Connect with us

GÜNDEM

KTEZO: Et ithalatı, buzlu et yanında karkas eti de içermelidir

Published

on

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası, “Et ithalatı, buzlu et yanında karkas eti de içermelidir” ifadelerini kullandı.

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası (KTEZO), et ithalatının; buzlu et yanında daha çok karkas eti de içermesi gerektiğini, bu yapılırken de üretim ve tarımsal politikaların gözden geçirilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Odadan yapılan açıklamada, dondurulmuş etin, kasaplar ve kasap bölümü olan marketler üzerinden dün itibari ile satışa çıktığı ve fiyat avantajından dolayı toplumun bir çok kesiminin çok yoğun ilgisi ile karşılaştığı kaydedildi.

Kasaplar Birliğinin verdiği bilgilere göre, perakende satılmak üzere 15 ton kadar etin, kasaplar üzerinden satışa sunulduğunu ve yoğun ilgiden dolayı bir kaç gün içinde bitmesinin söz konusu olduğu belirtilen açıklamada, şunlar dile getirildi:

“Dolayısı ile et ihtiyacı ve açığının giderilmesi için, kontrollü ve denetim altında tedariğin devam etmesi yanında, taze karkas et için de girişimlerin kaçınılmaz olduğu bu deneyimlerle bir kez daha ortaya çıkmıştır.

Ülkemizde nüfus plansız bir şekilde artmış, özellikle küçük baş hayvan üretimi azalmıştır. Yıllar yılı yoğun bir populizm ile karşı karşıya kaldık, oysa bu gerçekliği saptamak için göze dahi ihtiyaç yoktu. Bir de yıllarca izlenen tarımsal poltikaların yanlışlarından dolayı, et fiyatlarının uçtuğunu vurgulamamız gerekir. Bu durum alım gücü düşük toplum kesimlerinin et tüketememesine yada Güney’e geçebilenlerin ihtiyaçlarını Güney’den karşılamasına itmiştir. Ayni anda hem fiyat avantajı hem de et açığından dolayı Güney’den Kuzey’e et kaçakçılığı sağlıksız koşullarda alıp başını gitmiştir.

Ülkedeki et açığı, küçük azınlık bir kesimin küpünü doldurmasına ve güç odağı olmasına yol açmıştır. O nedenledir ki bu statüko uzun yıllardır görmezlikten gelinmiş, sağırlar oynanarak, durumu çözmek yerine populizm yapılmıştır. Et olayı siyaseten nasıl bir boşlukta olduğumuzu tekrardan ortaya koymuştur. Bir kez daha vurgulama gereği duyuyoruz; Et ithalatı buzlu et yanında, daha yoğun bir şekilde karkas eti de içermeli, bu yapılırken ayni anda üretim ve tarımsal politikalar gözden geçirilmelidir. Bu sorunları çözmek için, istememiz ve bazı güçlere boyun eğmememiz halinde, başarmamamız için hiç bir neden yoktur.”

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GÜNDEM

Mangaldan sıçrayan kıvılcımlar yangın çıkardı

Published

on

Lefkoşa’nın Küçük Kaymaklı bölgesinde sönmemiş mangaldan sıçrayan kıvılcımlar yangına neden oldu.

Lefkoşa’nın Küçük Kaymaklı bölgesinde saat 00.50 sıralarında A.G.(E-38), apartmanın terasında sönmemiş şekilde bırakmış olduğu mangaldan atılan kıvılcımların teras katında bulunan ve başka bir şahsa ait olup içerisinde muhtelif ev eşyalarının olduğu ahşaptan imal edilmiş ambarı tutuşturması sonucu yangın meydana geldi.

Polisten verilen bilgiye göre, yangın itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü.

Yangın sonucu ahşap ambar ve içerisinde bulunan 1 adet vantilatör, 1 adet gazlı soba ve muhtelif ev eşyaları yanarak kullanılmaz hale geldi.

Bahse konu şahıs hakkında yasal işlem başlatıldı, soruşturma devam ediyor.

