Connect with us

GÜNDEM

Buse Savaşkan, kadınlar yüksek atlamada 12 yıl sonra Türkiye’yi olimpiyatlara taşımak istiyor

Published

on

Kıbrıslı Türk Milli atlet Savaşkan, bu yılki tek hedefinin yüksek atlama branşında Paris 2024 Olimpiyat Oyunları’na katılmak olduğunu belirterek “En son 2012’deki Londra Olimpiyatları’nda kadınlar yüksek atlamada Türk atletizmi temsil edildi.” dedi.

KKTC uyruklu milli atlet Buse Savaşkan, AA muhabirine 2023 yılını değerlendirdi, bu yılki hedeflerinden bahsetti.

Portekiz’in Monte Gordo kasabasında yüksek atlama branşında yeni sezon hazırlıklarına devam ettiğini belirten Buse, 2024 yılında başarılı olmak için elinden geleni yaptığını söyledi.

Ailesinden uzakta olmak dışında pek bir sorunu olmadığını dile getiren Buse, antrenörü eşliğinde eksiklerini kapatmak için çalıştığını ifade etti.

Buse, geçen yılın kendisi adına güzel geçtiğini vurgulayarak, “Bazı yarışlarda daha iyi olabilirdim. Bazı sorunlar ve psikolojik sebeplerden dolayı performansımı gösteremediğim bazı yarışlar oldu. Elimden geldiğince iyi performans göstermeye çalışıyorum. Daha iyi olabilirdim. Ama inşallah 2024 yılının benim yılım olması için uğraşıyorum.” diye konuştu.

“Türkiye adına yarışmaktan dolayı mutluyum”

Geçen hafta Almanya’nın Wuppertal şehrinde gerçekleştirilen özel bir yarışmada yüksek atlamada 1.91’lik derecesiyle üçüncü olduğunu ve 22 yıldır kırılamayan kadınlar yüksek atlama salon Türkiye rekorunu kırdığını anımsatan Buse, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bu seneki tüm yarışlarda iyi sonuçlar almaya başladım. Bunun için çok mutluyum. Bu yıl tek bir hedefim var, Paris 2024 Olimpiyat Oyunları’na katılmak. Olimpiyatlara gitmek için her şeyimi vereceğim. Ne şekilde olursa olsun oraya gitmeyi hedefliyorum. En son 2012’deki Londra Olimpiyatları’nda kadınlar yüksek atlamada Türk atletizmi temsil edildi. 12 yıl sonra bu başarıyı tekrar etmek istiyorum. KKTC uyrukluyum ama Türkiye adına yarışıyorum. KKTC’yi de temsil ediyorum. O yüzden çok gururluyum. Bu büyük bir sorumluluk. Türkiye adına yarışmaktan dolayı mutluyum. Umarım bu ülkeye madalyalar kazandırmaya devam ederim.”

Buse Savaşkan, kendisi gibi atletizme başlayacak sporcular için de asla vazgeçmemeleri önerisinde bulunarak, “Eğer bir hedefe odaklanırsanız yapabilirsiniz. Zor olmasının bir önemi yok. Çalışarak her hedefe ulaşılabileceğini düşünüyorum. Kadın sporcular asla vazgeçmesin. Azim ve çalışmayla iyi noktalara geleceksiniz.” ifadelerini kullandı.

Londra 2012 Olimpiyatları’nda kadınlar yüksek atlamada olimpiyatlar tarihinde finale kalan ilk Türk sporcu olan milli atlet Burcu Ayhan, finalde 1.89 metre ile 12. sırayı almıştı.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GÜNDEM

ARIKLI’YA EN BAŞARILI BAKANLIK HİZMET ÖDÜLÜ TAKDİM EDİLDİ

Published

on

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, LOB’IN INTERNATIONAL tarafından İstanbul’da düzenlenen Uluslararası Kalite Zirvesi çerçevesinde Yılın En Başarılı Bakanlık Hizmet Ödülü aldı.

Bakan Arıklı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde uzun yıllar yapılamayan, yapılması zor veya imkânsız denen icraatlara imza atıldığı için bu ödüle layık görüldüğünü belirtti.

Ödül takdiminin ardından bir kısa bir konuşma yapan Arıklı, “İki yıllık süre içerisinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde, bayındırlık ve ulaştırma alanında gerçekten yapılamayan, yapılması çok zor hatta mümkün görülmeyen bir takım icraatlara imza attık. En önemli icraatımız da 2012 yılında ihale edilen ancak aradan yıllar geçmesine rağmen bir türlü bitirilemeyen, uluslararası nitelikte olan Ercan Havalimanı’nın açılmasıydı” dedi.

