Connect with us

GÜNDEM

Lefkoşa FIR Hattı için ‘it dalaşları’

Published

on

IFACTA, IFALPA, IATA Ankara FIR Hattı’ndan “Lefkoşa FIR Hattı”na uçan pilotlardan, Ercan Havalimanı ile irtibata geçmelerini istedi

IFACTA, IFALPA, IATA ve sivil uçuş prosedürlerinin diğer uluslararası paydaşlarının, Ankara FIR Hattı’ndan “Lefkoşa FIR Hattına” uçan bütün pilotlardan, uçuş bilgilerini vermek üzere ERCAN Havalimanı ile irtibata geçmeleri istenen açıklamalar yayımladığı haber verildi.

Fileleftheros Rum Sivil Havacılık Dairesi’nin, kurulması istenilen bu irtibatın Rum Yönetiminin “Lefkoşa FIR Hattı’ndaki egemenliğinin” erozyona uğratılması ve Ercan Havalimanı’nın fiilen tanınması sonucunu doğurmasını engellemek için “sürekli it dalaşı yapmakta olduğu” bildirdi.

Haberi “Lefkoşa FIR Hattı İçin ‘İt Dalaşları’… Uluslararası Mercilere Sürekli Türk Müdahaleleri… Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Egemenliğinin Altını Oyma ve Yasadışı Timbu (Ercan) Havalimanını Yükseltme Çabası… Sivil Havacılık Dairesi Savaş Veriyor” başlık ve spotlarıyla manşete çeken gazete konunun, Ekologlar Milletvekili Stavros Papaduris’in Rum meclisine verdiği soru önergesiyle gündeme geldiğini yazdı.

Habere göre, Papaduris Dünya Hava Trafik Kontrolörleri Federasyonu (IFACTA), Dünya Pilotlar Federasyonu (IFALPA), Uluslararası Hava Taşımacıları Birliği (IATA) ile uçuş prosedürünün diğer uluslararası paydaşlarının, Ankara FIR Hattı’ndan “Lefkoşa FIR Hattı’na” uçan pilotlara, uçuş bilgilerini vermek üzere Ercan Havalimanı ile irtibata geçmeye çağırdıkları açıklamalarına atıf yaptı.

“Uluslararası mercilerin izlediği bu pratik ile işgal altındaki topraklarımızda bulunan yasadışı havalimanına varlık ve dolayısıyla, dolaylı tanıma verilmekte olduğunu düşünüyorum.” diyen Papaduris Taşımacılık Bakanı Aleksis Vafeadis’ten Rum Yönetiminin bu durumdan haberdar olup olmadığına, haberdar ise Ercan Havalimanı’nın olası “tanınma tehlikesine” karşı hangi önlemler aldığına dair bilgi vermesini istedi.

Vafeadis’in Papaduris’in sorusuna cevap verdiğini ancak cevabın “gizli olduğunu” yazan gazete cevap sonrasında Papaduris’in Fileleftheros’a konuyla ilgili yaptığı açıklamayı aktardı.

Gazeteye göre Papaduris, Vafeadis’in söylediklerine istinaden, Ercan Havalimanı’nın tanınmaması için mümkün olan her çabanın harcanıyor göründüğünü, bunu olumlu bulduğunu söyledi.

Gazete edindiği bilgilere dayanarak Türkiye’nin ve/veya uluslararası örgütlerin açıklamalarının, Rum Yönetiminin çeşitli birimleri tarafından takip edildiğini, müdahil uluslararası örgütler nezdinde perde gerisinde ve diğer girişimlerde bulunulduğunu yazdı.  Uluslararası örgütlerin, “Lefkoşa FIR Hattı içerisinde uçaklara hizmet sağlayan tek yetkili makam olarak Rum Sivil Havacılık Dairesi’ni tanıdığını” öne sürdü.

