Connect with us

GÜNDEM

Erhürman: Özgüvenimizi yitirmemizi gerektirecek hiçbir şey yok ama hep birlikte yapacak çok işimiz var

Published

on

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, 2’nci Meslek Eğitim ve Yerli Ürünler Fuarı’nda konuştu, doğru program ve projelerin ortaya konmasının önemine işaret ederek, “Özgüvenimizi yitirmemizi gerektirecek hiçbir şey yok ama hep birlikte yapacak çok işimiz var” ifadelerini kullandı. Ülkede bu kadar çok üniversite mezununa ihtiyaç duyulmadığının altını çizen Erhürman, nerede enflasyon varsa, orada değer kaybı yaşandığını vurguladı. Erhürman, “birlikte yönetme vizyonunun” hakim kılınması gerektiğine işaret etti.

“Bu kadar çok üniversite mezununa ihtiyacımız yok”

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, ara eleman ihtiyacı konusunun yıllardır konuşulduğunu fakat hiçbir zaman arzu edilen noktaya ulaştırılamadığını vurguladı. Bu konuda emek verenlere teşekkür eden Erhürman, “Bu konuda var olduğumuz nokta, arzu ettiğimiz nokta değildir” dedi. Ara eleman konusunun, ülkenin nüfus sorunu olarak da ortaya çıktığını belirten Erhürman, “Biz çok fazla üniversite mezunu üreten, yüksek lisans, doktora mezunu üreten bir ülke haline geldik” diye konuştu. Nerede enflasyon varsa, orada değerin düştüğünün altını çizen Erhürman, “Bizim bu kadar çok üniversite mezununa ihtiyacımız yok. Sayı çoğaldıkça, nitelik aşağıya geliyor” ifadelerini kullandı. Söz konusu sorunla ilgili ciddi kampanyalara ihtiyaç duyulduğunu kaydeden Erhürman, “Bu kampanyanın birinci ayağı, ara eleman lafından kurtulmaktır. Bunu kamuoyunda bir kampanyaya çevirmek lazım” dedi. Konuyla ilgili eğitimde de ciddi programlamalara ve projelere ihtiyaç duyulduğunu söyleyen Erhürman, bunların yapılmadığı sürece arzu edilen noktaya ulaşılamayacağını ifade etti.

“Birlikte yönetme vizyonunun hakim kılınması gerekir”

Yerli üretimde, “yerli” kısmını destekleyen politikalara ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Erhürman, “Nüfusumuz bize göre fazla ama rakiplerimize göre dar. Bu piyasada üretim yapıp büyüyebilmek kolay değildir” dedi. Üretimi sürdürülebilir kılmanın önemine işaret eden Erhürman, tüm ülkelerin, kendi ölçeğine göre yerli üreticiyi koruduğuna dikkat çekti. Uzun vadeli programlarla söz konusu sorunların çözülebileceğine vurgu yapan Erhürman, çok ciddi plan, program ve teşvik olması gerektiğinin altını çizdi. “Birlikte yönetme vizyonunun da hakim kılınması gerekir” diyen Erhürman, yönetsel süreçlere herkesin katılabileceği mekanizmayı devreye sokarak toplumsal kampanyaya çevirebilmenin önemini vurguladı. Tufan Erhürman, “Benim öğretmenin, öğrencim her şeyi başarabilir. Yeter ki doğru programı ortaya koyalım. Ona bağlı kalalım. Özgüvenimizi yitirmemizi gerektirecek hiçbir şey yok ama hep birlikte yapacak çok işimiz var” diye ekledi.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GÜNDEM

Mangaldan sıçrayan kıvılcımlar yangın çıkardı

Published

on

Lefkoşa’nın Küçük Kaymaklı bölgesinde sönmemiş mangaldan sıçrayan kıvılcımlar yangına neden oldu.

Lefkoşa’nın Küçük Kaymaklı bölgesinde saat 00.50 sıralarında A.G.(E-38), apartmanın terasında sönmemiş şekilde bırakmış olduğu mangaldan atılan kıvılcımların teras katında bulunan ve başka bir şahsa ait olup içerisinde muhtelif ev eşyalarının olduğu ahşaptan imal edilmiş ambarı tutuşturması sonucu yangın meydana geldi.

Polisten verilen bilgiye göre, yangın itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü.

