6 ayda bir yenilenmesi gerektiğini söyledi. Kemaleddin, “Üç ay sonra gelene Neft vermiyoruz, aradan 6 ay geçmesi lazım. İlk kez gelenler 6 ay sonra tekrar neft tedavisini almalı. Sonra, yılda bir kez neft alınmalı” dedi.

Konuklara, gerekli testlerin ardından, küvetlere doldurulmuş 38 derece sıcaklıktaki Neftin içinde 10 dakikalık seanslar uygulandığını ve Neft yağı kullanılarak diğer alternatif tedavilerin de yapıldığını anlatan Kemaleddin, neft tedavisi sırasında, etkisini azalttığı için kesinlikle alkol kullanılmaması gerektiğini belirtti.

Başhekim Kemaleddin, Rus-Japon savaşında (1904-1905), Japon askerlerinin çantasında Naftalan merhemi bulunduğunu ve bir Japon generalin, “Kimin üstünde Naftalan merhemi varsa yaralanmadan korkmasın” dediğini aktararak, neftin “mucizevi” özelliğiyle ilgili tarihi olayı da paylaştı.

Başhekim Kemaleddin, kalp krizi geçirenlere, hepatit ve kanser rahatsızlığı olanlara Neft tedavisinin yapılmadığını belirterek, en çok konuğun başta Rusya olmak üzere, Kazakistan, Özbekistan, Ukrayna, Tacikistan, Almanya ve Arap ülkelerinden geldiğini, pek bilinmediği için Türkiye’den gelenlerin az olduğunu söyledi.

Naftalan Murov Merkez Sanatoryum Tıp Merkezi Başhekimi Şahmuradov Kemaleddin

*

Naftalan’da sağlık turizmi

 

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İham Aliyev’in talimatıyla Naftalan bölgesine yapılan ciddi yatırımlarla, Naftalan’da sağlık merkezleri her geçen gün gelişiyor.

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından açılışı yapılan Naftalan’ın en yeni oteli Naftalan Murov Merkez Sanatoryum Genel Müdürü Doğan Kaş, bölgede turizmin hızlı geliştiğini ve büyük yatırım olduğunu, bu yatırımlara Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’in büyük destek verdiğini söyledi.

Naftalan bölgesinde sağlık turizminin gelişmesine destek veren Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Naftalan Murov Merkez Sanatoryum’un açılışını bizzat yaptı.

*

Naftalan Murov Merkez Sanatoryum Genel Müdürü Doğan Kaş

 

Doğan Kaş: “Tıp ile oteli birleştirdik”

 

“Tıp ile oteli birleştirdik” diyen Doğan Kaş, müşterilerine tedavi, dinlenme ve sağlık hizmetleri sunduklarını anlattı.

Türkiye’deki kaliteli otel hizmetini, tıp hizmeti ile bir araya getirdiklerini, insanların sadece tedavi için değil, dinlenmek için de bölgeye geldiğini ifade eden Doğan Kaş, önceden bölgeye, sadece Ruslar’ın geldiğini, son yıllarda dünyanın değişik bölgelerinden konukların da Naftalan’a gelmeye başladığını belirtti.

 

“İnsanlar Naftalan’da mucize yaşıyor”

 

Genel Müdür Doğan Kaş, insanların Naftalan’da “mücize” yaşadığını, Naftalan’ın oksijeni yüksek temiz havasının da tedaviye destek olduğunu söyledi.

Kendisinin Naftalan’a 2011’de Antalya’dan geldiğini, bölgedeki ilk beş yıldızlı ve ikinci beş yıldızlı otellerin açılışında görev aldığını ifade eden Doğan Kaş, Neft ile bölgeye gelince tanıştıklarını, 1600’den fazla bilimsel çalışma ile Neftin sağlığa iyi geldiğinin kanıtlandığını belirtti. Neft’in deri emilimi ile vücuda yayıldığını ve 6 ay süreyle vücutta kaldığının belirlendiğini aktaran Doğan Kaş, “tekerlekli sandalye ile tıp merkezine gelip, yürüyerek ayrılanlara tanık olduklarını” söyledi.

Daha önce bölgede “asa müzesi” olduğuna işaret eden Doğan Kaş, asa (baston) yardımı ile merkeze gelip, giderken asalarını atan insanların asalarından oluşan bir müze olduğunu, kendilerinin de otellerinde bir “asa müzesi” oluşturmayı planladıklarını kaydetti.