Gazete özellikle IFACTA, IALPA, IATA’nın açıklamalarının, Ercan Havalimanı’nın “dolaylı tanınmasının engellenmesi maksadıyla Rum Sivil Havacılık Dairesi’nin katkılarıyla yayımlanmakta olduğunu” yazdı. Uçuş prosedürleriyle ilgilenen örgütlerin uçuş sırasında pilotlara verdiği bilginin, Ercan Havalimanı’nın varlığıyla ilgili “sadece bilgi amaçlı olduğunu, havalimanına atıf bile yapılmadığını” savundu.

Gazete Rum Taşımacılık Bakanlığı’nın, eldeki veriler ile, Ercan Havalimanı’nın dolaylı tanındığı görüşünde olmadığını haberine ekledi.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GÜNDEM

Yarın yer yer yağmur bekleniyor

Published

on

Yarın yer yer yağmur beklendiği, sonraki günlerde ise sıcaklığın 41 dereceye kadar çıkacağı bildirildi.

Meteoroloji Dairesi yarın öğle saatlerinde yer yer sağanak yağmur beklendiğini, sonraki günlerde ise hava sıcaklığının iç kesimlerde 41 dereceye kadar çıkacağını duyurdu.

Meteoroloji Dairesi’nin 25-31 Temmuz tarihlerini kapsayan hava tahmin raporuna göre, ülke periyodun ilk günlerinde üst atmosferdeki serin ve nemli, diğer günlerde ise sıcak ve nispeten nemli hava kütlesinin etkisi altında kalacak.

Hava, yarın açık ve az bulutlu öğle saatleri parçalı bulutlu, yer yer sağanak veya gök gürültülü sağanak yağmurlu; cuma ve cumartesi açık ve az bulutlu öğle saatleri parçalı bulutlu; pazar gününden salıya kadar açık, çarşamba ise açık ve az bulutlu geçecek.

En yüksek hava sıcaklığı iç kesimlerde 38-41 derece, sahillerde ise 35-38 derece dolaylarında seyredecek.

Rüzgar, genellikle güney ve batı yönlerden orta kuvvette, zaman zaman kuvvetli esecek.

Continue Reading

GÜNDEM

Yunanistan Cumhurbaşkanı Sakellaropoulou: Kıbrıs bölünemez

Published

on

Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropoulou, “Kıbrıs bir AB üyesi devlettir, bölünemez” dedi.

“Kıbrıs bir AB üyesi devlettir ve bir AB üyesi devlet bölünemez” diyen Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropoulou, BM Güvenlik Konseyi kararlarına ve AB müktesebatına dayalı adil ve sürdürülebilir bir çözüme Yunanistan’ın desteklediğini açıkladı.

Sakellaropoulou, ERT’ye verdiği röportajda, Kıbrıs sorunu çözümsüz kaldıkça Helenizmin asla huzur içerisinde olamayacağını belirtti.

Continue Reading

GÜNDEM

YDÜ, Türkiye’nin en iyi ilk 3 vakıf üniversitesi arasında gösterildi

Published

on

 

Yakın Doğu Üniversitesi, Kuzey Kıbrıs’ın en fazla başlıkta sıralamaya giren üniversitesi olarak yer aldığı ODTÜ URAP “2023-2024 Dünya Alan Sıralaması”nda; Fizik Bilimleri, Matematik Bilimleri, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Çevre Bilimleri, Mühendislik, Bilgi ve Bilgisayar Bilimleri, Teknoloji, Biyoloji Bilimleri ve Kimya Bilimleri alanlarında Türkiye’nin en iyi ilk üç vakıf üniversitesi arasında gösterildi.

ODTÜ Enformatik Enstitüsü bünyesinde yer alan URAP (University Ranking by Academic Performance) tarafından hazırlanan “2023-2024 Dünya Alan Sıralaması” açıklandı. Sıralamada 10 alanda yer alan Yakın Doğu Üniversitesi, KKTC’nin en fazla alanda sıralamaya giren üniversitesi oldu.

