Connect with us

GÜNDEM

Arıklı, Dünya Telekomünikasyon ve Bilgi Toplumu Günü dolayısıyla mesaj yayımladı

Published

on

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, Dünya Telekomünikasyon ve Bilgi Toplumu Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, dijital uçurumun kapanması ve herkesin bu bilişim teknolojilerine eşit erişiminin sağlanması gerekliliğini kılavuz edinerek politik oluşturduklarını söyledi.

Arıklı’nın mesajı şöyle:

Dünya Telekomünikasyon ve Bilgi Toplumu günü,  Telekomünikasyon Dairesi’nde ve sektörde çalışanların katkılarını kutladığımız ve bilgi teknolojilerinin tolum üzerindeki etkilerini vurgulayan önemli bir gündür.

Telekomünikasyon, günümüzün vazgeçilmez bir parçası haline gelirken, iletişimde devrim niteliğinde değişimlere öncülük etmektedir. Mobil iletişim, internet erişimi, telekonferanslar ve daha fazlası, telekomünikasyon çalışanlarının çabaları sayesinde her zamankinden daha erişilebilir hale gelmiştir.

Günümüzde internet, mobil iletişim ve diğer dijital teknolojiler, bilgiye erişimimizi ve iletişim şeklimizi tamamen dönüştürmüştür. Bu dönüşüm, ekonomik büyümeyi hızlandırmakta, ek çok alanında yenilikçi çözümler sunarak hayat kalitesini arttırmaktadır. Dünya Telekomünikasyon ve Bilgi Toplumu Günü’nde, söz konusu teknolojilerin sunduğu fırsatları kutlarken, dijital uçurumun kapanması ve herkesin bu teknolojilere eşit erişiminin sağlanması gerekliliğini kılavuz edinerek, politikalarımızı oluşturuyoruz.

Telekomünikasyon teknolojilerinin gelişimi ve yaygınlaşması için çaba sarf eden yöneticiler, mühendisler, operatörler, teknisyenler ve diğer çalışanlar, telekomünikasyon sektörünün emekçileridir.

Bu nedenle telekomünikasyon sektöründeki çalışanların fedakarlıklarını, yenilikçi çabalarını ve topluma verdikleri değeri selamlamalı ve halk olarak takdir etmeliyiz.

Biz de politikalarımızı, halkımıza telekomünikasyon alanında çok daha iyi hizmet verilebilmesi için geliştiriyor ve uygulamaya koyuyoruz.  Telekomünikasyon Dairemizin kapasitesini artırmak yanında fiber-optik iletişim altyapısı oluşturma yönündeki hazırlıklarımız tamamlamış bulunmaktayız.

Bu vesile ile geçmişte bu sektöre hizmet verenleri saygı ile anar, telekomünikasyon sektöründe çalışan tüm emekçilerin Dünya Telekomünikasyon Çalışanları Günü’nü en içten dileklerimle kutlarım.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GÜNDEM

Mangaldan sıçrayan kıvılcımlar yangın çıkardı

Published

on

Lefkoşa’nın Küçük Kaymaklı bölgesinde sönmemiş mangaldan sıçrayan kıvılcımlar yangına neden oldu.

Lefkoşa’nın Küçük Kaymaklı bölgesinde saat 00.50 sıralarında A.G.(E-38), apartmanın terasında sönmemiş şekilde bırakmış olduğu mangaldan atılan kıvılcımların teras katında bulunan ve başka bir şahsa ait olup içerisinde muhtelif ev eşyalarının olduğu ahşaptan imal edilmiş ambarı tutuşturması sonucu yangın meydana geldi.

Polisten verilen bilgiye göre, yangın itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü.

Yangın sonucu ahşap ambar ve içerisinde bulunan 1 adet vantilatör, 1 adet gazlı soba ve muhtelif ev eşyaları yanarak kullanılmaz hale geldi.

Bahse konu şahıs hakkında yasal işlem başlatıldı, soruşturma devam ediyor.