Yangın sonucu ahşap ambar ve içerisinde bulunan 1 adet vantilatör, 1 adet gazlı soba ve muhtelif ev eşyaları yanarak kullanılmaz hale geldi.

Bahse konu şahıs hakkında yasal işlem başlatıldı, soruşturma devam ediyor.

Continue Reading

GÜNDEM

BM: İsrail’in Gazze’ye saldırıları 39 milyon ton enkaza yol açtı

Published

on

Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP), İsrail’in 7 Ekim’den sonra Gazze Şeridi’ndeki yerleşim alanlarına saldırılarının 39 milyon ton enkaza yol açtığını bildirdi.

UNEP, Gazze’ye yönelik saldırıların çevreye etkisine ilişkin bir rapor yayımladı.

Raporun, güvenlik durumu ve erişim engelleri nedeniyle uzaktan ve Birleşmiş Milletlerin (BM) sahadaki faaliyetlerinden elde edilen bilgilerle hazırlandığına dikkati çekilerek, güvenlik durumu elverişli hale geldiğinde saha çalışması yapılacağı kaydedildi.

– “Çevreye etkiler daha önce görülmemiş boyutta”

“Gazze’deki savaşın çevreye etkileri daha önce görülmemiş boyutta.” ifadesine yer verilen raporda, Gazze toplumunun toprak, su ve hava kirliliği risklerine maruz bırakıldığına ve doğal ekosisteme geri dönülmez zarar bırakıldığına işaret edildi.

Raporda, hayatların korunması ve çevreye etkinin azaltılması için acilen ateşkes çağrısı yapıldı.

– “39 milyon ton enkaza yol açtı”

Gazze’de şimdiye kadar çevre yönetimine ilişkin kaydedilen adımların çatışma nedeniyle kaybedildiği bildirilen raporda, “Saldırılar, Gazze Şeridi’nde 39 milyon ton enkaza yol açtı. Bu, Gazze’nin her bir metrekaresinde 107 kilogram ve 2017’de Musul’daki çatışmanın 5 katı daha fazla enkaza tekabül ediyor.” ifadeleri kullanıldı.

Raporda, enkaz altında gömülü cesetlerin bulunduğu, bu konunun hassasiyet gerektirdiği kaydedildi.

Molozların temizlenmesinin “çok büyük ve karmaşık” bir iş olacağı belirtilen raporda, bu sürecin yeniden inşa çalışmalarında ele alınması gerektiğinin altı çizildi.

Raporda, su, sıhhi tesisat ve hijyen sistemlerinin hemen hemen hepsinin çöktüğüne işaret edilerek, lağım sularının denizler, toprak, tatlı su ve gıdalara dahi karışmaya başladığına ilişkin uyarı yapıldı.

Katı atık yönetim sisteminin de çok büyük yıkıma uğradığı kaydedilen raporda, Gazze’deki 6 katı atık yönetim tesisinden 5’inin zarar gördüğü aktarıldı.

Raporda, Gazze’nin yoğun nüfuslu alanlarında bulunan cephane ve patlayıcı kimyasalların toprak ve su kaynaklarını kirlettiği, güneş panellerinin zarar görmesi sonucu ağır metal sızıntısı riskinin önemli olduğu belirtildi.

İsrail’in Gazze’de tünel sistemlerini su pompalayarak yıkma girişimlerinin de çevresel zarara yol açacağı altı çizilen raporda, Gazze’deki çevre sorunlarına acil çözüm bulunması gerektiği vurgulandı.

Continue Reading

GÜNDEM

Arda Güler ve Mert Müldür, ilk maçların en iyi golü kategorisinde aday gösterildi

Published

on

Milli futbolcular Arda Güler ve Mert Müldür, 2024 Avrupa Şampiyonası’nda (EURO 2024) “ilk grup maçlarının en iyi golü” için oylanacak.

UEFA’nın internet sitesinde başlatılan oylamada, ay-yıldızlıların 3-1 kazandığı Gürcistan mücadelesinde rakip fileleri havalandıran Arda Güler ve Mert Müldür, “ilk grup maçlarının en iyi golü” kategorisinde aday gösterildi.

Ukrayna’yı 3-0 yenen Romanya’nın ilk golünü atan Nicolae Stanciu ve Arnavutluk’u 2-1 mağlup eden İtalya’nın galibiyet golünü kaydeden Nicolo Barella da adaylar arasında yer aldı.

Continue Reading