Continue Reading

GÜNDEM

BM: İsrail’in Gazze’ye saldırıları 39 milyon ton enkaza yol açtı

Published

on

Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP), İsrail’in 7 Ekim’den sonra Gazze Şeridi’ndeki yerleşim alanlarına saldırılarının 39 milyon ton enkaza yol açtığını bildirdi.

UNEP, Gazze’ye yönelik saldırıların çevreye etkisine ilişkin bir rapor yayımladı.

Raporun, güvenlik durumu ve erişim engelleri nedeniyle uzaktan ve Birleşmiş Milletlerin (BM) sahadaki faaliyetlerinden elde edilen bilgilerle hazırlandığına dikkati çekilerek, güvenlik durumu elverişli hale geldiğinde saha çalışması yapılacağı kaydedildi.

– “Çevreye etkiler daha önce görülmemiş boyutta”

“Gazze’deki savaşın çevreye etkileri daha önce görülmemiş boyutta.” ifadesine yer verilen raporda, Gazze toplumunun toprak, su ve hava kirliliği risklerine maruz bırakıldığına ve doğal ekosisteme geri dönülmez zarar bırakıldığına işaret edildi.

Raporda, hayatların korunması ve çevreye etkinin azaltılması için acilen ateşkes çağrısı yapıldı.

– “39 milyon ton enkaza yol açtı”

Gazze’de şimdiye kadar çevre yönetimine ilişkin kaydedilen adımların çatışma nedeniyle kaybedildiği bildirilen raporda, “Saldırılar, Gazze Şeridi’nde 39 milyon ton enkaza yol açtı. Bu, Gazze’nin her bir metrekaresinde 107 kilogram ve 2017’de Musul’daki çatışmanın 5 katı daha fazla enkaza tekabül ediyor.” ifadeleri kullanıldı.

Raporda, enkaz altında gömülü cesetlerin bulunduğu, bu konunun hassasiyet gerektirdiği kaydedildi.

Molozların temizlenmesinin “çok büyük ve karmaşık” bir iş olacağı belirtilen raporda, bu sürecin yeniden inşa çalışmalarında ele alınması gerektiğinin altı çizildi.

Raporda, su, sıhhi tesisat ve hijyen sistemlerinin hemen hemen hepsinin çöktüğüne işaret edilerek, lağım sularının denizler, toprak, tatlı su ve gıdalara dahi karışmaya başladığına ilişkin uyarı yapıldı.

Katı atık yönetim sisteminin de çok büyük yıkıma uğradığı kaydedilen raporda, Gazze’deki 6 katı atık yönetim tesisinden 5’inin zarar gördüğü aktarıldı.

Raporda, Gazze’nin yoğun nüfuslu alanlarında bulunan cephane ve patlayıcı kimyasalların toprak ve su kaynaklarını kirlettiği, güneş panellerinin zarar görmesi sonucu ağır metal sızıntısı riskinin önemli olduğu belirtildi.

İsrail’in Gazze’de tünel sistemlerini su pompalayarak yıkma girişimlerinin de çevresel zarara yol açacağı altı çizilen raporda, Gazze’deki çevre sorunlarına acil çözüm bulunması gerektiği vurgulandı.

Continue Reading

GÜNDEM

Arda Güler ve Mert Müldür, ilk maçların en iyi golü kategorisinde aday gösterildi

Published

on

Milli futbolcular Arda Güler ve Mert Müldür, 2024 Avrupa Şampiyonası’nda (EURO 2024) “ilk grup maçlarının en iyi golü” için oylanacak.

UEFA’nın internet sitesinde başlatılan oylamada, ay-yıldızlıların 3-1 kazandığı Gürcistan mücadelesinde rakip fileleri havalandıran Arda Güler ve Mert Müldür, “ilk grup maçlarının en iyi golü” kategorisinde aday gösterildi.

Ukrayna’yı 3-0 yenen Romanya’nın ilk golünü atan Nicolae Stanciu ve Arnavutluk’u 2-1 mağlup eden İtalya’nın galibiyet golünü kaydeden Nicolo Barella da adaylar arasında yer aldı.

Continue Reading