Naftalan Murov Merkez Sanatoryum’da iki haftalık Neft tedavisi alan konuklardan bazıları yaşadıkları değişimi şöyle paylaştı:

 

Guliyeva Valantina (Ukrayna-72 yaşında): “Ağrılarım bitti, kadınlık hormonlarım canlandı”

“Ukraynalıyım, Bakü’de yaşıyorum. İlk defa neft tedavisi alıyorum. 72 yaşındayım. Naftalan Murov Merkez Senatoryum’da şifa buldum. Ayak topuğumda şiddetli ağrılar vardı. Ağrılarım bitti şükür. Yaşımla alakalı idrar kaçırma vardı, o da bitti. Çok memnun kaldım. Kadınlık hormonlarım da canlandı. Kendimi daha enerjik hissediyordum. Moralim de arttı. Yaz aylarında Naftalan Murov Merkez Senatoryum’a yeniden geleceğim.”

  

Guliyeva Valantina

*

Ahmetağa İsmayılov (Azerbaycan 72 yaşında): “4 ay önce evlendim, kendimi süper hissediyorum”

“Her yıl Naftalan’a geliyorum. Kendimi çok dinç hissediyorum. Buraya dinç olmak için geliyorum. Bu yaşımda bu kadar dinç olmayı düzenli Neft almaya borçluyum. Sağlık sorununun yok çok şükür. Ağrıyan bir yerim yok. Ağrılarım olmasın diye de her yıl geliyorum ve kendimi daha dinç hissediyorum. Eşim 15 yıl önce vefat etmişti, çocuklarımın da ısrarı ile yaklaşık 4 ay önce yeniden evlendim. Cinsel yönden de kendimi süper hissediyorum. Tüm Türk kardeşlerime Azerbaycan’dan selam gönderiyorum.”

Ahmetağa İsmayılov

*

Naftalan’a nasıl gidilir?

Naftalan, başkent Bakü’ye 300 kilometre, Gence’ye 45 kilometre uzaklıkta. Bakü ve Gence’ye Türkiye’den uçak seferleri yapılıyor.

*

Konuklar, 38 derecede ısıtılmış Neft dolu küvetin içinde 10 dakika bekliyor.

Neft dolu küvet, her kullanımda boşaltılıp yeniden dolduruluyor.

 

 

 

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GÜNDEM

Fikri Ataoğlu: Azerbaycan’ın bağımsızlığı tüm Türk dünyasının ortak gururudur

Published

on

Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Azerbaycan’ın bağımsızlığının 106’ncı yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajında “Azerbaycan’ın bağımsızlığı tüm Türk dünyasının ortak gururudur” ifadelerini kullandı.

Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı, DP Genel Başkanı Fikri Ataoğlu, Azerbaycan’ın bağımsızlığının 106’ncı yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Fikri Ataoğlu, “Azerbaycan’ın bağımsızlığının 106’ncı yıl dönümünü kutlamanın gururunu ve mutluluğunu sizlerle paylaşmaktan büyük bir onur duyuyorum. Azerbaycan’ın bağımsızlık mücadelesinde hayatını kaybeden kahramanları rahmetle anıyor, onların aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum” dedi.

Ataoğlu mesajının devamında ise şu ifadelere yer verdi:

“Azerbaycan, tarih boyunca bağımsızlığı ve özgürlüğü için büyük mücadeleler vermiş bir millettir. Azerbaycan’ın bağımsızlığı, sadece ülkenizin değil, tüm Türk dünyasının ortak gururudur. Kardeş Azerbaycan’ın, ekonomik, sosyal ve kültürel alanda elde ettiği başarılar, bizler için de ilham kaynağı olmaktadır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak, her zaman Azerbaycan’ın yanında olduğumuzu ve kardeşlik bağlarımızın güçlenerek devam edeceğini vurgulamak isterim. Tarihimiz, kültürümüz ve değerlerimiz, bizleri birbirimize kenetlemekte ve dayanışmamızı daha da pekiştirmektedir.

Bu vesileyle, Azerbaycan’ın bağımsızlık gününü en içten dileklerimle kutluyor, Azerbaycan halkına barış, huzur ve refah dolu bir gelecek diliyorum. Azerbaycan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasındaki dostluk ve kardeşlik bağlarının ebediyen süreceğine olan inancımla, sizleri en derin sevgi ve saygılarımla selamlıyorum.”

Continue Reading

GÜNDEM

İçişleri Bakanı Oğuz: Ülke Nüfusu 407 Bin

Published

on

Kıbrıs Türk Klasik Otomobil Derneği’nin (KTKOD) organize ettiği “Near East Bank 2024 Klasik Otomobil Ralli Şampiyonası”nın ilk rallisi, “10.Geleneksel Cahit Necipoğlu & Geberit Klasik Otomobil Rallisi” 26 Mayıs 2023 Pazar günü yapıldı.

