Connect with us

TEKNOLOJİ

Google’ın yapay zekası size taş yedirebilir

Published

on

Google’ın “AI Overviews” uygulaması, arama sonuçlarının özetlerini sağlamak için rakip ürün ChatGPT’yi destekleyen teknolojinin aynısı olan üretken yapay zekayı kullanarak sizi bağlantılara tıklamaktan kurtarıyor.

“Muzları nasıl daha uzun süre taze tutabilirim” sorusuna, “Serin, karanlık bir yerde ve elma gibi diğer meyvelerden uzakta saklayın” gibi faydalı ipuçlarının özetini oluşturmak için yapay zekayı kullanıyor.

Bu kısma kadar her şey faydalı ancak bazı sorulara alınacak cevaplar felaket seviyesinde tehlikeli olabilir.

Google şu anda bu sorunları tek tek çözmeye çalışıyor ancak bu, arama devi için bir tanıtım felaketine dönüşebilir.

Günde en az beş küçük taş yiyin, pizzanızın üzerine yapıştırıcı dökün

AI Overviews’e sorulan bir sorunun cevabında astronotların Ay’da kedilerle tanıştığını, onlarla oynadığını ve bakım sağladığını” da söylüyor.

Yapay zekaya göre Neil Armstrong ‘İnsan için küçük bir adım’ dedi çünkü bu bir kedi adımıydı. Buzz Aldrin ayrıca Apollo 11 görevinde kedileri de görevlendirdi.

Daha da endişe verici olanı, kayaların hayati bir mineral ve vitamin kaynağı olduğundan, günde en az bir küçük taş yemeniz gerektiğinden bahsediyor ve pizzanın üstüne yapıştırıcı koymanızı öneriyor.

Google’ın yapay zekası “depresif hisseden” bir kullanıcıya da Golden Gate Köprüsü’nden atlayabileceklerini söyledi.

Yeni özellik, önyargıları ve yanlış bilgileri sürdürebileceği ve acil durumda yardım arayan insanları tehlikeye atabileceği konusunda uyaran uzmanları alarma geçirdi.

Bu neden oluyor?

Temel sorunlardan biri, üretken yapay zeka araçlarının neyin doğru olduğunu bilmemesi, yalnızca neyin popüler olduğunu bilmesidir.

Örneğin, internette taş yemekle ilgili çok fazla makale yok çünkü bunun kötü bir fikir olduğu aşikar.

Ancak The Onion’da taş yemekle ilgili çok okunan bir hiciv makalesi var . Böylece Google’ın yapay zekası, özetini neyin doğru olduğuna değil, neyin popüler olduğuna dayandırdı.

Eğer bu gerçekten aramanın geleceğiyse, o zaman inişli çıkışlı bir yolculukla karşı karşıyayız. Google elbette OpenAI ve Microsoft’u yakalamaya çalışıyor .

Yapay zeka yarışına liderlik etmek için gereken mali teşvikler çok büyük . Bu nedenle Google, teknolojiyi kullanıcıların eline sunma konusunda geçmişe göre daha az ihtiyatlı davranıyor.

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TEKNOLOJİ

Pamuk şeker kadar hafif ve kabarık gezegen keşfedildi

Published

on

Araştırmacılar,2023 yılında keşfi yapılan, Jüpiter’den daha büyük boyutta olan “WASP-193b” adlı gezegegen ile ilgili yeni bulgular elde etti. Yeni bilgilere göre ötegezegenin pamuk şeker kadar kabarık ve hafif olduğu açıklandı.

Araştırmacılar, 2023’te ABD Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) tarafından keşfi duyurulan “WASP-193b” ötegezegeni hakkında yeni bulgular elde etti.

“WASP-193b” ötegezegeninin boyutuna göre oldukça düşük yoğunluğa sahip olduğunu tespit eden araştırmacılar, “pamuk şeker” kadar kabarık ve hafif yapıya sahip olduğunu belirledi.

