Connect with us

GÜNDEM

Alayköy İlkokulu ek derslik binası törenle açıldı

Published

on

Milli Eğitim Bakanlığı, Gönyeli Alayköy Belediyesi ve hayırsever iş insanlarının katkılarıyla yapımı tamamlanan Alayköy İlkokulu ek derslik binası, bugün düzenlenen törenle hizmete girdi.

Törende konuşan Başbakan Ünal Üstel, üreten kesimleri desteklemek, ödemleri zamanında yapmak için çalıştıklarını belirterek, hükümet programında ortaya  koydukları  vizyonu yerine getirmek için çaba gösterdiklerini, eğitimi geliştirmek, daha ileri taşımak adına çalıştıklarını vurguladı.

Törene; Başbakan Ünal Üstel, Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Ekonomi ve Enerji Bakanı  Olgun Amcaoğlu, Sivil Savunma Teşkilat Başkanı Atilla Karaca, Gönyeli-Alayköy Belediye Başkanı Hüseyin Amcaoğlu, Alayköy İlkokulu Müdürü Özden Ünbay, bazı üst düzey yetkililer, ek dersliklerin yapımına katkıda bulunan iş insanları, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende, ilk olarak Alayköy İlkokulu öğrencilerinin gösterilerine yer verildi. Törende daha sonra sırasıyla konuşmalar yapıldı.

Alayköy İlkokulu Müdürü Özden Ünbay törende yaptığı konuşmada, Alayköy ilkokulunun 1974 yılında eğitime başladığını belirterek, okulun bu yıl 50. kuruluş yıldönümünün kutladığını söyledi.

Ünbay, hızla gelişen bölgede okulun öğrenci sayısının da arttığını belirtti.

Okulda 15 şubede  368 öğrencinin eğitim gördüğünü ifade eden Ünbay, bu dönem sonunda 2 şubeli 5. sınıfların  mezun olacağını ve yeni dönemde 3 şubeli ana sınıfların birinci sınıfa başlayacakları bilgisini  aktardı.

Ünbay, yeni yapılan dersliklerin önemli bir ihtiyacı gidermek adına doğru zamanda tamamlanarak,  2024 – 2025 eğitim öğretim  yılına hazır olduğunu kaydetti.

Yeni sınıfların  açılışının, okulun vizyonunu ve misyonunu daha da güçlendireceğine inanç belirten Ünbay, “Çünkü okulumuz, sadece bilgiyi aktaran bir kurum olmanın  ötesinde, öğrencilerimizin hayatlarına dokunan, onları geleceğe hazırlayan sadece akademik yönden değil, sosyal yönden de gelişimlerine önem vererek topluma faydalı bireyler yetiştirmeyi hedefleyen bir okul olarak çalışmalarını yürütmektedir” dedi.

Akıllı tahtalarla donatılan yeni sınıflarda, geleceğin teminatı öğrencilere  kaliteli eğitim vermeye devam edeceklerini vurgulayan Ünbay, sınıflar hakkında bilgi verdi.

Ünbay şöyle konuştu:

“2021 yılında Olgun Amcaoğlu’nun Milli Eğitim Bakanı , Hüseyin Amcaoğlu’nun ise Başbakanlık Müsteşarı olduğu dönemde bu sınıflarımızın projelerinin çizilmesiyle çok yakından ilgilenmişler,  görevlerinde değişiklik olsa bile bu projenin tamamlanması adına konuyu takip etmişlerdir. Ekonomi ve Enerji Bakanlığı döneminde Olgun Amcaoğlu’nun aracılığıyla  Ali Kofalı’nın sponsor desteği sağlanmış ve Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu döneminde başlatılan ‘Bir Okul da Sen Yap’ projesiyle 2023 Temmuz ayında Ali Kofalı’yla protokol imzalanmıştır.”