 

Kıbrıs Türk Klasik Otomobil Derneği’nde (KTKOD) artık geleneksel hale gelen sezonun ilk rallisi, “Cahit Necipoğlu & Geberit Klasik Otomobil Rallisi” bu yıl 10’uncu kez yapıldı. KTKOD Near East Bank 2024 Klasik Otomobil Ralli Şampiyonası’nın, Tekerlekler Cirilensin Klasik Otomobil Gezisi ve 9.Geleneksel Kütahya Seramik & Cahit Necipoğlu Hazine Avcılığı’ndan sonra üçüncü etkinliği olan ralli, 26 Mayıs 2024 Pazar günü yapıldı. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu sene de toplanma ve start Cahit Necipoğlu Elit Demirhan önünden yapıldı. Pazar sabahı toplanan klasik severler, 10.30’da ilk aracın start almasıyla keyifli mücadeleye başladılar. Gidecekleri güzergahı start anında aldıkları yol notlarından öğrenen klasik severler, toplamı 69 kilometre olan güzergahta 3 etap geçtiler. 54 ekibin katıldığı ralli, Alsancak’ta bulunan ve ödül töreninin de yapıldığı Heaven Reataurant’ta tamamlandı. 10.Geleneksel Cahit Necipoğlu & Geberit Klasik Otomobil Rallisi, Near East Bank’ın şampiyona sponsorluğu ve Cahit Necipoğlu & Geberit’in yarış sponsorluğunun yanı sıra; Telsim, CYP Duş, Güven Sigorta, Capital Radyo, İkas Süpermarket ve Amesis Dijital Ajans’ın da katkılarıyla hayata geçirildi.

Yarış sonunda yapılan ödül töreninde Salih-Yonca Çeliker ikilisi günün birincisi ödülünü almaya hak kazandılar. Tolga-Bedia Tekin ikilisi ikinci olurken, İsmet-Ayşe Tufan ikilisi üçüncü oldu. E klasmanında Osman-Zehra Çakal ikilisi, F klasmanında Ali-Özgü Öztunç ikilisi, G klasmanında Ahmet-Şifa Ozant ikilisi, H klasmanında Ertan-Ayşe Namlı ikilisi, Turing klasmanında Hakan-Arif Sezerli ikilisi, Kadınlar Klasmanında Fatoş Arca-Selda Cenkova ikilisi ve Çiftler klasmanında Ümit-Hidayet Ağören ikilisi birincilik kupasını aldılar. Günün özel kupalarında ise; En İyi Derece Kupası’nı Ertan-Ayşe Namlı ikilisi, 13’üncü Gelen Kupası’nı Levent Ali-Meliz Yılmaz ikilisi

BMW Kupası’nı Cemsal-Ziynet Ataoğlu ikilisi, Mini Kupası’nı Halil-Florina Karalar ikilisi, Ford Kupası’nı Cem-Yonca Kanat ikilisi, Mercedes Kupası’nı Mustafa-Seniha Besim ikilisi ve Volkswagen Kupası’nı Bülent-Su Evsal ikilisi almaya hak kazandı. Bu sezona özel, Otomobil Dünyası 20.Yıl Özel Ödülleri’ni Bülent-Su Evsal ikilisi, Pınar Raman-Merve Ateşin ikilisi ve Pedram Gazi-Çise Onur ikilisi almaya hak kazandı. Dereceye girenlere kupalarını Cahit Necipoğlu Ltd. Direktörlerinden Duyal Köprülü, Geberit Bölge Müdürü Ece Aker, KTKOD Başkanı Gökhan Necipoğlu, KTKOD Yönetim Kurulu Üyeleri ve Organizasyon Komitesi üyeleri takdim etti.

