Connect with us

GÜNDEM

AB Günü, Zahra Sokak’ta kutlandı

Published

on

Avrupa Komisyonu desteğiyle düzenlenen “2024 Avrupa Birliği (AB) Günü” etkinliği Lefkoşa’da yapıldı.

“Barış BerABerlikten Geçer” sloganıyla Zahra Sokak’ta yapılan etkinlikte AB ülkeleri, birlikte sunulan fırsatlar ve AB destekli projelerin tanıtıcı stantların yanı sıra, konserler, müzik ve koro dinletileri, çocuklar için aktiviteler, atölye çalışmaları, halk dansları gösterileri yer aldı.

Etkinliğin açılış konuşmalarını Avrupa Komisyonu Yapısal Reform ve Destekten Sorumlu Genel Müdürü Mario Nava, Başbakanlık AB Koordinasyon Merkezi Başkanı Selçuk Yürükoğulları ve Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı Mehmet Harmancı yaptı.

-Nava

Mario Nava konuşmasında  9 Haziran’da yapılacak Avrupa Parlamentosu  seçimlerine dikkat çekerek, oy hakkı olan Kıbrıslı Türklere oylarını verme ve seslerini duyurma çağrısında bulundu.

Seçimlerin önümüzdeki 5 yıl içerisinde kaynakların nasıl harcanacağı, ittifakların nasıl şekilleneceği ve politikaların nasıl şekilleneceğini tayin edeceğini söyleyen Nava, AB’nin son 4 yılda Kıbrıslı Türklere yönelik projelerinde elde ettiği ilerlemelerden de bahsetti. 4 milyon Euro’dan 16 milyon Euro’ya çıkan Yeşil Hat Tüzüğü ticaret hacminin geldiği noktaya işaret eden Nava, hellim tescili, hayvan hastalıklarının -yaklaşık da olsa- sıfır noktasına çekilmesi, Yeşil Hat üzerinde ticareti kolaylaştıran “One-Stop-Shop” noktasının da bu ilerleme elde edilen projelerden olduğunu ifade etti.

2006 yılından bu yana Kuzey Kıbrıs’a yönelik projelere toplam 688 milyon Euro kaynak aktarıldığını belirten Nava, söz konusu projelerin içerisinde 3 atık su arıtma tesisi, yüzlerce kilometrelik su ve kanalizasyon hattı, gıda güvenliği ve hayvan sağlığına destek ve 2 bin 150 öğrenciye AB bursları da bulunduğunu aktardı.

Nava konuşmasında etkinliğin gerçekleşmesinde katkıda bulunan ve iş birliği sağlayan tüm organizasyon, kurum ve kuruluşlara teşekkür etti.

-Yürükoğulları

Başbakanlık AB Koordinasyon Merkezi Başkanı Selçuk Yürükoğulları da birinci önceliklerinin halkın yaşam kalitesinin yükseltilmesi olduğunu söyleyerek, Koordinasyon Merkezi’nin AB reform çalışmalarına ve projelere destek vermeye devam edeceğini ve alanında öncülük yapmaya sürdüreceğini bu söyledi.

Yürükoğulları, tüm bakanlık, kurum ve kuruluşların ekonomi, eğitim, çevre, tarım, sağlık ve diğer alanlarda AB standartlarını yakalamak ve Kıbrıs Türkler üzerindeki izolasyonun kaldırılması adına tüm gücüyle çalışmaya devam edeceğini kaydetti.

-Harmancı

LTB Başkanı Mehmet Harmancı da AB’nin aslında bir iş birliği, birlikte yaşam ve barış projesi olduğunu söyleyerek, bugünkü kutlamalara “birlikte olamamanın” burukluğunun hakim olduğunu ifade etti.

Gerek Akdeniz, gerekse AB bölgelerinin çok kritik bir dönemden geçtiğinin altını çizen Harmancı, barışı ve barış dilini her yerde kullanmak gerektiğini belirtti. Harmancı, AB’nin de kendi değerlerini öne sürerek Gazze’deki soykırıma karşı durması gerektiğini kaydetti.

Mehmet Harmancı, üç bin Kıbrıslı Türk’ün AP seçimlerinde oy kullanarak, AB’ye varlıklarını ve haklarını hatırlatması gerektiğine de vurgu yaptı. Harmancı, bugün yapılan etkinlikle mevcut görevini tamamlayıp, adadan ayrılacak Avrupa Komisyonu Yapısal Reform ve Destekten Sorumlu Genel Müdürü Nava’ya hediye takdimi de bulunup, görevi süresince sağladığı katkılarından dolayı teşekkür etti.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GÜNDEM

Mangaldan sıçrayan kıvılcımlar yangın çıkardı

Published

on

Lefkoşa’nın Küçük Kaymaklı bölgesinde sönmemiş mangaldan sıçrayan kıvılcımlar yangına neden oldu.