Dersliklerin yapılmasına katkı koyan Olgun Amcaoğlu ile Nazım Çavuşoğlu ve Ali Kofalı’ya teşekkürler eden Ünbay, şöyle devam etti:

“Ali Kofalı, sınıflarımızın betonarme karkas kısmının tamamını bir ay gibi kısa bir sürede tamamladıktan  sonra, geri kalan kısmı Bakanlığımızın  ve Belediyemizin koordineli çalışmalarıyla kısa sürede tamamlanmıştır. Sınıfların yapım aşamasındaki tüm işlerin malzeme alımları ile tüm mobilya ihtiyaçları Milli Eğitim Bakanlığı; işçilik – emek maliyetleri ise Gönyeli-Alayköy Belediyesi tarafından karşılanmıştır.”

Ünbay, okula sınıfların kazandırılmasında katkı sağlayan herkese teşekkür etti.

Gönyeli Alayköy Belediye Başkanı Hüseyin Amcaoğlu da, Alayköy İlkokulu’nun bu yıl  50. kuruluş yıldönümünün kutlandığını söyledi.

Dersliklerin yapım sürecini anlatan Amcaoğlu,  okulu ziyaret ettiklerinde ve okulun ihtiyacını sorduklarında, derslik ihtiyacı olduğunu öğrendiklerini ve derslikler konusunda girişim başlattıklarını aktardı.

Alayköy’ün gittikçe gelişip güzelleştiğini  ifade eden Amcaoğlu, bu çerçevede yatırımların da geliştiğini kaydetti.

Belediyeler reformu kapsamında kurulan yeni yapıyla, yürütülen çalışmalara, yeni  işlere ve projelere değinen Amcaoğlu, yeni dersliklerin merkezi hükümet, yerel yönetimler ve özel sektör işbirliğinin güzel bir örneği olduğunu vurguladı.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu  da, devletin kaynaklarının her zaman her şeye yetmediğini ifade ederek, iş inşaları ve yerel yönetimlerin kendi yaşadıkları bölgelere el uzatmasının önemine işaret etti.

“Bir okul da sen yap” projesiyle önemli bir süreç başlatıldığını ifade eden Amcaoğlu, bu projeyle son yıllarda birçok okul inşa edildiğini  kaydetti.

Amcaoğlu,  proje kapsamında 13 ayda 16 okulun temelinin atıldığına işaret ederek, birlik ve birlikten doğan güçle bu işlerin başarılabildiğini kaydetti.

Amcaoğlu, “Çocuk herşeydir, çocuk bugündür, gelecektir, dünyadır. Onlar için çalışıyoruz.” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu da törende yaptığı konuşmada, ülkenin hayırsever insanları, belediye ve merkezi hükümetin enerjilerini birleştirilerek Alayköy İlkokulu’nun ihtiyaç duyduğu iki sınıfının yapıldığını kaydetti.

Ülkenin hızla gelişmesi ve hızla artan nüfus yapısına bağlı olarak Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinin okul ve altyapı taleplerini kısa sürede karşılamakta yetersiz kaldığını ifade eden Bakan Çavuşoğlu, “Bir okul da sen yap”, “Bir sınıf da sen yap” projesiyle çıktıkları yola, hayırseverlerin ciddi  anlamda katkı koyduğunu  anlattı.

4 yılda 25 okul yapıldığını , bir çok okula sınıf eklemeleri ve altyapı yatırımları yapıldığını belirten Bakan Çavuşoğlu, 6 Şubat depremi sonrasında oluşan hassasiyeti gidermek için hazırlanan projelere de iş insanlarının katkı koyduğunu  söyledi.

Birçok okulda güçlendirme çalışmaları, yeni yapılan okullarda ise depreme dayanıklılık testlerinin yapıldığını anlatan Bakan Çavuşoğlu, bir başka projelerinin ise “Malzeme bizden ,işçilik sizden” olduğunu belirtti.