Genel Klasman

1.Salih Çeliker-Yonca Çeliker-Mercedes SL350-1972

2.Tolga Tekin-Bedia Tekin-Mercedes SL450-1979

3.İsmet Tufan-Ateş Tufan-Mazda RX7-1992

E Klasmanı

1.Osman Çakal-Zehra Çakal-Austin Mini-1960

2.İlker Canbulat-Nalan Canbulat-Standart Vanguard-1955

3.Özgür İnönü-Natalia İnönü-Wolseley 15/60-1959

F Klasmanı

1.Ali Öztunç-Özgü Öztunç-VW Beetle-1961

2.Hüseyin Ertunga-Esen Ertunga-Mercedes 280SL-1969

3.Hüseyin Karaoğlan-Can Karaoğlan-Alfa Romeo2000-1970

G Klasmanı

1.Ahmet Ozant-Şifa Ozant-VW Karman-1972

2.Ali Kelebek-Pembe Kelebek-Mercedes SL380-1979

3.Vehit Denizer-Berrin Denizer-Mercedes SL450-1980

H Klasmanı

1.Ertan Namlı-Ayşe Namlı-Mercedes W124-1989

2.Hüseyin Bıçak-Sibel Ersel-Mercedes W123-1982

3.Hasan Gazi-Ezgi Şahin-Volvo 440-1991

Turing Klasmanı

1.Hakan Sezerli-Arif Sezerli-Ford Escort GTI-1998

2.Ziya Toygan-Meltem Sonay-Jeep Wrangler-1998

3.Öney Çağakan-Neriman Yahya-Mercedes C200-1999

Kadınlar Klasmanı

1.Fatoş Arca-Selda Cenkova-Mercedes 450SLC-1977

2.Jale Kuset-İpek Coşkuner-Mini-1972

3.Meryem Necipoğlu-Duyal Köprülü-Mini-1988

Çiftler Klasmanı

1.Ümit-Hidayet Ağören-Mercedes 450SLC-1976

2.Levent Ali Yılmaz-Meliz Yılmaz-Volkswagen Passat-1977

3.Murat Piro-Heves Sönmez-Mercedes W123-1980

En İyi Etap Derecesi: Ertan Namlı-Ayşe Namlı-Mercedes W124-1989: 0,142

13. Gelen Kupası: Levent Ali Yılmaz-Meliz Yılmaz-Volkswagen Passat-1977

BMW Kupası: Cemsal Ataoğlu-Ziynet Ataoğlu-BMW750-1990

Mini Kupası: Halil Karalar-Florina Karalar-Mini-1994

Ford Kupası: Cem Kanat-Yonca Kanat

Mercedes Kupası: Mustafa Besim-Seniha Besim-Mercedes 280SL Pagoda-1971

VW Kupası: Bülent Evsal-Su Evsal-VW Beetle-1957

Otomobil Dünyası 20. Yıl Özel Ödülleri: Bülent-Su Evsal, Pınar Raman-Merve Ateşin, Pedram Gazi-Çise Onur

Continue Reading

GÜNDEM

Memur-Sen, hayvancıların eylemini ”amacını aşan bir eylem” olarak değerlendirdi

Published

on

Kıbrıs Türk Memur Sendikası (Memur-Sen) Başkanı Akın Manga, Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği’nin eylemini “amacını aşan bir eylem” olarak değerlendirdi ve tarafları diyalog yoluyla çözüm üretmeye çağırdı.

Memur-Sen Başkanı Akın Manga  yaptığı yazılı açıklamada, hak mücadelesinde eylem hakkının demokratik bir hak olduğunu belirterek, “Ancak bu hakkın, çevre kirliliği bağlamında, sağlık sorunu haline getirilmesine, halkın vergileriyle yapılan kamu malına zarar verilmesi amacıyla kullanılmasına, onay ve destek vermemiz mümkün değildir.” dedi.

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği’nin eyleminin “amacını aşan bir eylem” olarak değerlendirildiği açıklamada, halkın uygun fiyatla et ve et ürünlerine erişiminin sağlanması beklentisi  kaydedildi ve bunun ise iktidarın görevi olduğu vurgulandı.

Donmuş et yerine Güney Kıbrıs’tan Yeşil Hat Sınır Ticareti Tüzüğü çerçevesinde taze ve Güney’deki fiyatlarla paralel fiyatta et ve canlı hayvan ithalatı yapılmasının önerildiği açıklamada, “Derdi sadece geçim olan halkımızın gündeminde erken seçim diye bir konu yoktur. Bu konudaki siyasi beklentiler, ham ve gündem dışı bir hayaldir. Şiddetin,  şiddeti doğurduğu bir gerçektir. Amacını aşan bu eylemlere karşı, polislerimizin bugüne kadar takındığı tavır ve sabrı kutluyoruz. Eylemcileri bu sabrın sınırını zorlamamaya çağırıyoruz. İlgili tüm tarafları, diyalog yoluyla soruna çözüm, üretmeye davet ediyoruz. Hükümeti alım gücümüzü koruyucu, ciddi ve sürekli piyasa denetimlerini sürdürmeye çağırıyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Continue Reading