TÜRKİYE’NİN ÖNEMLİ KATKISI

Bakan Arıklı, Ercan Havalimanı’nın yeni pist ve terminalinin açılmasında, başta Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere diğer Türkiye Cumhuriyeti yetkililerinin çok önemli katkıları olduğunu belirtti.

Arıklı, “Ercan Havalimanı Türkiye’nin dördüncü büyük havalimanı, Orta Doğu’nun en büyük havalimanlarından bir tanesi ve yıllık 10 milyon yolcu kapasiteli bir havalimanı. Biz göreve geldikten sonra hedef koyduk, ‘bir yıl içerisinde açılacak’ dedik ve açtık. Bu bizim için başarı olarak kabul ediliyor” ifadelerini kullandı.

4.5G TEKNOLOJİSİ

2018’den bu yana bir türlü hayata geçirilemeyen 4.5G teknolojisini halkın hizmetine sunduklarını belirten Arıklı, son iki yıl içerisinde önemli bir bölümü Türkiye Cumhuriyeti’nin katkılarıyla yapılan karayolu projelerini tamamladıklarını kaydetti.

“Ancak önümüzde uzun bir yol ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni çok daha güçlü kılacak önemli projelerin hayata geçirilmesi görevi var” diyen Arıklı,  limanların özelleştirilmesi, her haneye ulaşacak fiber-optik altyapı ağı, çağdaş toplu taşıma sistemi, modern araç muayene sistemi ve karayolu ağının geliştirilmesinin başlıca hedefleri arasında yer aldığının altını çizdi.

 

Continue Reading

GÜNDEM

Bu akşam Berat kandili

Published

on

Bu akşam İslam dininin kutsal günlerinden, ramazan ayının habercisi olarak kabul edilen Berat Kandili.

Din Görevlileri Sendikası Başkanı Cengiz İşkey Kandil nedeniyle yayımladığı mesajda, “Berat Gecesi, akıp giden ömrümüzün muhasebesini yapmayı,  yaratılış gayemize uygun olmayan her türlü söz ve davranıştan uzak kalmayı bizlere hatırlatır. Kardeşliğimize, birlik ve beraberliğimize zarar veren her türlü öfke, kin, haset ve nefretten uzak durmamızı öğretir.” ifadelerini kullandı.

Berat Gecesi’nin ,  tövbe ve istiğfar gecesi olduğunu vurgulayan İşkey, “ Öyleyse bu mübarek geceyi hayatımızda tertemiz sayfalar açmak için fırsat bilmeli, yüce Rabbimizle aramızdaki en büyük engel olan haramlardan uzak durmaya gayret ederek, günahımızın ölçüsü ne olursa olsun, Allah’ın rahmetinden asla ümidimizi kesmeyelim.” dedi.

Berat Gecesi’nin , aynı zamanda dua gecesi olduğunu da hatırlatan İşkey,  Berat Gecesi’nin İslam alemi ve tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını diledi.

Continue Reading

GÜNDEM

KITREB Dünya Turist Rehberleri Günü’nü kutladı

Published

on

Kıbrıs Türk Rehberler Birliği (KITREB), 21 Şubat Dünya Turist Rehberleri Günü’nü kutladı.

KITREB’den yapılan açıklamaya göre, 21 Şubat Dünya Turist Rehberleri Günü’  Acapulco Otel’de düzenlenen  kokteyl ile kutlandı..

KITREB’in eğitim faaliyetlerine destek veren eğitmenlere belge ve  plaket takdiminin de yer aldığı geceye yaklaşık 150 turist rehberi katıldı.

KITREB Başkanı Dener Öymen, Dünya Turist Rehber Birlikleri Federasyonunun, 2024 senesinin temasını ‘’Yeşil Turizm’’ olarak belirlediğini hatırlatarak,

KITREB olarak özel ilgi turizmi için faaliyetleri artırıp, eğitim çalışmaları  yürüteceklerini kaydetti.

Öymen, “KITREB Yasası’nın tüm maddelerinin uygulanacağı, kaçak rehberliğin olmadığı, turizm emekçisi rehberlerin 2008 senesinden beridir yükselmeyen taban ücretinin artacağı, rehberlerin branş konusunda uzmanlaşacağı, Birliğimizin uluslararası üyeliğinin onaylanacağı ve turizmde hak ettiği değeri göreceği günler dilerim. Çünkü turist rehberi olmadan turizm olmaz.” dedi.

Continue Reading

Facebook