Lefkoşa’nın Küçük Kaymaklı bölgesinde saat 00.50 sıralarında A.G.(E-38), apartmanın terasında sönmemiş şekilde bırakmış olduğu mangaldan atılan kıvılcımların teras katında bulunan ve başka bir şahsa ait olup içerisinde muhtelif ev eşyalarının olduğu ahşaptan imal edilmiş ambarı tutuşturması sonucu yangın meydana geldi.

Polisten verilen bilgiye göre, yangın itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü.

Yangın sonucu ahşap ambar ve içerisinde bulunan 1 adet vantilatör, 1 adet gazlı soba ve muhtelif ev eşyaları yanarak kullanılmaz hale geldi.

Bahse konu şahıs hakkında yasal işlem başlatıldı, soruşturma devam ediyor.

Continue Reading

GÜNDEM

BM: İsrail’in Gazze’ye saldırıları 39 milyon ton enkaza yol açtı

Published

on

Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP), İsrail’in 7 Ekim’den sonra Gazze Şeridi’ndeki yerleşim alanlarına saldırılarının 39 milyon ton enkaza yol açtığını bildirdi.

UNEP, Gazze’ye yönelik saldırıların çevreye etkisine ilişkin bir rapor yayımladı.

Raporun, güvenlik durumu ve erişim engelleri nedeniyle uzaktan ve Birleşmiş Milletlerin (BM) sahadaki faaliyetlerinden elde edilen bilgilerle hazırlandığına dikkati çekilerek, güvenlik durumu elverişli hale geldiğinde saha çalışması yapılacağı kaydedildi.

– “Çevreye etkiler daha önce görülmemiş boyutta”

“Gazze’deki savaşın çevreye etkileri daha önce görülmemiş boyutta.” ifadesine yer verilen raporda, Gazze toplumunun toprak, su ve hava kirliliği risklerine maruz bırakıldığına ve doğal ekosisteme geri dönülmez zarar bırakıldığına işaret edildi.

Raporda, hayatların korunması ve çevreye etkinin azaltılması için acilen ateşkes çağrısı yapıldı.

– “39 milyon ton enkaza yol açtı”

Gazze’de şimdiye kadar çevre yönetimine ilişkin kaydedilen adımların çatışma nedeniyle kaybedildiği bildirilen raporda, “Saldırılar, Gazze Şeridi’nde 39 milyon ton enkaza yol açtı. Bu, Gazze’nin her bir metrekaresinde 107 kilogram ve 2017’de Musul’daki çatışmanın 5 katı daha fazla enkaza tekabül ediyor.” ifadeleri kullanıldı.

Raporda, enkaz altında gömülü cesetlerin bulunduğu, bu konunun hassasiyet gerektirdiği kaydedildi.

Molozların temizlenmesinin “çok büyük ve karmaşık” bir iş olacağı belirtilen raporda, bu sürecin yeniden inşa çalışmalarında ele alınması gerektiğinin altı çizildi.

Raporda, su, sıhhi tesisat ve hijyen sistemlerinin hemen hemen hepsinin çöktüğüne işaret edilerek, lağım sularının denizler, toprak, tatlı su ve gıdalara dahi karışmaya başladığına ilişkin uyarı yapıldı.

Katı atık yönetim sisteminin de çok büyük yıkıma uğradığı kaydedilen raporda, Gazze’deki 6 katı atık yönetim tesisinden 5’inin zarar gördüğü aktarıldı.

Raporda, Gazze’nin yoğun nüfuslu alanlarında bulunan cephane ve patlayıcı kimyasalların toprak ve su kaynaklarını kirlettiği, güneş panellerinin zarar görmesi sonucu ağır metal sızıntısı riskinin önemli olduğu belirtildi.

İsrail’in Gazze’de tünel sistemlerini su pompalayarak yıkma girişimlerinin de çevresel zarara yol açacağı altı çizilen raporda, Gazze’deki çevre sorunlarına acil çözüm bulunması gerektiği vurgulandı.

Continue Reading

GÜNDEM

Arda Güler ve Mert Müldür, ilk maçların en iyi golü kategorisinde aday gösterildi

Published

on

Milli futbolcular Arda Güler ve Mert Müldür, 2024 Avrupa Şampiyonası’nda (EURO 2024) “ilk grup maçlarının en iyi golü” için oylanacak.

UEFA’nın internet sitesinde başlatılan oylamada, ay-yıldızlıların 3-1 kazandığı Gürcistan mücadelesinde rakip fileleri havalandıran Arda Güler ve Mert Müldür, “ilk grup maçlarının en iyi golü” kategorisinde aday gösterildi.

Ukrayna’yı 3-0 yenen Romanya’nın ilk golünü atan Nicolae Stanciu ve Arnavutluk’u 2-1 mağlup eden İtalya’nın galibiyet golünü kaydeden Nicolo Barella da adaylar arasında yer aldı.

Continue Reading