Connect with us

GÜNDEM

İngiltere’de gündem KKTC: David Cameron’a, 50 siyasiden “KKTC’ye direkt uçuş” mektubu

Published

on

İngiltere’de 50 etkili siyasetçiden oluşan bir grup, İngiltere Dışişleri Bakanı Lord David Cameron’a, İngiltere’nin KKTC’ye doğrudan uçuşlara uyguladığı “cezalandırıcı ve haksız yasağa” son vermesi çağrısında bulundu.

İngiltere’de gündem KKTC… Ülkede partiler üstü 50 etkili siyasetçiden oluşan bir grup, Dışişleri Bakanı Lord David Cameron’a, İngiltere’nin KKTC’ye doğrudan uçuşlara uyguladığı “cezalandırıcı ve haksız yasağa” son vermesi çağrısında bulundu.

Parlamento genel seçimler için dağılmadan önce son bir çaba olarak dışişleri bakanına gönderilen mektup, İşçi Partisi’nden Lord Straw ve Muhafazakâr Parti’den Sir Iain Duncan Smith’in de desteğini aldı.

Independent’ın haberine göre; uzmanlar bu hamlenin, İngiliz hükümetinin uçuşlara izin vermeme ya da KKTC’deki seçilmiş hükümeti tanımama yönündeki mevcut politikasını etkilemek için çok geç olduğunu söyledi.

DESTEKLEYENLER ARASINDA ANNAN PLANI’NIN ÖNEMLİ İSMİ DE VAR

Lord Straw, İşçi Partisi’nin dışişleri bakanı olarak 2004 yılında adayı yeniden birleştirecek olan ancak güneydeki Kıbrıslı Rumların referandumda önerileri reddetmesi nedeniyle kuzeyin lehte oy kullanmasına rağmen başarısızlıkla sonuçlanan Annan Planı görüşmelerini yönetmişti.

Annan Planı’nın giriş koşulu olduğu bir dönemde İngiltere’nin Güney Kıbrıs’ı bir hafta sonra AB’ye almasından duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Parlamenterler Dışişleri Bakanı Lord Cameron’a bir mektup yazarak KKTC’ye yapılan muamele konusunda ciddi endişelerini dile getirdi. Siyasetçiler, “Birleşik Krallık’tan Kıbrıs adasının en büyük havaalanı olan Ercan Uluslararası Havaalanı’na doğrudan uçuşların başlatılması” çağrısında bulundu.

Siyasetçiler dışişleri Bakanı’ndan “Ercan’a hava yolculuğu söz konusu olduğunda Avrupa’daki herhangi bir ülkenin en kısıtlayıcı politikalarından birine” son vermesini talep etti.

“TAYVAN’A VAR KUZEY KIBRIS’A NEDEN İZİN YOK?”

İngiltere’nin Kosova gibi BM üyesi olmayan ülkelere ve Tayvan gibi tanımadığı ülkelere uçuşlara izin verdiğine dikkat çekilirken, “Neden Kuzey Kıbrıs’a izin verilmiyor” dedi.

Siyasetçiler KKTC’ye hava yolculuğunun riskli olmadığını ve geçmişte kötü bir güvenlik geçmişi bulunmadığını söylerken Ercan Havalimanı’nın uluslararası havacılık güvenliği standartlarına uyduğunu ve her yıl yüz binlerce yolcuyu güvenle ağırladığını belirttiler.

Siyasetçiler Birleşik Krallık’ın KKTC ile ilişki kurmamaya devam etmesi halinde, “bunun yerine Rusya ve İran gibi ülkelerin bunu yapmasına izin verme riskiyle karşı karşıya kalacağı ve Birleşik Krallık’ın Doğu Akdeniz’deki stratejik konumunu temelden sarsacağı” uyarısında da bulundular.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GÜNDEM

Mangaldan sıçrayan kıvılcımlar yangın çıkardı

Published

on

Lefkoşa’nın Küçük Kaymaklı bölgesinde sönmemiş mangaldan sıçrayan kıvılcımlar yangına neden oldu.

Lefkoşa’nın Küçük Kaymaklı bölgesinde saat 00.50 sıralarında A.G.(E-38), apartmanın terasında sönmemiş şekilde bırakmış olduğu mangaldan atılan kıvılcımların teras katında bulunan ve başka bir şahsa ait olup içerisinde muhtelif ev eşyalarının olduğu ahşaptan imal edilmiş ambarı tutuşturması sonucu yangın meydana geldi.