Fizik Bilimleri, Matematik Bilimleri, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Çevre Bilimleri, Mühendislik, Bilgi ve Bilgisayar Bilimleri, Teknoloji, Biyoloji Bilimleri, Kimya Bilimleri ile Tıp ve Sağlık Bilimleri alanlarında dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer alan Yakın Doğu Üniversitesi, bu alanların 9’unda Türkiye’nin en iyi ilk 3 vakıf üniversitesi arasında yer aldı. Yakın Doğu Üniversitesi, Mühendislik ve Fizik Bilimleri alanlarında ise Türkiye genelinde en iyi vakıf üniversitesi oldu.

Yakın Doğu Üniversitesi, ODTÜ URAP’ın Kasım ayında açıkladığı “Dünya Üniversiteler Sıralaması”nda da Kuzey Kıbrıs’ın en iyi üniversitesi olarak yer almış, Türkiye genelinde ise en iyi iki vakıf üniversitesinden biri olarak en iyi ilk 10 üniversite arasında yer almıştı.

Prof. Dr. İrfan Suat Günsel: “ODTÜ URAP’ın açıkladığı sonuçlar; mühendislikten sağlığa, temel bilimlerden çevre bilimlerine kadar çok geniş bir alanda dünyadaki en iyi üniversitelerden biri olduğumuzu tescilliyor.”

Yakın Doğu Oluşumu Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, ODTÜ URAP’ın açıkladığı alan sıralamalarında 10 alanda dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer almanın gururunu yaşadıklarını söyledi. Bu alanların mühendislik ve fizik bilimleri alanlarında Türkiye’nin en iyi vakıf üniversitesi, dördünde en iyi iki vakıf üniversitesinden biri, üçünde ise ilk üç vakıf üniversitesi arasında yer aldıklarını vurgulayan Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, “ODTÜ URAP’ın açıkladığı sonuçlar; mühendislikten sağlığa, temel bilimlerden çevre bilimlerine kadar çok geniş bir alanda dünyadaki en iyi üniversitelerden biri olduğumuzu tescilliyor” ifadesini kullandı.

“İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri, Çin ve Türkiye merkezli yükseköğretim derecelendirme kurumlarının yayımladığı sıralamalarda; farklı metodolojiler kullanılmasına rağmen, birbirlerini teyit eden birkaç çarpıcı sonuç dikkat çekiyor” diyen Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, “Bu sonuçlara göre; Yakın Doğu Üniversitesi, Kuzey Kıbrıs’ın en iyi üniversitesidir. Ayrıca, Türkiye’deki üniversiteler arasında da en iyi ilk 3 vakıf üniversitesinden biriyiz. Bu sonuçlar bütün araştırmaların ortak sonuçları arasında yer alıyor” ifadesini kullandı.

Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ: “Üniversitemizin küresel ölçekte sahip olduğu bu saygınlık, öğrencilerimizin tercihlerine de yansıyor. Yakın Doğu Üniversitesi’nin son 8 yıldır Kuzey Kıbrıs’ın en çok tercih edilen üniversitesi olması da bunun en önemli göstergesi.”

Yakın Doğu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ ise ODTÜ URAP tarafından açıklanan sıralamasında elde edilen sonuçların Yakın Doğu Üniversitesi’nin sahip olduğu araştırma vizyonunun bir yansıması olduğunu vurguladı. Times Higher Education’ın dünyadaki en iyi 50 yaş altı üniversiteleri sıraladığı “Genç Üniversite Sıralaması 2024”te, Yakın Doğu Üniversitesi’nin dünya genelinde 139’uncu sırada yer aldığını da hatırlatan Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ, “Üniversitemizin küresel ölçekte sahip olduğu bu saygınlık, öğrencilerimizin tercihlerine de yansıyor. Yakın Doğu Üniversitesi’nin son 8 yıldır Kuzey Kıbrıs’ın en çok tercih edilen üniversitesi olması da bunun en önemli göstergesi” ifadesini kullandı.

Prof. Dr. Şanlıdağ, “Bu başarıda büyük emekleri olan, özverili bir şekilde yürüttükleri nitelikli araştırmaları ile bilimin her alanına büyük katkılar sağlayan, yol arkadaşlığı yapmaktan onur duyduğum bütün meslektaşlarımı gönülden kutluyorum” dedi.

 

Continue Reading