Çıkılan yolculuğun “kutlu” bir yolculuk olduğunu, inancı olan insanlar için okullara yapılan yatırımların çok önemli olduğunu vurgulayan Bakan Çavuşoğlu, “Biz yola devam edeceğiz, övünülecek işler yaparak yola devam edeceğiz.” dedi.

Yapılan yatırımlar ve çalışmalarla ülkenin birkaç yıl içinde uluslararası standartlara ulaşacağına inanç belirten Bakan Çavuşoğlu, yeni sınıfların hayırlı olması temennisini dile getirdi.

Başbakan Ünal Üstel de törende yaptığı konuşmasında, çocukların ülkenin geleceğini  şekillendirdiğini vurguladı.

Hükümete geldikleri günden bu yana ülkenin ihtiyaç duyduğu reformları yaptıklarını, eğitimi bulunduğu yerden daha da ileri götürmek için çalıştıklarını vurgulayan Başbakan Üstel, güçlendirilen  mali kaynakları yatırıma çevirmek için çalıştıklarını kaydetti.

Başbakan Üstel, üreten kesimleri desteklemek, ödemleri zamanında yapmak için çalıştıklarını belirterek, hükümet programında ortaya  koydukları  vizyonu yerine getirmek için çaba gösterdiklerini, eğitimi geliştirmek, daha ileri taşımak adına çalıştıklarını vurguladı.

Öğrencilerin eğitim aldıkları okullarda rahat edebilecekleri, huzurlu bir şekilde okullarına devam edecekleri ortamı sağlamak adına yapılan çalışmalara değinen Başbakan Ünal Üstel, hükümet, yerel yönetimler ve iş insanlarının katkılarıyla dayanışma ruhu içinde iki sende 18 yeni okul yapıldığını söyledi.

En çok okul yapan hükümet olduklarını ifade eden Başbakan Üstel, yapımı  devam eden okullar olduğunu, 52 okulda güçlendirme çalışmaları yapıldığını ve tüm okulların depreme dayanıklı inşa edildiğini kaydetti.

Tam gün eğitim çalışmalarına da değinen Başbakan Üstel, Alayköy İlkokulu’na kazandırılan iki yeni sınıfın hayırlı olmasın temenni etti.

Başbakan Üstel, okulların  yapılması için işbirliğinin devam edeceğini ve kendilerinin de halka söz verdiklerini işleri yapmaya devam edeceklerini söyledi.

Konuşmaların ardından dersliklerin yapımına katkı koyan Kofalı Grup,  Sarıkaya Elektrik Ltd., Dört Yıldız Grup, Airkam Trading Ltd. yetkililerine plaket verilerek, sınıfların açılışı yapıldı

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GÜNDEM

Mangaldan sıçrayan kıvılcımlar yangın çıkardı

Published

on

Lefkoşa’nın Küçük Kaymaklı bölgesinde sönmemiş mangaldan sıçrayan kıvılcımlar yangına neden oldu.

Lefkoşa’nın Küçük Kaymaklı bölgesinde saat 00.50 sıralarında A.G.(E-38), apartmanın terasında sönmemiş şekilde bırakmış olduğu mangaldan atılan kıvılcımların teras katında bulunan ve başka bir şahsa ait olup içerisinde muhtelif ev eşyalarının olduğu ahşaptan imal edilmiş ambarı tutuşturması sonucu yangın meydana geldi.

Polisten verilen bilgiye göre, yangın itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü.

Yangın sonucu ahşap ambar ve içerisinde bulunan 1 adet vantilatör, 1 adet gazlı soba ve muhtelif ev eşyaları yanarak kullanılmaz hale geldi.

Bahse konu şahıs hakkında yasal işlem başlatıldı, soruşturma devam ediyor.

Continue Reading

GÜNDEM

BM: İsrail’in Gazze’ye saldırıları 39 milyon ton enkaza yol açtı

Published

on

Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP), İsrail’in 7 Ekim’den sonra Gazze Şeridi’ndeki yerleşim alanlarına saldırılarının 39 milyon ton enkaza yol açtığını bildirdi.