Polisten verilen bilgiye göre, yangın itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü.

Yangın sonucu ahşap ambar ve içerisinde bulunan 1 adet vantilatör, 1 adet gazlı soba ve muhtelif ev eşyaları yanarak kullanılmaz hale geldi.

Bahse konu şahıs hakkında yasal işlem başlatıldı, soruşturma devam ediyor.

Continue Reading

GÜNDEM

BM: İsrail’in Gazze’ye saldırıları 39 milyon ton enkaza yol açtı

Published

on

Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP), İsrail’in 7 Ekim’den sonra Gazze Şeridi’ndeki yerleşim alanlarına saldırılarının 39 milyon ton enkaza yol açtığını bildirdi.

UNEP, Gazze’ye yönelik saldırıların çevreye etkisine ilişkin bir rapor yayımladı.

Raporun, güvenlik durumu ve erişim engelleri nedeniyle uzaktan ve Birleşmiş Milletlerin (BM) sahadaki faaliyetlerinden elde edilen bilgilerle hazırlandığına dikkati çekilerek, güvenlik durumu elverişli hale geldiğinde saha çalışması yapılacağı kaydedildi.

– “Çevreye etkiler daha önce görülmemiş boyutta”

“Gazze’deki savaşın çevreye etkileri daha önce görülmemiş boyutta.” ifadesine yer verilen raporda, Gazze toplumunun toprak, su ve hava kirliliği risklerine maruz bırakıldığına ve doğal ekosisteme geri dönülmez zarar bırakıldığına işaret edildi.

Raporda, hayatların korunması ve çevreye etkinin azaltılması için acilen ateşkes çağrısı yapıldı.

– “39 milyon ton enkaza yol açtı”

Gazze’de şimdiye kadar çevre yönetimine ilişkin kaydedilen adımların çatışma nedeniyle kaybedildiği bildirilen raporda, “Saldırılar, Gazze Şeridi’nde 39 milyon ton enkaza yol açtı. Bu, Gazze’nin her bir metrekaresinde 107 kilogram ve 2017’de Musul’daki çatışmanın 5 katı daha fazla enkaza tekabül ediyor.” ifadeleri kullanıldı.

Raporda, enkaz altında gömülü cesetlerin bulunduğu, bu konunun hassasiyet gerektirdiği kaydedildi.

Molozların temizlenmesinin “çok büyük ve karmaşık” bir iş olacağı belirtilen raporda, bu sürecin yeniden inşa çalışmalarında ele alınması gerektiğinin altı çizildi.

Raporda, su, sıhhi tesisat ve hijyen sistemlerinin hemen hemen hepsinin çöktüğüne işaret edilerek, lağım sularının denizler, toprak, tatlı su ve gıdalara dahi karışmaya başladığına ilişkin uyarı yapıldı.

Katı atık yönetim sisteminin de çok büyük yıkıma uğradığı kaydedilen raporda, Gazze’deki 6 katı atık yönetim tesisinden 5’inin zarar gördüğü aktarıldı.

Raporda, Gazze’nin yoğun nüfuslu alanlarında bulunan cephane ve patlayıcı kimyasalların toprak ve su kaynaklarını kirlettiği, güneş panellerinin zarar görmesi sonucu ağır metal sızıntısı riskinin önemli olduğu belirtildi.

İsrail’in Gazze’de tünel sistemlerini su pompalayarak yıkma girişimlerinin de çevresel zarara yol açacağı altı çizilen raporda, Gazze’deki çevre sorunlarına acil çözüm bulunması gerektiği vurgulandı.

Continue Reading

GÜNDEM

Arda Güler ve Mert Müldür, ilk maçların en iyi golü kategorisinde aday gösterildi

Published

on

Milli futbolcular Arda Güler ve Mert Müldür, 2024 Avrupa Şampiyonası’nda (EURO 2024) “ilk grup maçlarının en iyi golü” için oylanacak.

UEFA’nın internet sitesinde başlatılan oylamada, ay-yıldızlıların 3-1 kazandığı Gürcistan mücadelesinde rakip fileleri havalandıran Arda Güler ve Mert Müldür, “ilk grup maçlarının en iyi golü” kategorisinde aday gösterildi.

Ukrayna’yı 3-0 yenen Romanya’nın ilk golünü atan Nicolae Stanciu ve Arnavutluk’u 2-1 mağlup eden İtalya’nın galibiyet golünü kaydeden Nicolo Barella da adaylar arasında yer aldı.

Continue Reading