Araştırmacılar, ötegezegenin çoğunlukla hidrojen ve helyumdan oluştuğu için bu kadar düşük yoğunluğa sahip olduğunu tahmin ediyor.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden (MIT) gökbilimci Khalid Barkaoui, “Gezegene süper kabarık diyoruz çünkü gezegen katı maddeler yerine çoğunlukla hafif gazlardan oluşuyor.” dedi.

WASP-193b, şimdiye kadar keşfedilen en az yoğun ikinci gezegen olarak kayırlara geçti.

Continue Reading

TEKNOLOJİ

Kalın bir atmosfere sahip süper Dünya keşfedildi

Published

on

41 ışık yılı uzaklıktaki bir Güneş sisteminde Dünya’nın iki katı büyüklüğünde bir gezegenin çevresinde kalın bir atmosfer tespit edildi. Ancak gezegenin yaşama elverişli olduğu düşünülmüyor.

55 Cancri e olarak bilinen süper Dünya, Güneş sistemimizin dışında önemli bir atmosfere sahip, karbondioksit ve karbon monoksitten oluşan bir örtüyle sarılmış birkaç kayalık gezegen arasında yer alıyor.

Kesin miktarlar belirsiz. Dünyanın atmosferi nitrojen, oksijen, argon ve diğer gazların bir karışımından oluşuyor.

Kansas Üniversitesi’nde dış gezegenler üzerinde çalışan Gökbilimci Ian Crossfield, “Bu, muhtemelen bu gezegenin bir atmosferi olduğuna dair şimdiye kadarki en sağlam kanıt” dedi.

Süper Dünya, bir gezegenin boyutunu ifade ediyor; 55 Cancri e ise Dünya’dan daha büyük ancak Neptün’den daha küçük.

Bu gezegendeki kaynama sıcaklıkları 2 bin 300 santigrat dereceye kadar çıkabiliyor, bu da gezegenin yaşama ev sahipliği yapma ihtimalinin düşük olduğu anlamına geliyor.

Bunun yerine bilim insanları, keşfin, kalın atmosfere sahip, daha misafirperver olabilecek başka kayalık gezegenlerin var olabileceğine dair umut verici bir işaret olduğunu söylüyor.

41 ışıkyılı uzaklıktaki ötegezegen, Dünya’dan sekiz kat daha ağır ve yüzeyi magma okyanuslarıyla kaplı.

Araştırma Nature dergisinde yayımlandı.

Continue Reading

TEKNOLOJİ

Tesla 2012’den bu yana en büyük gelir düşüşünü yaşıyor

Published

on

Tesla, gelirlerinde 2012’den bu yana en büyük düşüşünü yaşadı. Şirketin yeni araç modellerini beklenenden daha erken piyasaya sürmeyi beklediğini açıklamasının ardından gelir ve kardaki düşüşe rağmen hisseler yükseldi.

Elektrikli araç üreticisi Tesla, yıllık yüzde 9 düşüş göstererek 2012’den bu yana en büyük düşüşünü işaret eden bir gelir elde etti.

Tesla hisseleri, 2024’ün ilk çeyreği için beklenen gelirin altında kalmasına, karlarda büyük bir düşüş yaşanmasına ve 100 bin dolarlık Cybertruck’ın bazı araçlarının geri çağrılmasına rağmen, yaklaşık yüzde 10 yükseldi.

Şirketin belirttiğine göre, kar 2023’ün ilk çeyreğine göre yüzde 55 azalarak 1.1 milyar dolar oldu.

Şirket, yeni araç modellerini daha önce duyurulandan daha erken piyasaya sürmeyi beklediğini belirtti

Geçtiğimiz çeyrekte Tesla, araç teslimatlarının dört yıl içinde ilk kez düştüğünü bildirdi. Salı günkü raporunda Tesla, araç hacmi büyüme oranının “2023’te elde edilen büyüme oranından oldukça düşük olabileceğini” söyledi.

Continue Reading