UNEP, Gazze’ye yönelik saldırıların çevreye etkisine ilişkin bir rapor yayımladı.

Raporun, güvenlik durumu ve erişim engelleri nedeniyle uzaktan ve Birleşmiş Milletlerin (BM) sahadaki faaliyetlerinden elde edilen bilgilerle hazırlandığına dikkati çekilerek, güvenlik durumu elverişli hale geldiğinde saha çalışması yapılacağı kaydedildi.

– “Çevreye etkiler daha önce görülmemiş boyutta”

“Gazze’deki savaşın çevreye etkileri daha önce görülmemiş boyutta.” ifadesine yer verilen raporda, Gazze toplumunun toprak, su ve hava kirliliği risklerine maruz bırakıldığına ve doğal ekosisteme geri dönülmez zarar bırakıldığına işaret edildi.

Raporda, hayatların korunması ve çevreye etkinin azaltılması için acilen ateşkes çağrısı yapıldı.

– “39 milyon ton enkaza yol açtı”

Gazze’de şimdiye kadar çevre yönetimine ilişkin kaydedilen adımların çatışma nedeniyle kaybedildiği bildirilen raporda, “Saldırılar, Gazze Şeridi’nde 39 milyon ton enkaza yol açtı. Bu, Gazze’nin her bir metrekaresinde 107 kilogram ve 2017’de Musul’daki çatışmanın 5 katı daha fazla enkaza tekabül ediyor.” ifadeleri kullanıldı.

Raporda, enkaz altında gömülü cesetlerin bulunduğu, bu konunun hassasiyet gerektirdiği kaydedildi.

Molozların temizlenmesinin “çok büyük ve karmaşık” bir iş olacağı belirtilen raporda, bu sürecin yeniden inşa çalışmalarında ele alınması gerektiğinin altı çizildi.

Raporda, su, sıhhi tesisat ve hijyen sistemlerinin hemen hemen hepsinin çöktüğüne işaret edilerek, lağım sularının denizler, toprak, tatlı su ve gıdalara dahi karışmaya başladığına ilişkin uyarı yapıldı.

Katı atık yönetim sisteminin de çok büyük yıkıma uğradığı kaydedilen raporda, Gazze’deki 6 katı atık yönetim tesisinden 5’inin zarar gördüğü aktarıldı.

Raporda, Gazze’nin yoğun nüfuslu alanlarında bulunan cephane ve patlayıcı kimyasalların toprak ve su kaynaklarını kirlettiği, güneş panellerinin zarar görmesi sonucu ağır metal sızıntısı riskinin önemli olduğu belirtildi.

İsrail’in Gazze’de tünel sistemlerini su pompalayarak yıkma girişimlerinin de çevresel zarara yol açacağı altı çizilen raporda, Gazze’deki çevre sorunlarına acil çözüm bulunması gerektiği vurgulandı.

Continue Reading

GÜNDEM

Arda Güler ve Mert Müldür, ilk maçların en iyi golü kategorisinde aday gösterildi

Published

on

Milli futbolcular Arda Güler ve Mert Müldür, 2024 Avrupa Şampiyonası’nda (EURO 2024) “ilk grup maçlarının en iyi golü” için oylanacak.

UEFA’nın internet sitesinde başlatılan oylamada, ay-yıldızlıların 3-1 kazandığı Gürcistan mücadelesinde rakip fileleri havalandıran Arda Güler ve Mert Müldür, “ilk grup maçlarının en iyi golü” kategorisinde aday gösterildi.

Ukrayna’yı 3-0 yenen Romanya’nın ilk golünü atan Nicolae Stanciu ve Arnavutluk’u 2-1 mağlup eden İtalya’nın galibiyet golünü kaydeden Nicolo Barella da adaylar arasında yer aldı.

Continue Reading