Continue Reading

GÜNDEM

BM: İsrail’in Gazze’ye saldırıları 39 milyon ton enkaza yol açtı

Published

on

Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP), İsrail’in 7 Ekim’den sonra Gazze Şeridi’ndeki yerleşim alanlarına saldırılarının 39 milyon ton enkaza yol açtığını bildirdi.

UNEP, Gazze’ye yönelik saldırıların çevreye etkisine ilişkin bir rapor yayımladı.

Raporun, güvenlik durumu ve erişim engelleri nedeniyle uzaktan ve Birleşmiş Milletlerin (BM) sahadaki faaliyetlerinden elde edilen bilgilerle hazırlandığına dikkati çekilerek, güvenlik durumu elverişli hale geldiğinde saha çalışması yapılacağı kaydedildi.

– “Çevreye etkiler daha önce görülmemiş boyutta”

“Gazze’deki savaşın çevreye etkileri daha önce görülmemiş boyutta.” ifadesine yer verilen raporda, Gazze toplumunun toprak, su ve hava kirliliği risklerine maruz bırakıldığına ve doğal ekosisteme geri dönülmez zarar bırakıldığına işaret edildi.

Raporda, hayatların korunması ve çevreye etkinin azaltılması için acilen ateşkes çağrısı yapıldı.

– “39 milyon ton enkaza yol açtı”

Gazze’de şimdiye kadar çevre yönetimine ilişkin kaydedilen adımların çatışma nedeniyle kaybedildiği bildirilen raporda, “Saldırılar, Gazze Şeridi’nde 39 milyon ton enkaza yol açtı. Bu, Gazze’nin her bir metrekaresinde 107 kilogram ve 2017’de Musul’daki çatışmanın 5 katı daha fazla enkaza tekabül ediyor.” ifadeleri kullanıldı.

Raporda, enkaz altında gömülü cesetlerin bulunduğu, bu konunun hassasiyet gerektirdiği kaydedildi.

Molozların temizlenmesinin “çok büyük ve karmaşık” bir iş olacağı belirtilen raporda, bu sürecin yeniden inşa çalışmalarında ele alınması gerektiğinin altı çizildi.

Raporda, su, sıhhi tesisat ve hijyen sistemlerinin hemen hemen hepsinin çöktüğüne işaret edilerek, lağım sularının denizler, toprak, tatlı su ve gıdalara dahi karışmaya başladığına ilişkin uyarı yapıldı.

Katı atık yönetim sisteminin de çok büyük yıkıma uğradığı kaydedilen raporda, Gazze’deki 6 katı atık yönetim tesisinden 5’inin zarar gördüğü aktarıldı.

Raporda, Gazze’nin yoğun nüfuslu alanlarında bulunan cephane ve patlayıcı kimyasalların toprak ve su kaynaklarını kirlettiği, güneş panellerinin zarar görmesi sonucu ağır metal sızıntısı riskinin önemli olduğu belirtildi.

İsrail’in Gazze’de tünel sistemlerini su pompalayarak yıkma girişimlerinin de çevresel zarara yol açacağı altı çizilen raporda, Gazze’deki çevre sorunlarına acil çözüm bulunması gerektiği vurgulandı.

Continue Reading

GÜNDEM

Arda Güler ve Mert Müldür, ilk maçların en iyi golü kategorisinde aday gösterildi

Published

on

Milli futbolcular Arda Güler ve Mert Müldür, 2024 Avrupa Şampiyonası’nda (EURO 2024) “ilk grup maçlarının en iyi golü” için oylanacak.

UEFA’nın internet sitesinde başlatılan oylamada, ay-yıldızlıların 3-1 kazandığı Gürcistan mücadelesinde rakip fileleri havalandıran Arda Güler ve Mert Müldür, “ilk grup maçlarının en iyi golü” kategorisinde aday gösterildi.

Ukrayna’yı 3-0 yenen Romanya’nın ilk golünü atan Nicolae Stanciu ve Arnavutluk’u 2-1 mağlup eden İtalya’nın galibiyet golünü kaydeden Nicolo Barella da adaylar arasında yer aldı.

Continue Reading